Eyvah Arkadaşıma Aşık Oldum Şimdi Ne Olacak?

Bazen arkadaşlarımız en yakınlarımızdan bile daha önemli hale gelebilirler. Onların yanında kusursuz görünmeye ihtiyaç duymayız. Sonuçta bizi bugüne kadar birçok kez dizi çıkmış pijamalarla ve makyajsız halimizle görmüştür ama bu bizi rahatsız etmez çünkü ne olursa olsun bizi seveceğini biliriz ve bu rahatlık iyi hissettirir. Peki ya bir gün ona baktığınızda eskisi gibi hissetmediğinizi anlamaya başlarsanız, o zaman ne olacak? Arkadaşıma aşık oldum demek hiç kolay değildir. Gelin bu konu hakkında biraz konuşalım.

Bir arkadaşınıza aşık olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Bu, hepimizin mutlaka duyduğu hatta romantik komedi filmlerine sık sık konu olan bir durum. Bazen duyguların değiştiğini fark edebilmek zordur. Sağlıklı bir romantik ilişki için sadece ortak ilgi alanından fazlası gerekebilir. Bazen küçük bir hayranlık duygusu o kişiye aşık olduğumuzu düşünmemize neden olan kıvılcımları harekete geçirebilir. Ona gerçekten aşık mı oluyorsunuz yoksa hayranlık mı duyuyorsunuz? Bu duyguları ayırt edebilmek için birlikte birkaç madde inceleyeceğiz.

  • Cinsel olarak etkileniyorsanız ve ilgi duyuyorsanız
  • Romantik ilişkilerini kıskanıyorsanız
  • Onunla olan iletişiminizi ve mesajlarınızı sürekli analiz etmeye çalışıyorsanız
  • Yakınınızda olduğunda, ona fiziksel olarak dokunmak veya daha yakın temasa geçmek istiyorsanız
  • Her zaman birlikte olmak istiyorsanız
  • Onu öpmenin, ona sarılmanın veya onunla duygusal bir şeyler yaşamanın nasıl bir şey olduğu ile ilgili sık sık hayal kuruyorsanız
  • Etrafınızdayken hareketlerinize çok dikkat ediyorsanız
  • Sürekli flört halindeyseniz
  • Flört ettiğiniz herkesi onunla kıyaslıyorsanız

Bu maddelerden çoğuna sahipseniz, arkadaşınıza romantik hisler besliyor olmanız çok muhtemel görünüyor.

Arkadaşınıza aşık olduğunuzu anladığınızda ne yapmalısınız?

Bunca zaman arkadaş olduğunuz birine romantik hisler beslemek, direkt flört aşamasına geçtiğiniz ilişkilere kıyasla daha zordur. Eğer bir arkadaşınıza aşık olduğunuzu anladıysanız ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız bir sonraki adımlarda yapmanız gerekenlere bakalım.

Günlük tutmaya başlayın.

Eğer hislerinizi yeni fark etmeye başladıysanız ve emin olabilmek için zamana ihtiyacınız varsa yapmanız gereken en iyi şeylerden biri günlük tutmak olabilir. Diğer arkadaşlarınıza anlatmak size ilk etapta iyi gelmeyebilir. Herkesin fikirleri farklı farklı olacaktır ve kafanız karışacaktır. Dolayısıyla, dış dünyanın sesini susturup kendi hislerinizi analiz edebilmek için günlük iyi bir fikir.

Gerçekçi olun.

Arkadaşlığınızın bozulmaması için hislerinizi görmezden gelme, kabul etmeme ya da duygularınızı bastırma davranışları geliştirebilirsiniz. Ancak duygularınızı inkar etmek hiçbir işe yaramayacaktır. Sizin için en iyisi, kendinize hisleriniz konusunda dürüst olmak olacaktır.

Riskleri farkında olun.

