Mikrodalga Fırın Zararlı mı? Besin Değerlerini Öldürüyor mu?

Mikrodalga fırın ile yemek pişirmek, basit ve inanılmaz derecede hızlı olduğu için oldukça kullanışlıdır; ancak birçok insan mikrodalga fırınların zararlı radyasyon ürettiğine ve sağlıklı besinlere zarar verdiğine inanıyor. Bu nedenle, bu aletleri kullanmanın güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz. Mikrodalga fırın sağlığa zararlı mı? Kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Haydi gelin detaylıca inceleyelim.

Mikrodalga fırın, elektriği mikrodalga adı verilen elektromanyetik dalgalara dönüştüren mutfak aletleridir. Bu dalgalar gıdadaki molekülleri uyarıp titreşmelerini, dönmelerini ve birbirleriyle çarpışmalarını sağlayarak enerjiyi ısıya dönüştürür. Bu, ellerinizi birbirine sürttüğünüzde ellerinizin ısınmasına benzer. Mikrodalgalar öncelikle su moleküllerini etkiler; aynı zamanda sudan daha az oranda yağları ve şekerleri de ısıtabilir.

Mikrodalga fırınlardaki radyasyon sağlığınıza zarar verebilir mi?

Mikrodalga fırınlar elektromanyetik radyasyon üretir. Bu elektromanyetik radyasyon cep telefonunuzdan gelen radyasyona benzer. Ancak mikrodalga fırınlar çok daha güçlü olan ve iyonlaştırıcı olmayan bir radyasyon üretir. Mikrodalga fırınların pencerelerinin üzerinde radyasyonun fırından çıkmasını engelleyen metal kalkanlar ve metal ekranlar vardır. Bu nedenle herhangi bir zarar riski olmamalıdır. Güvende olmak için yüzünüzü cama dayamayın ve başınızı fırından en az 30 cm uzakta tutun. Radyasyon mesafe ile hızla azalır.

Ayrıca mikrodalga fırınınızın iyi durumda olduğundan emin olun. Eskiyse veya kırılmışsa veya kapı düzgün kapanmıyorsa yeni bir tane almayı düşünün.

İlgini çekebilir: Ev Yapımı Badem Sütü Tarifi

Mikrodalga fırınların besin değeri üzerindeki etkileri

Her pişirme şekli, yiyeceğin besin değerini azaltır. Katkıda bulunan ana faktörler sıcaklık, pişirme süresi ve yöntemdir. Örneğin kaynatma sırasında, suda çözünen besinler yiyeceklerden dışarı sızabilir.

Mikrodalgalar söz konusu olduğunda, pişirme süreleri genellikle kısadır ve sıcaklık düşüktür. Ayrıca, yemek genellikle kaynatılmaz. Bu nedenle mikrodalga fırınların, kızartma ve kaynatma gibi yöntemlere göre daha az besin kaybı olmasını beklersiniz.

20 farklı sebze üzerinde yapılan bir çalışma, mikrodalga fırın ve fırınlamanın antioksidanları en iyi şekilde koruduğunu, kaynatmanın ise en kötüsünü yaptığını kaydetti. Bununla birlikte, daha eski bir çalışma, sadece 1 dakikalık mikrodalganın sarımsaktaki kanserle savaşan bazı bileşikleri yok ettiğini, bunun ise geleneksel bir fırında 45 dakika sürdüğünü bulmuştur. Başka yakın tarihli bir çalışma ise hafif mikrodalga fırınlamanın aslında brokolideki antikanserojen bileşik sülforafan düzeylerini artırdığını göstermiştir. Son olarak, anne sütünü mikrodalgada pişirmenin sitomegalovirüs enfeksiyonlarını önlemede etkili olduğu bulunmuştur. Buradan yola çıkarak söyleyebiliriz ki, birkaç istisna dışında, mikrodalgalar besinleri çok iyi koruma eğilimindedir.

