fbpx

Biz Kimiz?

Ekibimiz ve yazarlarımızla tanışın.

Ceren Onurlu

Kurucu

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayata sırtını dönüp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, hayatla dans etmekten ve gözlerini taze kahve kokusuyla açmaktan asla vazgeçmez.

Yazarın Tüm Yazıları

İzel Sena Güner

EDitör Asistanı

Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunu olan İzel, her zaman edebiyat, sanat, sinema ve felsefe üzerine duyduğu merak ile kendini bu alanlarda geliştirmeye özen gösterdi. En büyük hayallerinden biri uzun ve plansız bir yolculuğa sadece tek yön gidiş bileti ile çıkmak olan İzel, yeni insanlar tanımak, yeni yerler keşfetmek ve farklı deneyimler tecrübe etmekten hoşlanır.  Etrafındaki insanların bu kadar duygusal olmasının ona zararlı olduğuna dair nutuklarına karşın, bu hissettiği yoğun duyguları ileride hissedememe fikri ona her zaman daha korkutucu gelmiştir.  
 Toplumca belirlenmiş normlardan hoşlanmaz, diğer insanların kurallarını benimsemekten ziyade kendi doğrularını ve hayallerini yaratarak kendi olma cesaretini ve riskini almaktan kaçınmaz. Hayatın ona sunabileceği olasılıklar karşısında büyük bir heyecan duyar. Şu an kendini keşfetme yolunda hayallerini kovalıyor.
devamı…

Psk. Özge Karatuğ

yazar

Kendini bildi bileli psikolog olmak isteyen Özge Karatuğ, Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümünü bitirdi. Ardından 2 yıl özel sektör ve kamu sektöründe çalışıp en başından beri istediği psikoterapist olmak hedefini gerçekleştirmek için istifa etti ve İstanbul’a taşındı. Şu anda psikoterapist olma yolunda Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimi almakta ve psikolojinin her alanıyla ilgili sürekli okumaya, araştırmaya, öğrenmeye ve bu öğrendiklerini uygulamaya devam etmektedir. 

Yazarın Tüm Yazıları

Uzm. Psikolog Miray Polat

yazar

Farkındalık. Basit ama etkili bir kelime. Hayatının tamda en ihtiyacı olan zamanında karşılaştı Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) ’la. Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olduktan sonra yine kendi üniversitesinde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansına devam etti. O dönemlerde ne olduğu ve nerede olmak istediği düşünceleri sarmıştı kafasını. O yaz Meditasyon ve Mindfulness eğitimine katılmaya karar verdi. Ve işte böylece ilk kez kendisi ile tanıştı. Psikoloji onun için sadece bir meslek değil, kendini ifade etme aracı haline gelmişti. Her zaman okumayı ve araştırmayı severdi ama artık daha da çok okuyor, daha da çok merak ediyordu. Her deneyime hep aynı merak ve heyecanla yaklaşmanın tarifsiz hazzını yaşamayı sevmişti. Yazmakla beynimizdeki bağlantılar artar ve yazmak insana iyi gelir demişti bir hocası. Şimdi hem anaokullarında çocuklarla hem de psikoterapist olarak yetişkinlerle çalışıyor. Aynı zamanda okumaya, yazmaya ve merak etmeye devam ediyor.

Yazarın Tüm Yazıları

Dyt. Zeynep Ekici

yazar

İnsanların hayatına dokunmayı seven ve mesleğinin bu yönde olması adına Beslenme ve Diyetetik bölümünü tercih eden Zeynep Ekici, 2018 yılında İstanbul Gelişim Üniversitesinden başarı ile mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca bir çok seminer ve kursa katılarak kendini geliştirirken, Renkli Diyet, Fark Etmeden Diyet, Nutrist Beslenme ve Danışmanlık Merkezi, İyi Beslen Dengeli Yaşa Kliniği gibi Nişantaşı’nda bir çok merkezde intern diyetisyen olarak çalışmıştır. 

Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Şişli Kolan Hospital, İstanbul Obezite Akademisi ve Diyetkolik.com da stajyer diyetisyen olarak, mezun olur olmaz da Plena Physiyo & Pilates ve Nişantaşı Merve Akkaya Güzellik Merkezi’nde diyetisyen olarak görev almıştır. Online Diyet sistemi ile disiplinli bir hasta takibi sağlamaktadır.

