Renk Astrolojisi: Doğduğun Günün Rengi Ne Anlama Geliyor?

Colorstrology, yani renk astrolojisi, yılın her gününün kendine özgü bir renk tonu ve her tonun bir anlamı olduğunu söylüyor. Renk astrolojisinin yaratıcısı ünlü astrolog ve metafizik uzmanı Michele Bernhardt, Pantone ile ortaklaşa “colorstrology” adı verilen bir sistem icat etti. Sistem ilk olarak 2005 yılında “Colorstrology: What Your Birthday Color Says About You” adlı kitabıyla tanıtıldı ve o zamandan beri dünyanın dört bir yanındaki okuyucularda yankı buldu. Bernhardt, her ayın rengini bulmak için renk, sezgi ve astroloji bilgisini kullandı. Ayrıca her ayın yönetici gezegeni, burç unsurları, numeroloji gibi faktörleri de hesaba kattı. Colorstrology ile doğduğunuz ayın rengini bulabilir, bu rengin ne anlam taşıdığını öğrenebilir ve renginizi pozitif fayda sağlayacak şekilde kullanabilirsiniz.

Colorstrology nedir ve nasıl kullanılır?

Hayatınızın belirli dönemlerinde, farkı renklere daha fazla ilgi duymuş olabilir, hatta bazen aslında hiç sevmediğiniz bir rengi bir anda sevmeye başladığınızı fark edebilirsiniz. Bunun sebebi; o rengin mevcut ruh halinizi ve enerjinizi temsil etmesidir. Bernhardt, renklerin ruh halimizi, enerji seviyemizi, insan ilişkilerimizi ve hatta iştahımızı bile etkileyebileceğini söylüyor. Bu ifade, daha fazla temas halinde bulunduğumuz rengin enerjisinden daha çok etkilendiğimiz anlamına geliyor.

Colorstrology, astrolojiden farklı olarak, doğduğunuz ay ile ilgili temalara ve niteliklere erişmenize yardımcı olur. Bernhardt’a göre renginize göre kıyafetler giyebilir, çevrenizde bu renge göre eşyalar bulundurabilir, üzerinde meditasyon yapabilir hatta onları yiyebilirsiniz. Bernhardt, kendinizi doğum ayınızın rengiyle sınırlamak zorunda olmadığınızı belirtiyor. Sizde farklı enerjileri canlandıracak renkleri birleştirip, hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Bernhardt: “Farklı renkleri deneyin. İnsanlar, belirli bir renkteki kıyafeti giydiklerinde, o rengin enerjisinden etkilendiklerinin farkında değiller. Ancak bu konuda bilinçlendikleri zaman renklerden ve onların enerjilerinden faydalanabilirler. Bu da onları daha güçlü kılar.” diyor.

İlgini çekebilir: Renklerin Enerjisi: Sen Hangi Renksin?

Ayların temsil ettiği renkler ve anlamları

Bernhardt ve Pantone’nun birlikte hazırladığı sisteme göre doğduğunuz ayın temsil ettiği renklere ve anlamlarına birlikte göz atalım.

Ocak: Karamel

Anahtar Özellikler: Pratik, Kararlı, Sorumlu

Kahverengi tonlar kendimizi topraklamamıza ve dengelenmemize yardımcı olur. Oğlak burcundan ilham alan bu rengin sorumlu, pratik ve istikrarlı bir enerjisi var. Kendinizi çok uçarı hissediyorsanız, ayaklarınızın yere sağlam basması için bu rengi hayatınıza daha fazla dahil edebilirsiniz.

Şubat: Lila

Anahtar Özellikler: Canlandırıcı, Sosyal, Uyumlu

Kova burcundan ilham alan bu renk, insancıllık, topluluk ve dostluk gibi Kova temalarıyla ilgilenir. Zihinsel farkındalığı teşvik etmeye yardımcı olur. Sosyal çevrenize veya bir topluluğa uyum sağlamak, dünya ile uyumlanmak istiyorsanız bu rengi kullanabilirsiniz.

Mart: Su yeşili

Anahtar Özellikler: Sezgisel, İnce, Empatik

Su yeşili de tıpkı balık burcu gibi hayal gücü ve sezgi ile ilgilidir. Bu renk, hayal gücünüzü ve psişik yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Turkuaz rengini meditasyon yapmak, ilham almak, dinlenmek, hayal gücünüze geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Nisan: Biber kırmızısı

Anahtar Özellikler: Ateşli, Enerjik, Cesur

Bu renk cesareti, atılganlığı, özgüveni ve enerjiyi harekete geçirir. Yorgunsanız, egzersiz yapmak için motivasyon arıyorsanız veya biraz cesarete ihtiyacınız varsa, gününüze biraz kırmızı ekleyin.

