Daha İyi Bir Versiyonumuz İçin Yeni Yıla Nasıl Hazırlanabiliriz?

İyisiyle kötüsüyle koca bir yılı geride bırakmaya hazırlandığımız bu günlerde geçtiğimiz yılı ne kadar verimli geçirdik? Ya da yeni yılda aynı hatalara düşmemek için neler yapabiliriz? Zaman öyle ya da böyle geçiyor. Herkes için aynı geçen zamanı neden en verimli şekilde değerlendirmeyelim? Kalem ve kağıdınızı hazırladıysanız gelin yeni yıla nasıl verimli hazırlanabilirsiniz, bunu konuşalım.

Geçtiğimiz yıla kuş bakışı bakın

Bu yıl yaşadığınız önemli olayları not edin. Ne hüzünler, başarılar, mutluluklar yaşamışsınız. Neleri geride bırakmışsınız, hangi acıların etkisi ilk günkü gibi kalacak zannederken geçip gitmiş… Yaşadıklarınızı, tecrübelerinizi bir arada gördüğünüz zaman koskoca bir yıla ne kadar çok şey sığdırabileceğinizi de fark edeceksiniz.

Hayatınızda memnun olmadığınız her şeyi not edin

Şu an değiştirmek istediğiniz şeyler neler ve ne kadarı sizin elinizde? Tamamen değiştiremeseniz bile küçük değişimler yaparak bu durumları daha iyi hale getirebilir misiniz? Değişim, fark etmekle başlar. Ve memnun olmadığınız şeyleri istediğiniz hale getirmek de en doğal hakkınız. Değiştirebileceğiniz şeyler üstünde çaba harcamak, değiştiremeyeceğiniz şeyleri de kabullenmek daha kaliteli bir hayat yaşamanızı sağlayacaktır.

Yaşam alanınızı en verimli kullanabileceğiniz haline getirin

Yaşam alanınız ruh halinizi en çok etkileyen şeylerden biridir. Yani eviniz ne kadar karışık ve dağınık olursa, sizin de karışık ve bunalmış hissetme olasılığınız o kadar artacaktır. Evinizde minimalizm ne kadar hakim olursa, kendinizi o kadar iyi hissedeceksiniz. Dağınıklık ve çokluk hayatınızın her alanında kafa karıştırıcıdır.

İlgini çekebilir: Minimalizm Yolunda Az Bilinen Çok Etkili 4 Yöntem

Gereksiz eşyalarınızdan kurtulun

Belki kilo veririm diye dolapta aylardır beklettiğiniz o pantolon, yarım kalmış ve kim bilir en son ne zaman tekrar kullanacağınız vücut losyonu, tarihi geçmiş kremler… Tüm bunların getirdiği kalabalık, hayatınızda karmaşa enerjisi yaratır. Kullanmadığınız şeyleri paylaşın. Sizin varlığını bile unuttuğunuz o pantolon belki ihtiyacı olan birinin aylarca çok işine yarayacak. Hem kullanmadığınız eşyaların yerine çok daha işinize yarayacak şeyler ekleyebilirsiniz.

İlgini çekebilir: Bir Kapsül Gardırop Sahibi Olmak İçin 7 Neden

Sizi negatif etkileyen insanlardan uzaklaşın

Yeni bir yıl yeni bir enerji. Tazelenme enerjisine girmişken sizi aşağı çeken, negatif etkileyen insanlarla aranıza mesafe koyun. Herkes hayatınızın her anında size iyi gelecek diye bir kural yok. Zaman geçtikçe insanlar değişebilir ve birbirinden uzaklaşabilir. Kabullenmek zaman alsa da, tıpkı eşyalarda olduğu gibi, eskisinin yerine hayatınıza yeni ve size faydalı olacak insanlar girdikçe kendinize teşekkür edeceksiniz.

İlgini çekebilir: Toksik Arkadaşlık: Arkadaşının Gerçek Bir Arkadaş Olmadığını Gösteren 6 İşaret

Gelecek yıl için kendinize bir mektup yazın

Alın kağıt kalemi elinize. İçinizden ne geçiyorsa yazın. Hedeflerinizi, tecrübe etmek istediklerinizi, aklınıza ne geliyorsa… Bu mektupla birlikte, belki de hiç konuşmadığınız şeyleri konuşmak size çok iyi gelecektir. Mektubu bitirdikten sonra bir zarfa koyun ve seneye bu zamanlara kadar saklayın. Böylece seneye bu mektubu okuduğunuz zaman istediğiniz şeylerin ne kadarını başarmışsınız, neredeymişsiniz nereye gelmişsiniz kendi pencerenizden görebilirsiniz. Hem de kendi cümlelerinizle.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

1997 yılında Konya’da doğan Neslihan Dutak, çocukluğundan beri acılarını, sevinçlerini yazıya dökerdi ve bu yazıları çevresindekilere okutmayı en sevdiği şey olarak tanımlardı. Daha sonra insanların hayatlarına dokunduğunu gördükçe psikoloji okumak en büyük hayali haline geldi. 2015 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi psikoloji bölümünü kazandı. 2018 yılında KİK ailesi ile tanıştı. Okuyucu olarak başladığı bu macerada, yazdıklarıyla insanların hayatına dokunmaya devam etti. Depresyon, Aile ve Çift Terapisi, Psikolojik İlk Yardım gibi eğitimleri tamamladı. Çeşitli eğitim ve yüksek lisans hedefiyle kendini geliştirmeye devam ediyor.