Diyet kelimesinin önyargısını kırmak ve yasaklar olmadan, önemli olan şeyin dengeli beslenmek ve dengeli yaşamak olduğu mottosunu savunmaktadır.

Genç diyetisyenler internet sitesi, DiyetMag dergisi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Tadımlık dergisinde çeşitli yazıları olan Zeynep Ekici, ekibimizin bir parçası olarak aramıza katılmıştır.

devamı…

 Yazarın Tüm Yazıları

Müge Erkan Aydar

yazar

Yıldızlar neden bu kadar uzak anne gibi sorularla başladı hayatı sorgulaması. Şanslıydı, üniversitede okuduğu Biyoloji bölümü araştırmacı ruhuna uygundu. Yüksek lisansını tamamlayan genç bir kadın olduğunda neşeli merakı yerini başarısızlık ve onaylanmama endişelerine bırakmıştı. Ve herkesin gıpta ettiği o garantili işe girdiğinde modern zamanın en popüler kavramlarından biriyle tanıştı: Anksiyete! Sonrası ilaçlar, terapiler ve Halide Edip’in en sevdiği romanının adı ‘Kalp Ağrısı’…

2012 yılında ilk yoga dersine katıldığında ne ilaçların ne de terapilerin çözüm olamadığı kalp çarpıntılarının dindiğini fark eden Müge yoganın bir süre sonra hayatının merkezi olacağını bilmiyordu. 

 İlk yoga eğitmenlik eğitimi sürecinde hissettiği “başka bir hayat mümkün” algısı, tam da o dönem konulan bipolar bozukluk tanısına rağmen değişmedi! Bütünsel sağlık arayışı serüveninde, bilişsel terapilere eşlik eden düzenli yoga pratiği ve hayatına giren kadim yaşam bilgisi Ayurveda sayesinde zihin-beden-ruh bütünlüğünün gerçek anlamını keşfetti. Kariyerinin orta yerinde hayata bir makas atan Müge şimdi başkalarının yolculuklarına Bütünsel Yoga Terapi, Hatha Yoga dersleri ve Ayurvedik Yaşam Danışmanlığı ile eşlik ediyor. En büyük tutkusu anlamak, öğrenmek ve paylaşmak olan, doğa ve hayvan dostu, cesaret ve samimiyeti kendine mesken edinmiş bu yengeç kadını evli ve bir kedi annesi. Ve ömür boyu öğrenciliğin keyfini sürenlerden…. 
devamı…

Yazarın Tüm Yazıları

Dyt. Bahar Güzelşen

yazar

İlköğretimde lisanslı olmak üzere, ilköğretim ve lise hayatı boyunca voleybol sporu ile ilgilenip turnuvalarda yer aldı. Bitmeyen enerjisi ve kişilerle olumlu temas kurma özelliğini fark etmesi meslek seçiminde etkili oldu. 2019 yılında Beslenme ve Diyetetik bölümünü  iyi bir ortalama ile bitirerek Marmara Üniversitesi’nden mezun oldu. Lisans süreci boyunca aldığı dersler ve katıldığı bir çok seminer sonucu beslenmenin fizyolojik açlığı gidermekten veya çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmasından çok daha fazlası olduğunu keşfetti. Mesleki mottosu “ne yiyorsak o’yuz” olan Diyetisyen Bahar Güzelşen’in hedefi  kişilerin mevcut yaşam koşullarını sağlıklı yaşam biçimine modifiye etmek ve sürdürülebilir sağlıklı beslenme davranışı kazandırmaktır.

Yazarın Tüm Yazıları

Dyt. Begüm Defne Şafak

yazar

2014 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Şafak, Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. Diyetisyen ünvanının yanı sıra beyin antrenörü, profesyonel yaşam koçu ve emzirme danışmanı olması; beslenmeyi fizyolojik, psikolojik, sosyolojik olmak üzere birçok açıdan değerlendirerek kişilere sürdürülebilir sağlıklı beslenmeyi benimsetmesindeki en büyük sebeptir. Eğitim hayatı boyunca mesleğin duayenleri ve klinik başarıları ile tanınan birçok hastanede edindiği deneyimlerle Begüm Defne Şafak Beslenme Danışmanlık Merkezi’ni kurmuştur. 

