İlişkide Mahremiyet: Partnerime Tüm Sırlarımı Söylemeli miyim?

Dürüstlük, romantik bir ilişkide değerli bir özelliktir. Ancak bu, her düşüncenizi, hayalinizi, korkunuzu partnerinize anlatmanız gerektiği anlamına gelir mi? İlişkide mahremiyet olması gerekir mi? Aslında dürüstlük romantik ilişkilerinizde iki ucu keskin bir kılıç olabilir. 

Mahremiyet ve gizlilik arasında önemli bir fark vardır. Neyi paylaşıp neyi paylaşmayacağını bilmek, çiftlerin ilişkilerinde öğrenmeleri ve kullanmaları gereken önemli bir iletişim becerisidir. Ayrıca partnerinize her şeyi anlatmak; birbirinizle barışık, huzurlu ve uyumlu yaşam sürmeyi engelleyen faktörlerden biri olarak değerlendirilebilir.

İlgini çekebilir: Sağlıklı ve Keyifli Bir İlişkiye Sahip Olmak İçin 9 Adım

Mahremiyet Hakkı

Kendinize, bir ilişkide her şeyi başka biriyle paylaşmak zorunda olmadığınızı hatırlatmak gereklidir. Ayrıca kendinize ve partnerinize ihtiyaç duyulan mahremiyet hakkını tanımak önemlidir. İlişkiyi onurlandırırsınız, onarırsınız. Aksi taktirde partnerinize her şeyi anlatmaya başlarsanız bu durum ironik bir şekilde sizin birbirinize olan yakınlığınızı arttırmak yerine sınırlandıracaktır.

Herhangi bir ilişkinizde hatırlamanız gereken bazı şeyler;

 • Bir ilişkide, ne kadar önemsiz veya ne kadar önemli olursa olsun, sırf kendi isteğiniz için hayatının bir bölümünü gizli tutma hakkına sahipsiniz.
 • Romantik, sosyal ve aile ilişkilerinde mahremiyet hakkına sahipsiniz.

İlgini çekebilir: Romantik İlişkilerde Kaygı Duyduğumuzda Zihnimizden Geçen 6 Düşünce

Dürüstlük her zaman gerekli midir?

Partnerinizden sır saklamak için geçerli sebepleriniz olabilir. Geçmişinizde, utanç duyduğunuz veya sizin için incitici olan anıları, kişileri barındırıyor olabilirsiniz. Bunun için savunmaya geçmek zorunda kalmamalısınız.

Uzun süredir ilişkileri olan ve partnerleriyle paylaşmadıkları kişisel sırları olan birçok çift var. Kendi sınırlarının varlığının farkındalığı ve kişinin kendine ait, özel parçası olduğu duygusu birey için önemlidir.

‘’Kendinin en mahrem kısımlarıyla temas halinde olmadan partnerinle gerçek samimiyeti yakalayamazsın.’’

Peki, sırrınızı partnerinizle ne zaman paylaşmanız gerektiğine nasıl karar vereceksiniz?

Karar vermek insan hayatının zorlayıcı bir parçasıdır. Her insanın karar verme sürecine dair deneyimi farklıdır. Fakat karar vermek hayatımızda kritik noktaları etkileyebilir. Bu nedenle karar vermeyi ve seçim yapmayı öğrenmek gereklidir. Partneriniz ile paylaşmanız gerektiğini düşündüğünüz bir sırrınız varsa ancak bundan emin değilseniz, sırrı saklarken kendi fiziksel tepkilerinize odaklanın, tepkilerinizi gözlemleyin. Tansiyonunuz yükselirse, kendinizi çok daha hızlı göz kırparken bulursanız, nefesiniz daha ağırsa veya daha fazla terliyorsanız… Bunlardan her biri o sırrı paylaşmanız gerektiğine dair ipuçları olabilir. Duygusal sorumluluğunu almaktan kaçmayacağınız bir sır ise bu durum o sırrı partnerinizle paylaşabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Eğer sorumluluk almak istemediğiniz için sır saklıyorsanız, bu ilişkinizde sorunlar yaratabilir.

İlişkinize zarar verecek sırlar şu şekilde olabilir;

 • Bir ilişkisi olmak
 • İş sorunları
 • Bir bağımlılığı veya madde kullanım alışkanlıklarını gizli tutmak
 • Hastalığını söylememek
 • Yasal sorunlar
 • Partnerden gizli borç para vermek
 • Nasıl para harcadığın hakkında yalan söylemek
 • Fatura ödememek

Partnerinizle sırrınızı paylaşmak için kötü zamanlar ne zamandır?

Partnerinizle önemli, gizli veya zorlayıcı konuşmalar yapmadan önce aşağıda vereceğim maddelerin sizin için doğru bir zaman olmadığını unutmayın.

 • Alkollüyken
 • Partneriniz zor ve stresli bir gün veya zamanlar geçiriyorsa
 • Siz ya da partneriniz öfkeliyse
 • Partneriniz iletişime kapalı olduğu bir andaysa

İlgini çekebilir: Aşkın Psikolojisi: Aşk Tipolojisine Göre 6 Farklı Aşk Tipi

Yardıma ihtiyacın var mı?

Dürüstlük ve açık bir iletişim tarzı benimsemek, ilişkinin başarısı için çok önemlidir. Hangi sırların kabul edilebilir olduğu, hangilerinin bireyin ilişkisine olumsuz sonuçlar doğuracağı ilişkiye ve partnere göre değişiklik gösterir. Unutmamak gerekir ki, her ilişki biriciktir ve farklı dinamiklere sahiptir.

Kandırıldığını, gerçeğin tamamen söylenmediği anlayan partner; büyük bir hayal kırıklığına uğrayabilir, ihanet duygusuna kapılmış hissedebilir. Eğer bu durum sizin için de geçerliyse bu durumla ne kadar erken yüzleşirseniz, ilişkiniz için o kadar erken; sağlıklı, temiz bir nefes alanı açmış olursunuz.

Sevgilerimle..

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Lisans eğitimini TED Üniversitesi İngilizce Psikoloji bölümünde tamamlayan Simge Özdemir, lisans süreci boyunca çeşitli dergi ve gazetelerde yazar olarak yer almıştır. Mezun olduktan sonra soluksuz bir şekilde kendini meslek hayatının içinde bulan Simge, bu süreçte yoga ve meditasyonu hayatına dahil ederek kendi yolcuğundaki eşsiz deneyimler, ruh ve beden bütünlüğü üzerine yoğunlaşmıştır. Şu anda danışanlarıyla aktif olarak bireysel ve çift terapisi alanında çalışan Simge, bir yandan da yüksek lisans eğitimine devam ediyor.