Arkadaşınıza karşı romantik çekim hissediyorken dikkatli olmanız gerekir. Karşı tarafın aynı şekilde hissetmeme ihtimaline karşın arkadaşlığınızı koruyabilmeniz için temkinli olmak önemlidir. Duygularınızın karşılıksız olabilme veya arkadaşlığınızın bitebilme ihtimallerini göz önünde bulundurmalısınız. Karşı taraf kendisine karşı bir şey hisseden biriyle arkadaşlığını sürdürmek istemeyebilir. Elbette başka türlüsü de mümkün; ancak riskleri farkında olmak sonradan büyük bir hayal kırıklığı yaşamamanız için önemlidir.

İşaretlere dikkat edin.

Bazen birinin sizinle aynı şekilde hissedip hissetmeğini anlamak gerçekten zor olabiliyor. Karşı tarafın da tıpkı sizin gibi arkadaşlığınızı mahvetmekten korkuyor olma ihtimali var. Eğer o da sizinle aynı şekilde hissediyorsa büyük ihtimalle flörtöz tavırlarınıza karşılık verecektir. Doğrusunu isterseniz hisleriniz genelde gerçeği bilir. (Elbette zihniniz sizi kandırmadığı sürece.) Karşılıklı bir çekim varsa ve içgüdüsel olarak bunu hissediyorsanız o zaman reddedilme ihtimaliniz oldukça düşük demektir.

Tutarlılığı göz önünde bulundurun.

Eğer karşı tarafın sizinle aynı duyguları hissedip hissetmediğinden emin olamıyorsanız, odaklanmanız gereken şey ‘tutarlılık’ olacaktır. Karışık sinyallerin değerlendirilmesi ve neye inanıp inanmayacağınızı seçmek elbette ki zor olacaktır fakat davranışların istikrarını dikkate alarak verdiğiniz karar kendinizden emin olmanıza yardımcı olacaktır. 

Hazırlıklı olun.

Konuştuğunuzda karşı taraf sizinle aynı şekilde hissetmiyorsa ve sadece arkadaş olarak kalmak istiyorsa konuşmayı elinizden geldiğince anlayışlı bir şekilde sürdürmeye özen gösterin. Bununla başa çıkmak zorlayıcı olabilir ancak hayal kırıklığınızı biraz ötelemek, ileride arkadaşlığınızın dinamiklerini belirlemek açısından iyi bir seçim olacak. Ayrıca karşı taraf sizin ona karşı düşüncelerinizin ve hislerinizin değişmesinden rahatsız olabilir ve aynı şekilde arkadaşlığını sürdürmek istemeyebilir. İşler bu şekilde ilerlerse bu kararına saygı duymalısınız. Dolayısıyla olabilecek her şeye hazır olmakta fayda var. 

Peki ya hislerinizi açıp olumsuz dönüş alırsanız ne olacak?

Arkadaşınıza ona aşık olduğunuzu söylediyseniz ancak hisleriniz karşılıksızsa, ona açılmak ve belirsizlikten kurtulmak sizi rahatlatabilir ve yolunuza bakma kararı alabilirsiniz.

Ona söylemediyseniz ama yine de arkadaşlığınızın devam etmesini istiyorsanız, duygularınızdan vazgeçmenin bir gecede olmayacağını bilin. Şu konuda anlaşalım, biraz sabırlı olmaya ihtiyacınız var. Bu süreçte birbirinize karşı net ve saygılı sınırlar koyuyor olmak iki tarafın da işini kolaylaştıracaktır. Belki bir süre uzaklaşma ihtiyacı hissedebilirsiniz, bu çok normal. Zaman verdikten ve artık daha farklı hissetmeye başladıktan sonra belki arkadaşlığınızı yeniden inşa edebilirsiniz. Neden olmasın?

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Lisans eğitimini TED Üniversitesi İngilizce Psikoloji bölümünde tamamlayan Simge Özdemir, lisans süreci boyunca çeşitli dergi ve gazetelerde yazar olarak yer almıştır. Mezun olduktan sonra soluksuz bir şekilde kendini meslek hayatının içinde bulan Simge, bu süreçte yoga ve meditasyonu hayatına dahil ederek kendi yolcuğundaki eşsiz deneyimler, ruh ve beden bütünlüğü üzerine yoğunlaşmıştır. Şu anda danışanlarıyla aktif olarak bireysel ve çift terapisi alanında çalışan Simge, bir yandan da yüksek lisans eğitimine devam ediyor.