Tüm bunlarla birlikte, mikrodalga belirli gıdalarda zararlı bileşiklerin oluşumunu azaltabilir. Mikrodalga fırının bir avantajı, yiyeceğin kızartma gibi diğer pişirme yöntemlerinde olduğu kadar ısınmamasıdır. Genellikle sıcaklık, suyun kaynama noktası olan 212°F’yi (100°C) geçmez ancak pastırma gibi yağlı yiyecekler daha sıcak olur. Pastırma, pişirildiğinde nitrozamin adı verilen zararlı bileşikler oluşturduğuna inanılan bir besindir. Bu bileşikler, gıdalardaki nitritler aşırı derecede ısıtıldığında oluşur. 1989’da yapılan bir araştırmaya göre, mikrodalgada pastırmanın ısıtılması, test edilen tüm pişirme yöntemleri arasında en az nitrozamin oluşumuna neden olmuştur.

İlgini çekebilir: Sihirli Yeşil Toz: Matcha Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Plastik kaplardan kaçının

Birçok plastik, bizlere zarar verebilecek hormonları bozan bileşikler içerir. Kayda değer bir örnek, kanser, tiroid bozuklukları ve obezite gibi durumlarla bağlantılı olan bisfenol-A’dır (BPA). Bu kaplar ısıtıldığında yiyeceklerinize zararlı bileşikler sızdırabilir.

Bu nedenle, yiyeceklerinizi mikrodalgaya uygun olarak etiketlenmedikçe plastik bir kapta mikrodalgaya koymayın. Bu önlem elbetteki yalnızca mikrodalgalara özgü değildir. Hangi pişirme yöntemini kullanırsanız kullanın, yemeğinizi plastik bir kap içinde ısıtmak kötü bir fikirdir.

Özet

Tüm bu bilgiler ışığında “mikrodalga fırın zararlı mı?” sorusuna karşın mikrodalgaların güvenli, etkili ve oldukça uygun bir pişirme yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda mikrodalga fırının zararlarına dair herhangi bir kanıt yoktur. Ayrıca, besinleri koruma ve zararlı bileşiklerin oluşumunu önleme konusunda diğer pişirme yöntemlerinden bile daha iyi olduklarına dair bazı kanıtlar vardır.

Yine de bunları yapmamalısınız:

  • Yemeğinizi aşırı ısıtmak veya az ısıtmak
  • Mikrodalgaya çok yakın durmak
  • Plastik bir kap kullanmak

Yardımcı kaynaklar

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Tuğçe Arabalı, 1998 yılında Bodrum’da doğmuştur. 2016 yılında Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanmıştır. Eğitim alırken, beslenmenin ilk adımının mutfaktan geçtiğini tecrübe etmesiyle 2017 yılında Anadolu Üniversitesi Aşçılık bölümümü de okumaya başlamıştır. 2020 yılında hem önlisans hem lisans eğitimini tamamlayıp mezun olmuştur. Lisans eğitimi boyunca çeşitli eğitim ve seminerlere katılarak bilgi birikimini arttırıp kendini geliştirmiştir. Acıbadem Kadıköy Hastanesi, Acıbadem Altunizade Hastanesi, Acıbadem Atakent Hastanesi gibi çeşitli hastanelerde staj yaparak diyetisyenin hastanedeki görev tanımını yakından gözlemiş ve hastalarla yakından iletişim kurmuştur. Bariatrik cerrahi alanına olan ilgi ve merakı nedeniyle Türkçapar Bariatrics kliniğinde de bariatrik diyetisyen stajını yapmıştır. Online olarak beslenme danışmanlığı hizmeti vermektedir. “Besinler ilacınız, ilacınız besinler olsun.” bakış açısıyla ilerleyerek danışanlarına sağlıklı beslenmede motivasyon sağlayarak besinleri iyi kötü diye sınıflandırmadan sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğretmekte, yol arkadaşlığı yapmaktadır.