Başarılı İnsanların İş Günlerinin Son 15 Dakikasında Yaptığı 4 Şey

Çoğumuz için, iş gününün son 15 dakikası zor geçer. Uzun, yoğun bir günün ardından, dakikaları geri sayıp bir an önce bitmesini bekleriz. Ancak başarılı çalışanlar bu son birkaç dakikanın; işleri bitirmek, ertesi güne hazırlanmak, iş arkadaşlarıyla iletişim kurmak ve çalışmayı zihinsel olarak sonlandırmak için en uygun zaman olduğunu fark ettiler. Aşağıda, başarılı çalışanların her günün son 15 dakikasında yaptığı dört şeyi bulacaksınız.

Gelen kutusunu temizleyin

Birçok ofis çalışanı için sabahları ilk baktıkları ve gece yola çıkmadan önce son gördükleri şey e-postadır. Günümüzün iş ortamında e-postalar ile bu kadar iletişim gerçekleşirken, gelen kutunuzun kontrolünüzde olması önemlidir. Bazen can sıkıcı veya yanıtlaması zor görünen e-postalar tüm gün gelen klasöründe açılmadan durur. Ancak günün sonu geldiğinde önemli hiçbir şeyin okunmadan bırakılmadığından emin olmanın tam zamanıdır. Bunun da ötesinde, gelen kutunuzda hiçbir şey kalmadığını gösteren bir sayfaya bakmanın verdiği tatmin edici bir his var, öyle değil mi? 🙂

İlgini çekebilir: E-postalarımızı Verimli Bir Şekilde Nasıl Yönetebiliriz?

Sabah için ilk adımları planlayın

Sabahları üretkenlik açısından günün sonu kadar zorlayıcı olabilir, bu nedenle her günün sonunda biraz zaman ayırıp ertesi sabah yapacağınız ilk işleri planlayabilirseniz, günün başında bunu düşünerek zaman kaybetmek zorunda kalmazsınız. Kişisel finans sitesi DollarSprout’un editörü Megan Robinson, zihinsel olarak kendinizi sıfırlamak için her gün yapılacaklar listesi oluşturmayı alışkanlık haline getirdiğini söylüyor. Bunun birkaç faydası var. Birincisi, ertesi sabahı kolaylaştırır; Robinson’ın dediği gibi, “Sabah işe geldiğimde, direkt işimin başına geçiyorum çünkü tam olarak neye odaklanacağımı biliyorum.”

Diğer bir önemli faydası ise, profesyonel endişelerinizin kişisel hayatınıza karışmamasını sağlamaya yardımcı olmasıdır. Robinson, bir liste yapmanın evde stresten kaçınmasına yardımcı olduğunu söylüyor. “Bu, akşamları rahatlamama yardımcı oluyor çünkü ertesi gün ne yapmam gerektiğini veya unuttuğum bir şey olup olmadığını düşünmüyorum.”

İlgini çekebilir: Dünyaca Ünlü 8 Başarılı Kadının İlham Veren Sabah Rutinleri

İlişkileri güçlendirin

Günün sonu, iş arkadaşlarınızla iş dışındaki konular hakkında iletişim kurmak için iyi bir zamandır. Denemek istediğiniz yeni bir restoran var mı? Bir ara ofis dışında bir öğle yemeği teklif edebilirsiniz. Yeni bir diziye mi başladınız? Sizden başka birinin izleyip izlemediğini sorabilirsiniz. Ayrıca iş arkadaşlarınızın hayatları hakkında daha fazla şey öğrenmek için de bu son 15 dakika iyi bir zaman olabilir.

Basit küçük konuşmaların ötesinde, son birkaç dakika içinde iş arkadaşlarınızla daha derin bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. İletişim ajansı Double Forte’un CEO’su Lee McEnany Caraher, ofisinde bir lider olarak, ofisten çıkarken son dakikalarda ofiste başka kimlerin olduğunu görmek istediğini ve gidecekleri yer yolunun üzerindeyse onları gidecekleri yerin yakınına bırakabileceğini söylüyor. Bunu yaparak, birlikte çalıştığı insanlara, onların zamanlarına değer verdiğini ve onlar için zamanının bir kısmından vazgeçmeye hazır olduğunu gösteriyor.

İlgini çekebilir: İş Hayatında Mutlu İnsanların 7 Alışkanlığı

Zihinsel olarak günü sonlandırın

Birçoğumuz akşamları işimizi eve götürüyoruz, ancak bu, ofis dışındaki stres seviyemiz ve ilişkilerimiz için kötü bir uygulama olabilir. Harvard Business Review’da Jackie Coleman ve John Coleman, “Evden sadece istisnai durumlarda çalışmak için bir kural koyun ve çalışma klasörlerini, bilgisayarları ve defterleri masanızda tutun” diyor.

Zihninizi iş gününün stresinden uzaklaştırmaya yardımcı olmak için, zamanınızı ofisten ayrılmadan hemen önce meditasyon için ayırabilirsiniz. Grafik Tasarım Departman’ında tasarımcı olan Deputy Rabbit ve Grafik Tasarım Direktörü Laura Maille, gün sonu meditasyonunu “günümün en önemli kısmı” diye değerlendiriyor ve günün kişisel kısmına geçişine yardımcı olmak için meditasyondan faydalandığını söylüyor.

Bir ekip ve bir şirket yönetmenin tüm stresini eve getirmeden bir gün geçirin. Bu birkaç dakikayı ayırmak, eve tazelenmiş hissederek gitmenize ve ofis dışında işyeri stresinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Merve Bozkuş, İnteraktif Pazarlama yüksek lisansı yapıp, e-ticaret alanında uzmanlaştı. 7 yıldır kurumsal bir perakende şirketinde e-ticaret yöneticisi olarak çalışıyor. Pilates yapıyor, kitap okuyor, geziyor. Hoşgörünün ve sınırlarını bilmenin insan ilişkilerindeki önemine inanıyor.