Mayıs: Tomurcuk yeşili

Anahtar Özellikler: İyileştirici, Gençleştirici, Refah

Yeşil, iyileşme, dengelenme ve refahı temsil etmektedir. Dengelenmeye ihtiyacınız varsa veya refah seviyenizi artırıp hayatınıza para çekmek istiyorsanız bu renkten yararlanabilir, hatta kendinize küçük yeşil bir cüzdan bile alabilirsiniz.

Haziran: Kavak sarısı

Anahtar Özellikler: Işıltılı, Entelektüel, Canlandırıcı

Aydınlık ve güneşli Haziran ayının enerjisini yansıtan bu altın renk tonu, beyni uyarmaya ve zihinsel çevikliği artırmaya yardımcı olabilir. Bu renk, iletişim gezegeni Merkür tarafından yönetilen İkizler ile bağlantılıdır. Yazılı veya sözlü her türlü iletişim için şahane bir renktir. Eğer düşüncelerinizi ifade etmekte güçlük çekiyorsanız bu renkten yararlanabilirsiniz. Veya bir şeyler yazmanız gerekiyorsa, ilham almak için çalışma masanıza biraz sarı çiçek ekleyebilirsiniz.

Temmuz: Mercan pembesi

Anahtar Özellikler: Yatıştırıcı, Nazik, Besleyici

Temmuz’un rengi, bu aya düşen Yengeç’in enerjisi gibi yumuşaktır. Bernhardt, bu rengin nazik ve yatıştırıcı olduğunu, aynı zamanda sevgiyi ve saflığı hayatınıza çekmenize yardım ettiğini söylüyor. Duygularınızı sakinleştirmeye, dinginleşmeye ihtiyaç duyuyorsanız bu renkten faydalanabilirsiniz.

Ağustos: Güneş turuncusu

Anahtar Özellikler: Neşeli, İlham Verici, Güçlü

Bernhardt bunun güçlü bir renk olduğunu, iyimserlik, neşe, ifade ve yaratıcılık için harika olduğunu belirtiyor. “Portakal rengi bir kıyafet giydiğinde çok utangaç olamazsın” diyor ve bu rengin, hayatın daha parlak tarafını görmeye yardımcı olduğunu da ekliyor. Aslan burcunun yönetici gezegeni Güneş’i temsil eden bu renk, size daha fazla enerji verir ve eğlenceli hissettirir. Yaratıcılığınızı, coşkunuzu, neşenizi artırmak istiyorsanız bu renkten faydalanabilirsiniz.

Eylül: Elektrik mavisi

Anahtar Nitelikler: Bilge, Zeki, Sanatsal

Bu renk, zeka ve bilgelik ile ilişkilidir. Bernhardt’a göre elektrik mavisi, zekayı barış ve bilgelikle harmanlamanın yanı sıra, algılama ve ayırt etme yetisi için mükemmel bir renktir. Bu mavi tonunu, zihni düzenlemek ve dengelemek için kullanabilirsiniz. Bu cezbedici renk zihninizi açarken, gerçekleri görmenize ve daha ayırt edici olmamıza yardımcı olabilir.

Ekim: Gökyüzü mavisi

Temel Özellikler: Huzurlu, Dengeli, Barışçıl

Mavinin bir diğer tonu olmasına rağmen baja mavisinden çok farklı olan gökyüzü mavisi; barış, denge ve güzellik temalarıyla ilgili olan, Venüs tarafından yönetilen Terazi’den ilham almıştır. “Bu renk, ilişkiler için de oldukça iyidir. Bu renk tonunu giyen birine bağırması oldukça zordur” diyor Bernhardt. Kendinizi dengesiz hissediyorsanız ve ilişkilerinizde çözümsüz kaldığınızı düşünüyorsanız bu rengi kullanabilirsiniz.

Kasım: Bordo

Anahtar Özellikler: Yoğun, Tutkulu, Dönüştürücü

Akrep’in derinliğini yansıtan bordo; tutku, yoğunluk ve güç temalarıyla ilgilidir. Aşkı, tutkuyu ve cinsel yaşamınızı canlandırmaya yardımcı olur, libidoyu uyandırır ve cinsel güçte artış sağlar. İlişkinizde biraz tutku istiyorsanız bu rengi teşvik edebilirsiniz.

Aralık: Petrol Mavisi

Anahtar Özellikler: Bilgelik, Gerçek, Vizyon

Bernhardt, bu soğuk mavinin gerçeği görmek için harika olduğunu ve Yay burcuyla ilgili olduğunu söylüyor. Bu renk, hem fiziksel hem de zihinsel olarak yeni keşifler ve seyahatlerle ilgilidir. Aynı zamanda gerçeği bilgelikle birleştirmek ve bu gerçekleri bilge bir şekilde aktarmakla da ilgilidir. Yeni deneyimler edinecekseniz veya seyahat edecekseniz, bilgeliği, gerçeği ve vizyonu simgeleyen bu maceracı rengi hayatınıza dahil edin.

Sevgiyi yayalım! Paylaş: