Başkalarını Memnun Etme

Başkalarını Memnun Etmeyi Bırakmanın 8 Yolu

Başkalarını memnun etme, sevilme ve kabul görme ihtiyaçlarının temelinde; insanların yaşamlarının birçok alanında, diğer insanlardan onay almaya yönelik istekleri yatmaktadır. Kişi kabul görmek, beğenilmek ve ilgi odağı olabilmek için her şeyi yapabilir.

Öncelikle iyi niyetle başlayan kendinden ödün verme, karşısındakinin istek ve düşüncelerini ön sıraya koyma çabası sonrasında hastalıklı ve bağımlı bir hal alır. O andan itibaren kim olduğunun önemi olmaksızın çevresindeki iş arkadaşı, patronu, arkadaşı, sevgilisi, eşi, ebeveyni vb. tarafından sevilmek, onaylanmak için her şeyi yapmaya hazırdır.

Neden başkalarını memnun etmek isteriz?

Bu davranış aslında kişinin içinde yer alan boşluğu doldurma çabasına işaret eder. Çocukluğunda ebeveynleri tarafından ilgi görmeyen bireylerde daha sık gözlemlenmekle birlikte temelinde özgüven eksikliği olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Güven ve öz saygı eksikliği, kabul görme ihtiyacı, herkesi baştan çıkarma arzusu, imajını kabul ettirme ve değer görme ihtiyacı, psikolojik acı ve derin bir huzursuzluk hisleri de bizi başkalarını memnun etmeye yöneltir.

İlgini çekebilir: Özgüvenli Hissetmek için Bilmeniz Gereken 10 Kural

Bu belirtilere dikkat etmekte fayda var;

  • Hayır diyememek
  • Başkalarının ne düşündüğü konusunda takıntılı olmak
  • Nefret edilmekten nefret etmek

Bu 3 belirti insanın içindeki bir acıyı veya sıkıntıyı gizlediğinin göstergesidir.

Başkalarını memnun etme odaklı olmayı bırakmak için ne yapmalıyız?

1. Kendinizi dövmeyi bırakın.

Kendinize mutlaka, “Kendimi nasıl görüyorum?”, “Kendime bakış açım neden olumsuz?” sorularını sorun ve kendinize karşı önyargılı bakış açınızın farkına varın. Kendiniz ile ilgili olumsuz düşünceyi önlemek için öncelikle bu düşüncenizin gerçekten var olup olmadığının farkına varın. Düşüncelerinizi yorumladığınız gibi değil, üçüncü bir kişinin bakış açısından tarafsız olarak gözlemleyin.

İlgini çekebilir: Kendinizi Sürekli Eleştiriyor musunuz? Öz şefkat için Kendinize Sormanız Gereken 3 Soru

2. Mükemmel olmadığınızı kabul edin.

Hepimiz farklı ailelerde, farklı evlerde farklı hayatlarda ve farklı geçmişe sahip olarak gelişiyoruz ve dönüşüyoruz. Bu nedenle bazı insanlarla anlaşamamak ya da uyuşamamak çok normal. Bazı insanlar seni beğenmeyebilir, seni onaylamayabilir veya kabul etmeyebilir. Sizi seven insanlara odaklanın ve onlarla zaman geçirin.

İlgini çekebilir: Mükemmelliyetçilik Tuzağı: Mükemmel Olmamanın Hafifliğini Keşfet

3. Hayır demeyi öğrenin. 

Hayır demek sizi suçluluk duygusuna itebilir. Hayır demek bencillik anlamına gelmez. Başkalarına hayır diyebilmek, sizin kendi mutluluğunuz, stres seviyeniz ve nasıl bir hayat yaşamak istediğinizle ilgilidir. Hayır demek sınırlarınızı belirler.

İlgini çekebilir: Hayır Diyemiyor musunuz? Sağlıklı Sınırlar için Bunlara Dikkat Edin

4. Zamanınız önemlidir.

Zamanınıza değer vermeye başlayın. İnsanlar her zaman müsait olduğunuzu düşünürlerse, sizi ciddiye almazlar. Kendinizi, başkalarına göre öncelik haline getirmeye başlayın.

İlgini çekebilir: Zamanını Nasıl Değerlendirdiğine Dair Herkesin Kendine Sorması Gereken 5 Soru

5. Onay beklemeyi bırakın.

Birinden onay beklediğinizde ona hayatınızdaki değeri verme veya alma gücü veriyorsunuz. Bunun farkına varın. Bu güç sadece sizin olmalı. Ayrıca bir onaylanmaya ihtiyacınız yok.

6. Sizi tüketen insanları hayatınızdan cesurca çıkarın.

Sizi tüketen insanların farkına varın ve bu insanları yavaş yavaş hayatınızdan çıkarmaya karar verin. Bazen köprüleri yakmaktan başka seçenek yoktur. Daha iyi insanlarla olmayı hak ettiğinize inanın. Sürekli sizden faydalanmaya çalışan zehirli insanlar, sadece sizin bu duygunuzu besliyorlar. Kibarca onları hayatınızdan çıkarın.

İlgini çekebilir: Ruhta Minimalizm: Sosyal Çevrede Sadeleşme

7. Meditasyon yapın.

Düzenli olarak yapılan meditasyon zihninizin çalışma şeklini değiştirir. Nefesinize odaklanmak gibi basit uygulamalar öz farkındalığınızın gelişmesine yardımcı olduğundan, bu da davranış kalıplarınızın değişmesinde oldukça önem taşır.

İlgini çekebilir: Meditasyonun 7 Çeşidi: Senin için En İdeal Olanı Bul

8. Eleştirilmekten korkmayın.

Ne yaparsanız yapın, insanlar her zaman konuşacak bir şeyler bulurlar. Dolayısıyla korkmak bir çözüm değil. Eleştirileri özgürce dinleyin yararlı olanları kabul edin ve gerisini reddedin. 

İlgini çekebilir: Eleştiri ve Olumsuz Yorumları Zarar Görmeden Nasıl Karşılayabiliriz?

 

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Akademisyen, İş yaşamının insani yönünü irdeleyen çeyrek asırlık bir İK profesyoneli. Bireysel Gelişim Koçluğu, Farkındalık Koçluğu ve Kariyer Koçluğu çalışmaları halen devam etmektedir. Hayatta başımıza gelenlerin sonuçlarından çok, nedenleriyle ilgilenen bir "Ayurveda" takipçisi... Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde lisans ve iki yüksek lisans derecesine sahip; Yeni İnsan Kaynakları Yönetimi Yaklaşımları, Farklılıkların Yönetimi, Çalışma Hayatında Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yöntemleri, Kendini Gerçekleştirme, Etkili İş Görüşmesi Teknikleri konularında uzun yıllar çalışmış ve eğitimler vermiştir. Çeşitli Kişisel Gelişim eğitim ve atölyelerinde yer alarak insanın iç dünyasına yönelik çalışmalarını derinleştirmiştir. Hepsi bir yana, Zor İnsanlarla Etkili İletişim, Kişilik Tipleri, Kişilik Analiz Yöntemleri, Ennegram Kişilik Modelleri ve buna bağlı İletişim Biçimleri, Kariyer Koçluğu, Motivasyon, Tükenmişlik gibi, hayatın insanları sınadığı noktalarda, mücadele edebilmeyi konu eden çalışmalarda eğitim vermeye ve yazılar yayınlamaya devam etmektedir.