Haşimato Tiroidi İçin Doğru Beslenme Nasıl Olmalı?

Haşimato tiroidi, çok yaygın gözlemlenen bir otoimmun durumdur ve hipotiroidin en önde gelen nedenleri arasındadır. Tiroid bezi; metabolizma, hormon regülasyonu ve vücut sıcaklığında önemli bir rol oynar. Fakat kişinin Haşimato’su olduğunda, kişinin tiroidleri, kronik olarak iltihaplanır ve sağlıklı bir tiroid kadar iyi işlev göremez. Haşimato tiroidi genellikle kilo alımına, kuru cilde, saç dökülmesine, yorgunluğa, kabızlığa ve soğuğa duyarlılığa neden olur. Bu yazımızda, haşimato tiroiditinin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için belirlenen diyetlere, güvenli yiyeceklere ve kaçınılması gereken bazı gıdalara değineceğiz.

Haşimato tiroidi için en iyi diyetler

Haşimato tiroidini tedavi ettiği kanıtlanan, özel bir diyet mevcut değil. Bu sebeple, beslenmeye bireysel bir yaklaşım gereklidir. Bazı klinik kanıtlar, aşağıdaki diyetlerin bazı Haşimato hastalarına yardımcı olduğunu göstermiştir:

 • Glutensiz Diyet
 • Şekersiz Diyet
 • Süt İçermeyen Diyet
 • Düşük Glisemik İndeks Diyeti

Glutensiz diyet

Haşimato’lu birçok insanın, özellikle glutene karşı gıda hassasiyeti yaşaması muhtemeldir. Haşimato troidine sahip 2232 kişiyle yapılan bir ankette, katılımcıların yüzde 76’sı glutene duyarlı olduğuna inanmaktaydı. Katılımcılar, glutene tepkilerinin belirtileri olarak kabızlık, ishal, kramp, şişkinlik, mide bulantısı, reflü, gaz, baş ağrısı, yorgunluk ve beyin sisini gösterdi. Nihayetinde, ankete katılanların yüzde 88’i glutensiz bir diyet denediğinde kendilerini daha iyi hissettiğini bildirdi.

Gluten; makarna, ekmek, unlu mamüller, bira, çorbalar ve tahıllarda bulunmakta. Glutensiz beslenmenin en iyi yolu sebzeler, meyveler, yağsız etler, deniz ürünleri, kuruyemişler ve yumurtalar gibi doğal olarak glutensiz gıdalara odaklanmaktır.

İlgini çekebilir: Beyin Sisi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Gidermek İçin Neler Yapılabilir?

Haşimato tiroidi tedavisinde güvenli yiyecekler

 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Yağlı balıklar
 • Brüksel lahanası, brokoli, havuç, pancar, kırmızı, sarı veya turuncu biber gibi renkli sebzeler
 • Meyveler
 • Avokado veya ceviz gibi sağlıklı yağlar
 • Yumurta
 • Kuruyemişler
 • Lifli Gıdalar

Tiroid yetmezliği için besin ögeleri

Tiroid bezinin yeteri kadar çalışamamasına hipotiroidizm adı veriliyor. Hipotiroidizm için besin ögelerini birlikte inceleyelim.

D Vitamini

Birçok çalışma, düşük D vitamini seviyeleri ile Haşimato hastalığı arasında bir bağlantı bulmuştur. Haşimato’lu 218 kişiyle yapılan bir çalışmada, katılımcıların yüzde 85’inde D vitamini seviyesi yetersizdi. Bu sebeple, Haşimato tiroiditi teşhisi konan kişiler, D vitamini düzeylerini test ettirdiğinden emin olmalıdır. Ayrıca, D vitaminini gıdalardan yeterli miktarda almak zor olduğundan kişiler hekim kontrolünde takviye kullanabilmektedir.

Selenyum

Düşük selenyum seviyeleri Haşimato’lu birçok insanda yaygındır. Selenyum, beyin fonksiyonu, bağışıklık ve doğurganlık için önemli olan temel bir eser mineraldir.

Çalışmalar, hekim kontrolünde selenyum takviyesi kullanmanın tiroid fonksiyon bozukluğu olan kişiler için faydalı olabileceğini göstermiştir.

Kaçınılması gereken yiyecekler

 • Glutenli yiyecekler
 • Rafine veya ilave şeker içeren yiyecekler
 • İşlenmiş gıdalar
 • Yüksek miktarda laktoz maruziyeti
 • Sucuk, salam veya sosis gibi işlenmiş etler

Yardımcı Kaynaklar

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Saint-Joseph Fransız Lisesinden 2018 yılında mezun olmasının ardından Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümüne giren Eda Hayta, 2022 yılında Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek bir ortalamayla mezun olarak Diyetisyen unvanını aldı. Eğitim hayatı boyunca hastane ve özel kliniklerde staj yaptı ve birçok mesleki kongre ve eğitimlere katıldı. 2022 Haziran ayında da “Uygulamalı Sporcu Beslenmesi” eğitimini de başarıyla tamamladı. Şimdilerde online beslenme danışmanlığı veriyor ve Acıbadem Üniversitesi Psikoloji çift-anadal programına devam ediyor. Eğitim hayatının dışında yoga ve pilates alanında dersler alarak kendini geliştirmeye çalışıyor. Seyahat etmeyi, kültürel tadımlar yapmayı, dil öğrenmeyi ve keşfe çıkmayı çok seviyor. Onun için günün en güzel aktivitesi ise; sabahın erken saatlerinde sessizce kahvesini yudumlarken yaptığı 5 dakikalık meditasyon. Mutluluğu ve huzuru daima içimizde keşfedebileceğimizi ama sabırlı olmamız gerektiğini düşünen her zaman çocuk kalacak birisi.