 Sektörünün önde gelen firmalarında kurumsal beslenme danışmanlığı vermiştir ve vermeye devam etmektedir.  Eğitim vakıfları, ilk ve orta öğretim kurumlarında sıklıkla seminer ve eğitimler düzenlemektedir. Halen Acıbadem Üniversitesi’nde yüksek lisans programında akademik eğitimine devam etmektedir. Dijital iletişim kanallarında gelişmiş mutfak becerileri ile lezzet ve sağlığı birleştiren tarifleri de önemli bir yol göstericidir.
devamı…

Yazarın Tüm Yazıları

Mine Karaca

yazar

İstanbul doğumlu olan Mine Karaca, çocuk yaşlarında karar verip bir daha asla değiştirmediği fikrini gerçeğe dönüştürüp üniversite eğitimini Türk Dili ve Edebiyatı alanında onur öğrencisi derecesi ile tamamlıyor. Ve daha sonra alanında yüksek lisans da yapıyor. 

Seyahat ederken keşfetmeyi, okurken değişmeyi ve gelişmeyi, yeni yemekler yapmayı denerken öğrenmeyi, bir de şu sıralar bilinçaltının gizemli dünyasını araştırırken büyülenmeyi çok seviyor. 

Çok sevdiği mesleği öğretmenliğe, kep attıktan kırk sekiz saat sonra başlamış ve hâlâ mesleğini icra etmeye devam ediyor. 

Yazarın Tüm Yazıları

Astrolog Damla Güleç

yazar

“Astroloji’yi araştırmalısın”. Okumadan hediye ettiği kitabı bitirdikten sonra bunu söyledi annesi. Hayatındaki dönüm noktalarından biriydi. Okumaya, araştırmaya lise çağlarında başladı. Çok geç kalmıştı ve öğrenecek çok şey vardı. Kendini kitaplara açtı ve anlam arayışına başladı. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, ikinci ana dal olarak da Ekonomi okumuştu. Mezun oldu. Çalışıyordu ama eksik bir şey olduğunu da biliyordu. Gördüğü bir rüyadan sonra ise Astroloji eğitimlerine başladı. 1988 Aralığında Güneş, tam Galaktik Merkez’deyken dünyaya geldi. Merkezden gelecek evrenin fısıltılarını insanlara aktaracaktı. Unuttu. Astroloji ile hatırladı. Şimdi iş başında. Hem Astrolog, hem Reiki Master. Eğitimleri devam ediyor. Ömür boyu öğrenci kalacaklardan çünkü o. İnsanları motive etmeyi, içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarmayı hedefledi. Her öğrendiğini, diğer bilgileri ile birleştirerek işini yapıyor ve bundan muhteşem keyif alıyor.

 

Yazarın Tüm Yazıları

Gökhan Karamustafa

yazar

1989 İzmir doğumlu olan Gökhan Fırat Karamustafa ilköğrenimi Avrupa’da, ortaöğretim ve lise dönemini İzmir’de tamamlamış olup; Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık bölümünden 2011’ de mezun olmuştur. Halen Yaşar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İç Mimarlık Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tez öğrencisidir.
Mobilyalara olan özel ilgisi sebebiyle 3 yıl süresince mobilya sektörünün önde gelen firmalarından birinde İç Mimar olarak görev yapmış ve 2017 yılından bu yana kendi markasıyla sektöre hizmet vermektedir.

Doğaya olan aşırı sevgisi sebebiyle boş zamanlarında kendisini dinlemek ve yaratıcılığını artırmak için çeşitli yerlere drone ekipmanlarıyla seyahat eder ve sık sık fotoğraf çeker.
devamı…

Yazarın Tüm Yazıları

Semih Demirkan

yazar

1991 yılında doğdu ve çocukluk yıllarından itibaren sanat ve tasarım alanıyla ilgilendi. Mistik konular da hep ilgisini çekti.
Tasarım eğitimi alırken 18 yaşlarında enerji çalışmalarıyla tanıştı. Reiki,yoga ve nefesle tanışmasından sonra tüm bu çalışmaları derinleştirmek adına birçok eğitimi tamamladı. Şu anda travma ve nefes terapisi,yin yoga hocalığı ve kişisel gelişim koçluğu yapmaktadır.

