Melisa Otu ile Bütünsel İyilik Halini Nasıl Destekleriz?

Bitkilerin hayatımıza girişi çağlar öncesine dayanıyor. Öyle ki Antik çağdan itibaren şifacıların, hekimlerin en önemli esin kaynağı oldular. Günümüzde ise bilimin ve insanlık tarihinin gelişmesiyle beraber ilaç sektöründe kullanılmaya devam ediyor. Melisa otu ise bu şifalı bitkilerden bir tanesi. Halk arasında oğul otu ya da limon otu olarak da bilinir. Labiatae (Lamiaceae) ailesinde yer alıyor. Bu ailede yer alan bitkiler genellikle Akdeniz havzasında sık görülür. Ülkemizde nadir olarak bulunan bu bitkinin ana vatanı Güney Avrupa. Kullanımı binlerce yıl öncesine kadar uzanıyor. Dioscorides’in Materia Medica’sında, İbn-i Sina’nın “El-Kanun fi’t-Tıbb” adlı eserinde de adı geçer.

Melisa otunun faydaları nelerdir?

Bize antik çağdan miras bırakılan melisa otu; baş ağrısı, anksiyete, uykusuzluk ve mide rahatsızlıklarında kullanılan bitkiler arasında yer alıyor. Anksiyolitik ve spazm giderici etkileriyle, hem bedensel hem de zihinsel rahatlama sağlıyor. Tedavi amaçlı kullanıldığı gibi kozmetik, parfümeri ve gıda sanayisinde de kullanılıyor.

Virüs salgınlarının ve sosyal mesafenin önem kazandığı bu günlerde kalabalık mekanlarda içilecek çaylar yerine evinizde bitki çayı demlemek çok daha iyi bir fikir olacaktır. Battaniyeye sarılıp sevdiğiniz müzikler eşliğinde çayınızı yudumlamak hem ruhunuza hem de bedeninize iyi gelecek. Demlenmiş bir melisa çayını rutininize eklemek günün tüm yorgunluğunu atmanızı kolaylaştırır. Tadını biraz acı bulursanız şayet bir bardak melisa çayına ekleyeceğiniz yarım çay kaşığı bal ilavesi çayı tatlandıracağı gibi antioksidan aktivitesini de artıracaktır. Sağlıklı yaşamın en önemli anahtarlarından biri şüphesiz yeterli uyumaktır. Özellikle yatmadan önce kullanırsanız gevşemenizi ve daha rahat uyumanızı sağlar.

İlgini çekebilir: Beslenme Alışkanlıklarınız Uyku Kalitenizi Nasıl Etkiliyor?

Oldukça hoş kokulu olan melisa, yapraklarında bulunan flavonoidler sayesinde antioksidan etkilere sahip. Ayrıca yapraklarındaki salgı tüylerinden uçucu yağ elde ediliyor. Antiviral özellikte olan melisa uçucu yağını jojoba gibi sabit yağlarla ile birlikte karıştırarak kullanabilirsiniz. 10 ml jojoba yağına 10 damla melisa uçucu yağını ilave edip elde ettiğiniz karışımdan 2 damla ağız çevresinde oluşan uçuklara sürebilirsiniz. Uçucu yağları kullanmadan önce son derece dikkatli olmanız gerekiyor. En önemli hususlardan biri uçucu yağların deriyle direkt temasını önlemek. Seçtiğiniz jojoba, badem yağı gibi sabit yağlarla tavsiye edilen formüllere uyarak bir karışım elde edebilirsiniz. Mutlaka aromaterapi uzmanlarının tavsiye ettiği, klinik çalışmalarla güvenilir olduğu kanıtlanmış ürünleri tercih edin. Ürünler vücudunuzda kaşınma, kızarıklık gibi istenmeyen alerjik semptomlara yol açarsa hemen kullanmayı bırakın.

İlgini çekebilir: Aromaterapi Mucizesi: Cilt Tipinize Uygun Öz Yağ Önerileri

Pandemi döneminde evimizde daha sık vakit geçirmek, bize doğal ve sağlıklı yaşamanın önemini hatırlattı. Şehir hayatının getirdiği yoğun stres ve kaygı bataklığından bitkilerin mucizesine sığınarak çıkabiliriz. Onların bize sunduğu tüm iyiliklerle hem kendimizi hem de sevdiklerimizi daha mutlu bireylere dönüştürebiliriz. Neyi nasıl kullanacağımızı öğrenmek için doğru kaynakları seçmeliyiz. Bu yüzden doğadaki her bitkiyi dikkatli kullanmalı, mevcut bir hastalığınız varsa önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Doğada bulunan yüzlerce çeşit bitki, ekosistemin canlılığını sürdürmeyi sağlıyor. Sağlıklı yaşamak için bu çeşitlilikten yararlanmak insanlığın en büyük şansı. Bize emanet edilen tabiatı koruyarak ona sahip çıkmak hepimizin görevi.

Sevgiyle ve doğayla kalın…

Yardımcı Kaynak: Aslan, Recep. “Binlerce Yıllık Bir Tıbbi Aromatik Bitki: MelissaOfficinalis (Oğul Otu)”. Ayrıntı Dergi, Cilt 7, Sayı 79 (2019)

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

2018 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra en sevdiği şehirde, İstanbul’da çalışmaya karar verdi. Şehrin dokusundan ilham alan, farklı kültürleri anlamayı ve keşfetmeyi seven yazar; sağlıklı bir yaşam için toplumu bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları yapıyor. Sağlıklı beslenme, aromaterapi ve fonksiyonel tıp özellikle ilgilendiği konular. Zorlu süreçleri olsa da mesleğinden her fırsatta gururla bahsediyor.