Psikolojik Destek Almalı mıyım? Terapiye Gitmek İçin 8 Neden

Terapi, gerekli eğitimleri almış lisanslı sağlık profesyonelleri eşliğinde kişinin inanç, duygu, düşünce veya günlük hayatta farkına varılmayan bilinçdışı süreçleri anlamayı ve fark etmeyi sağlayan bir süreçtir. Kaygıdan uyku düzenine, ilişkilerden travmaya kadar çeşitli sorunlara fayda sağlayabilen bir araçtır. Araştırmalar, kişilerin zihinsel sağlık durumlarını yönetmede psikolojik destek almanın inanılmaz derecede etkili olduğunu söylemektedirler.

Uzmanlar kişilerin tıbbi bir problemleri olmasa bile terapiden fayda sağlayabileceğine değinmektedir. Toplumda sanılanın aksine, terapi almak için hayatında kritik ve ileri derecede problemlerin mevcut olmasına lüzum yoktur. Hayatın her aşamasında psikolojik destek alabiliriz. Psikolojik destek almanın belirli şart ve kuralları yoktur; ancak terapi almanın yararlı olabileceği durumlar vardır. Bu yazımızda terapiye gitmenin fayda sağlayabileceği durumlardan bahsediyoruz.

Beklenmedik ruh hali değişimleri yaşıyorsanız

Günlük hayattaki olaylara karşı olan tepkilerinizin sürekli değiştiğini ve sizi olumsuz bir ruh hali ve düşünce sürecine ittiğini gözlemliyor olabilirsiniz. Bu ruh hali ilerleyen zamanlarda kalıcı olabilir ve terapi bu durumlarda hissettiğiniz, düşündüğünüz ve deneyimlediğiniz şeyleri açığa çıkartmada etkili olacaktır.

Büyük bir değişim geçiriyorsanız

Yeni girişimler kişiler için zorlayıcı olabilir. Yeni bir kariyer, yeni bir aile, farklı bir şehre taşınma bu değişimlerden bazılarıdır. Terapi genellikle yaşanan bu değişim stresini azaltmanız ve yönetmeniz için beceri ve strateji kazanmanıza yardımcı olur.

Uyku düzeniniz bozuksa

Depresyonun önemli bir belirtisi, ister çok az ister çok fazla olsun, uykudaki dalgalanmalardır. Kendinizde bu konuda önemli bir değişiklik fark ettiyseniz, altta yatan sorunu araştırmanızın zamanı gelmiş olabilir.

İlgini çekebilir: Kaliteli Bir Uyku İçin Uzmanların Önerdiği 10 İpucu

Tehlikeli düşünceleriniz varsa

İntihar, kendine veya başkasına zarar verme düşünceleri tehlikeli ve zararlı düşüncelerdir. Bu tip düşünceler sırasında lisanslı bir profesyonel tarafından tedavi ile bu durum önlenebilmektedir.

Size neşe getiren şeylerden uzaklaşıyor veya yalnız hissediyorsanız

Normalde sizi mutlu eden ve yapmayı dört gözle beklediğiniz şeyler size artık keyif vermiyor olabilir veya bunları yapacak gücü kendinizde bulamıyor olabilirsiniz. Bunun haricinde, bazen sorunlarınızla uğraşırken bu konuda tek olduğunuzu hissediyor olabilirsiniz. Bir profesyonelle bu durumu konuşmak, durumu anlamanızı ve yalnız olmadığınızı hissetmenizi sağlayabilir.

İlgini çekebilir: Yalnızlık Duygusu ile Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Hayatınızdaki sorunlarla başa çıkmak için bir madde kullanıyorsanız

Hayatınızda olup bitenlerle başa çıkmak adına alkol veya madde bağımlılığına sarıldığınızı hissettiğinizde kesinlikle bir profesyonelden yardım alma zamanınızın gelmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Bağımlılıklar ve madde kullanımları bir karakter kusuru değil, tıbbi bir durumdur.

Zihinsel sağlık sorununuz olabileceğinden şüpheleniyorsanız

Akıl hastalıkları genetik geçişli olabileceği gibi bir anda da ortaya çıkabilmektedir. Bipolar bozukluk, şizofreni, travma sonrası stres bozukluğu gibi psikiyatrik durumlar, yardım alındığında tedavi edilebilir. Kişiler belirtileri göz ardı etmemelidir.

İlgini çekebilir: Travma Nedir? Travmatik Olaylara Karşı Verilen 3 Psikolojik Tepki Nelerdir?

Sadece birisiyle konuşmanız gerektiğini hissediyorsanız

Biriyle konuşmak istemek tamamen normal bir durumdur. Tıbbi bir sorun olmasa bile kişiler kendileriyle, duygu ve düşünceleriyle ilgili farkındalığını artırmak için de terapi alabilirler.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Saint-Joseph Fransız Lisesinden 2018 yılında mezun olmasının ardından Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümüne giren Eda Hayta, 2022 yılında Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek bir ortalamayla mezun olarak Diyetisyen unvanını aldı. Eğitim hayatı boyunca hastane ve özel kliniklerde staj yaptı ve birçok mesleki kongre ve eğitimlere katıldı. 2022 Haziran ayında da “Uygulamalı Sporcu Beslenmesi” eğitimini de başarıyla tamamladı. Şimdilerde online beslenme danışmanlığı veriyor ve Acıbadem Üniversitesi Psikoloji çift-anadal programına devam ediyor. Eğitim hayatının dışında yoga ve pilates alanında dersler alarak kendini geliştirmeye çalışıyor. Seyahat etmeyi, kültürel tadımlar yapmayı, dil öğrenmeyi ve keşfe çıkmayı çok seviyor. Onun için günün en güzel aktivitesi ise; sabahın erken saatlerinde sessizce kahvesini yudumlarken yaptığı 5 dakikalık meditasyon. Mutluluğu ve huzuru daima içimizde keşfedebileceğimizi ama sabırlı olmamız gerektiğini düşünen her zaman çocuk kalacak birisi.