Yazarın Tüm Yazıları

Gülnur Gül

yazar

İstanbul’da yaşayan, İş Yaşamını’nın İnsani Yönünü temsil eden, Akademisyen, Koç ve Mentör. Aynı zamanda hayatının merkezine Ayurveda öğretisini yerleştirmiş, İK’nın tüm süreçlerinde yer almış çeyrek asırlık İK Profesyoneli. Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri ABD ve Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans derecelerine sahip.  İK alanında İKY’de Ölçme ve Değerlendirme, Ücret ve Ödül Yönetimi, Farklılıkların Yönetimi; Çalışma Hayatı alanında Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yöntemleri ve Kendini Gerçekleştirme konularında dersler ve İşe Alım ve Mülakat Teknikleri, Etkili İş Görüşmesi, Özlük ve Bordrolama eğitimleri vermekte.

Yazarın Tüm Yazıları

Begüm Eylül Urhan

yazar

Bu hayatta en sevdiği aktivite olan yorgan altında film izlemeyi mesleği haline getirmeye karar verip, Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümüne girdi. Çocukluğundan beri geliştirmeye çalıştığı yazı dilini 7.sanat için kullandı. 

Sinema haricinde hayatının diğer vakitlerinde tam bir İzmir kızı olarak kordon boyunda iyot kokusunu içine çekmeyi, arkadaşlarıyla saçma şeylere gülmeyi ve müzik dinleyerek yürümeyi seviyor. 

Şu sıralar eğitimi için gittiği Kuzey Amerika’da geyik kovalıyor. 

Yazarın Tüm Yazıları

Eda Hayta

yazar

İstanbul’da doğan Eda Hayta, Saint-Joseph Fransız Lisesi’nden mezun oldu. Şu anda Acıbadem Üniversitesi’nde hem Beslenme ve Diyetetik hem de Psikoloji bölümü lisans öğrencisi olarak öğrencilik hayatını sürdürüyor. Ek olarak yoga ve pilates alanında dersler alarak kendini geliştirmeye çalışıyor. Seyahat etmeyi, kültürel tadımlar yapmayı,dil öğrenmeyi ve keşfe çıkmayı çok seviyor. Onun için günün en güzel aktivitesi ise; sabahın erken saatlerinde sessizce kahvesini yudumlarken yaptığı 5 dakikalık meditasyon. Mutluluğu ve huzuru daima içimizde keşfedebileceğimizi ama sabırlı olmamız gerektiğini düşünen her zaman çocuk kalacak birisi o. 

Yazarın Tüm Yazıları

Simge Aktaş

yazar

Kendini etiketlerle tanıtmaya yabancı olduğu için “Sen kimsin?” sorusuna her zaman en sevdiği aktiviteyle başlar: Filtre kahvesinin yanında çikolata yerken kitap okumaya bayılması mesela. Pamukkale Üniversitesinde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında lisans öğrencisidir. Spiritüel yaşama dalmayı seven, meditasyonla içli dışlı bir hayat yolcusudur. Çocukları çok sever ve ileride de onlarla çalışmayı hedefler. Yetişkin olmayı reddedip kendi gezegenindeki çiçekleri sulamaya devam etmeye çabalamaktadır. Hayattaki amaçlarından biri de yetişkin insanların içindeki solan çiçekleri diriltmelerine yardımcı olabilmektir.

Yazarın Tüm Yazıları

Uzm. Dyt. Yeşim Çetin

yazar

Yeşim Çetin, 1995 yılında İstanbul’da doğmuştur. Bahçeşehir Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü’nü 2013 yılında kazanmıştır. 4 yıllık okul yaşamı boyunca başarıları nedeniyle 8 adet onur belgesi almaya ve bölüm birincisi olarak başarı bursu almaya hak kazanmıştır. Yüksek lisans eğitimini de Bahçeşehir Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik alanında burslu olarak tamamlamıştır. Medicana Hastanesi, Medical Park Hastanesi, Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Beşiktaş Aile Sağlığı Merkezi ve Biruni Üniversitesi Hastanesinde intern diyetisyen olarak çalışmıştır.

