Aşk Gibi Görünen Bir Tuzak: Love Bombing

Hepimiz hayallerimizdeki ilişkiyi ararız. Partnerimizin bizi düşünmesini, önemsemesini ve sevmesini isteriz. Ancak ilişkinin başında hızla el üstünde tutulurken birden en dibe çöktüğümüz anlar da olur. İlk zamanlar bizi bu kadar yücelten partnerimiz ne olur da bizi birden bire bu kadar değersiz hissettirir? Siz de böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız love bombing kavramına yakından bakmak isteyeceksiniz.

Love bombing nedir?

Love bombing, yani aşk bombardımanı olarak adlandırılan bu durum bir tür manipülasyon çeşididir. İlişkinin başında her şey mükemmeldir. Partneriniz size eşsiz, çok değerli ve farklı olduğunuzu hissettirir. Sürekli olarak size övgüler yağdırır, hediyeler alır, sürprizler yapar. Artık aradığınız kişiyi bulduğunuza eminsinizdir.

Ancak sizin ona bağlandığınızı fark ettiği anda her şey değişmeye başlar. Ne yazık ki peri masalındaki pembe bulutlar dağılır ve artık karşınızda düşünceli sevgi dolu partneriniz yoktur. Bunun yerine acımasız, yeni bir insan ortaya çıkar ve sizi aşağılamaya başlar. Eksik olduğunuzu düşündürür, sosyal ortamlarınızda bile sizi rezil etmeye ya da soyutlamaya yönelik davranışlarda bulunur.

Tüm bu durumlar sonucunda yalnızlaşmaya ve kendinizi sorgulamaya başlarsınız. Üstelik ilişkinizin bozulmasının sebebinin sizin bir şeyleri eksik ya da yanlış yapmanızdan kaynaklandığını düşünürsünüz. Açıkçası yanılgıya düştüğümüz nokta da tam olarak budur: Siz bir şeyleri yanlış yapmamışsınızdır, sadece partnerinizin gerçekten kim olduğunu yeni görmüşsünüzdür.

İlgini çekebilir: İlişkide Gaslighting Mağduru Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Love bombing nasıl anlaşılır?

 • Tanışalı çok kısa bir süre olmasına rağmen partneriniz size çok pahalı hediyeler alır.
 • Sizi sürekli olarak yüceltir.
 • Duymak istediklerinizi söyler.
 • Size hayatının merkeziymişsiniz gibi davranır.
 • Daha ilk haftadan size sevgisini, aşkını haykırmaya başlar.

Potansiyel partneriniz sizi henüz tanımadan bu cümleleri kuruyorsa, dikkat:

 • Sen benim başıma gelen en güzel şeysin.
 • Yıllardır aradığım aşk senmişsin.
 • Biz birbirimiz için yaratılmışız.
 • Hayatından çıkan herkese fazlasın.
 • Onlar seni hak etmiyor.

Ne zaman aşk bombardımanına maruz kalırız?

Yoğun ve sınırsız ilgi başta iyi gelirken bir süre sonra sürekli olarak kontrol altında tutulmak kişide rahatsızlık hissi uyandırmaya başlar. Bu durumda birey partneriyle arasına sağlıklı bir sınır çekmek ister fakat işler karışır. Sınır çekmeye çalışınca partner ilgisini tamamen bitirerek cezalandırma yöntemine başvurur. İlgiye bağımlı hale gelen kişi ise bu davranış sonunda yoksunluğa girer. Partneriyle eskisi gibi olmak istediğinde onun tüm koşullarını yerine getirmek zorundadır. Sonuç olarak da manipülasyon eşliğinde kısır döngü başlar.

İlgini çekebilir: 8 Adımda Sağlıklı Sınırlar Çizebilmek

Love bombing mağdurlarında:

 • Özgüvende düşüş
 • Yetersizlik hissi
 • Şüphecilik
 • Güven problemleri gibi çeşitli zedeleyici durumlar ortaya çıkar.

Love bombing kavramının romantizmden farkı nedir?

Romantik olan kişiler de ilişkilerinde sürprizler yapmayı, hediyeler almayı ve karşı tarafı mutlu etmek için çabalamayı severler. Bu durum ilişki süresince devam ederken, love bombing kavramında aşırı ilgi çok hızlıdır ve kısa sürelidir. Yalnızca tanışmanın ilk aşamalarında olur ve kişi bağımlı hale gelince bu davranışlar ortadan kalkar. Partner kendi istekleri yapılmadığında da cezalandırma yöntemini kullanır.

Nasıl korunabiliriz?

Yavaş ve temkinli adımlar atın. Henüz yolun başında her şey çok hızlı ve gerçek olamayacak kadar kusursuz ilerliyorsa şüphelenin, gözlemleyin.

Sınır koyun. Kendi alanınızı korumak ve sağlıklı sınırlar oluşturmak çok önemlidir. Eğer partneriniz size farkında olmadan aşırı ilgili davranıyorsa, ona koyduğunuz sınırlar sizi sağlıklı bir ilişkiye yönlendirebilir.

Ancak partneriniz ilişkide love bombing uyguluyorsa, sınırlarınıza tepkisi büyük olacak ve yıkıcı sonuçlar ortaya çıkacaktır. İlişkinin başından bu önlemi almak koruyucu faktör olacak.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Begüm Özcan 1997 yılında Ankara’da doğdu. TED Üniversitesi Psikoloji bölümündeki lisans hayatı boyunca birçok projede, çalışmada ve derneklerde yer alarak kendini geliştirmeyi amaçladı. 2021 yılında mezun olduktan sonra Bilişsel Davranışçı Terapi, çocuklarda sosyal beceri (SOBECE), Attentioner, Aile ve Evlilik Terapisi alanlarında eğitimlerini tamamladı. Mevcut olarak yüksek lisans hazırlıklarına devam eden Begüm Özcan gelişmeye, öğrenmeye ve yazmaya karşı büyük bir ilgi duyuyor.