2017 yılında Nurcan Gündüz Güzellik Merkezinde ve 2018 yılında da İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve Tetrapak iş birliği ile yapılan ꞌꞌSüt İç Türkiye Sütün Güvendeꞌꞌ projesinde uzman diyetisyen olarak görev almıştır.

Toplumda beslenme bilinci ve kaliteli yaşam farkındalığı yaratarak, çocukluktan yaşlılığa kadar uzanan hayat yolculuğunda bireylere doya doya bir yaşam sunmayı vizyon edinmiştir. Her zaman birincil değeri insan olacak şekilde ve bilimsel literatüre bağlı kalarak, bireylerin sağlıklı ve kaliteli yaşamalarını sağlamak için kalıcı sağlıklı beslenme düzeni oluşturmanın yanında fiziksel aktivite, uyku düzeni ve stres yönetimi konularında güvenilir, özverili ve etik değerlere bağlı kalarak hizmet vermektedir.

devamı…

Yazarın Tüm Yazıları

Jale Alem

yazar

İzmir’li, PhD… Eskinin metin yazarı, şimdinin blog yazarı… Yeğenlerinin biricik teyzesi, scrapbook, yoga, kahve, çay, limonata, kitap ve kırtasiye düşkünü. Kar küresi, momiji bebekler ve doğal mum hayranı. Postcrossing’cilerden ve Harry Potter severlerden. Gündelik yaşamı -kendi çapında- estetikleştirmeye çalışarak küçük anların ve küçük mutlulukların tadını uygulamaya itina gösteren İtalya aşığı. Balık burcu ve gururla koyu bir Beşiktaşlı. İyi bir sinefil ve dizifil. Ex-Erasmus kontenjanından nam-ı diğer âlem Jale…

Yazarın Tüm Yazıları

Kerim Durna

yazar

İstanbul’da Başak stelyumu olan bir kombinasyon ile dünyaya geldi. Küçüklükten itibaren gökyüzüne ve evrenin düzenine olan ilgisi ilk teleskobuyla buluştuğunda başladı. Kendini her alanda geliştirme arzusu sürekli depreşiyor. Öğrendiklerini insanlara aktarmak ise en büyük tutkusu. Fotoğrafçılık, Astroloji, Tasarım ve Kristaller Zamanının büyük bir kısmını oluşturuyor. Öğrenimini FSMVÜ Güzel Sanatlar Fakültesi grafik tasarım bölümünde sürdürmekle birlikte, öğrenmenin hayatın tüm evrelerinde devam ettiğinin idraki ile kişisel gelişim konusunda da kendini geliştirmeye devam ediyor.

Yazarın Tüm Yazıları

Feride Yalgın

yazar

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Maliye Bölümü mezunu. Gümrük Muhasebesi alanında kurumsal hayatına devam ediyor. Motivasyon ve enerji onun için önemlidir, bunu etrafındakiler ile her fırsatta paylaşır. Kahve sever; unutmamak için yazmayı ve çiçekleri de. Her sabah yeniden başladığı hayatına yeni alışkanlıklar katmanın peşinde.

Yazarın Tüm Yazıları

Sahra Hazal Kaleli

yazar

Özgür doğasını arayan vahşi bir ruh. Ankara Fen Lisesi ve ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu. Kavun, Sütlaç ve Bebe’nin annesi. İlişkilerle, kadın ve erkeğin özüyle kafayı bozmuş. Zekanın sadece özel durumlarda kullanılması gerektiğini bilir. Masallara ve kedilerinin sihrine inanır. 

Yazarın Tüm Yazıları

Merve Bozkuş

yazar

Merve, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Sonrasında İnteraktif Pazarlama yüksek lisansı yapıp, e-ticaret ve dijital pazarlama alanında uzmanlaşsa da; edebiyattan, okumaktan, yazmaktan vazgeçemedi. 6 yıldır kurumsal bir perakende şirketinde çalışıyor. Pilates yapıyor, bolca kitap okuyor, gezip tozuyor. Pozitif psikolojiye, yogaya ve reikiye ilgili. En kısa zaman hayatında bu alanlara yer açmak istiyor. Hoşgörünün ve sınırlarını bilmenin insan ilişkilerindeki sihrine inanıyor.

Yazarın Tüm Yazıları