Diyet Yapmama Rağmen Kilo Veremiyorum Sebebi Ne Olabilir?

Zayıflamak için çeşitli yöntemler, detokslar, diyetler denemenize rağmen kilo verme konusunda başarısız olduysanız, sebebi doğru strateji ile ilerlemiyor olmanız olabilir. Siz de “Her şeyi doğru yapıyorum ama neden hala kilo veremiyorum?” sorusunu kendinize soruyor ve bu sorunun cevabını sorguluyorsanız, doğru adrestesiniz. Doğru bir strateji ile başarılı bir şekilde kilo vermek mümkün.

Çok düşük kalorili bir diyet planı mı uyguluyorsunuz?

Genel gördüğümüz kanılardan biri, “Daha az yersem daha çok kilo veririm.” düşüncesi. Evet, bir yere kadar doğru; çok düşük kalorili yapılan diyetler ile hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz. Ancak bir süre sonra hedef kilonuza ulaşmakta başarısız olabilirsiniz. Çünkü yapılan çok düşük kalorili diyetler, sağlıklı ve sürdürülebilir olmamakla beraber baş ağrısı, sinirlilik hali,  yorgunluk, kabızlık, düşük tansiyon, böbrek taşı, vitamin ve mineral yetersizliği ve saç dökülmesine neden olabilir. Tüm bunların yanı sıra kas kaybı da yaşarsınız. Bir fabrikanın makinasını düşünün; ne kadar iş verirseniz o kadar çalışır. Aynı bu mantıkta vücudunuz az çalışmaya yani metabolizma hızınızın düşmesine neden olur.

Yapılması gereken, kas kütlesinden kazanıp yağ kütlesinden kaybetmek için size özel hazırlanmış doğru orandaki bir diyet planı uygulamaktır. Unutmayın, kısıtlayıcı bir diyet planı yerine sağlıklı beslenerek kilo vermeniz mümkün.

İlgini çekebilir: Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan En Yaygın 10 Hata

Yeterince uyuduğunuza emin misiniz?

Zayıflama serüveninde uykusuzluk sıklıkla atlanılan bir konudur. Bir diyet planında yaklaşık %10’luk paya sağlıklı bir uyku düzeni sahiptir. Uykunun bu kadar önemli olması ve diyet sürecini etkilemesi bizim için dikkat edilmesi gereken maddelerden birini oluşturur. Toplumda şöyle bir algı vardır; bebekler ve çocuklar iyi uyumalı. Hayır bu sınıfa aslında biz de dahiliz. Uykusuzluk, iştah ve kalori alımında artışa neden olmakla birlikte hormonal tepkilere yol açarak ghrelin ve leptindeki değişikliklerle obezite gelişimine yol açmaktadır.

Yapılan bir çalışmaya göre 7 saatten az uyuyanların kilo almaya daha fazla meyilli olduğu bulunmuştur. O halde artık doğru saatlerde uyku bandımızı takıp yatağa girme vakti diyelim mi? 🙂

İlgini çekebilir: Beslenme Alışkanlıklarınız Uyku Kalitenizi Nasıl Etkiliyor?

Yeterince su tüketiyor musunuz?

Su yaşamımızın bir parçası. İdeal kilomuza ulaşmak için suyu baş tacı yapmalıyız. Eğer yeteri kadar su içmezseniz metabolizmanın çalışması ve yağ yakım sürecinde yavaşlama olabilir. Bu nedenle mutlaka elektrolit dengeni sağlayarak kilo x 30-35 ml kadar su tüketmelisiniz. Unutmadan; susuzluk son evredir. Bedeniniz size acil sinyal uyarısı vermeden ona su vermeyi ihmal etmemek gerekir.

İlgini çekebilir: Hidrasyon Özelliğini Artırmak İçin Suyunuza Eklemeniz Gereken 5 Gıda

İşleri zorlaştıran tıbbi bir durum mu var?

Belki de başladığınız diyet size uygun değildir. Kan tahlilinizi en son ne zaman yaptırdınız? Daha önce tahlil sonuçlarınıza göre bir diyet planı mı oluşturulmuştu? Bunlar diyet sürecinde o kadar önemli ki… Tiroidleriniz iyi çalışıyor mu, insülin/şeker değerleriniz nasıl, demir/D vitamini seviyeleriniz ideal aralıkta mı? Puzzle eksikse bunu tamamladıkça büyük resim görünmez. Metabolizmamızda eksik olan vitamin ve mineral desteğini sağlamalıyız ki çarklar dönsün ve eksik parçalar tamamlansın.

Hayatınız monotonlaştı mı?

Hayatınız rutine bindiyse duraklayıp fark etmek oldukça önemli. Yaptığınız işlerde monotonluktan ve stresten uzaklaşmak için alternatif yöntemler deneyebilirsiniz. Yeni bir yoldan eve gidebilir, yeni bir besini diyetinize ekleyebilir ya da farklı bir spora başlayabilirsiniz. Hep danışanlarıma ve çevremdekilerine söylediğim gibi, vücudunuzu şaşırtın. Emin olun işe yarayacak. Değişikliğe adapte olan metabolizmanız daha sağlıklı çalışmaya başlayacak.

Sağlık ve sevgi ile.

Yardımcı kaynaklar:

Sleep. 2008 May 1; 31(5): 619–626. doi: 10.1093/sleep/31.5.619 / Meta-Analysis of Short Sleep Duration and Obesity in Children and Adults /Francesco P. Cappuccio,
BMJ Open Sport Exerc Med. 2018; 4(1): e000392. Published online 2018 Oct 4. doi: 10.1136/bmjsem-2018-000392 /Sleep deprivation and obesity in adults: a brief narrative review / Christopher B Cooper
Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Alanındaki uluslararası gelişmelerden haberdar olan, teknik bilgi ve becerilerini ortaya koyup bunları her geçen gün geliştiren ve kendini ileriye taşıyan Betül Akçakaya, Ankara Üniversitesi'nden mezun olmuş ve Acıbadem, GATA gibi kurumlarda stajyer diyetisyen olarak görev almıştır. Şuan kendi kliniğinde hizmet vermekte olan Betül Akçakaya alanında çeşitli kongre ve seminerlere giderek aldığı sertifikaların yanı sıra, ilgi alanları arasında Mindful Eating, Mikrobiyota, İntermittent Fasting, Karbonhidrat Sayımıyla Diyabet Ve Bariatrik Cerrahi yer almaktadır. Betül ayrıca satranç ve dünya mutfaklarının lezzetleriyle ilgilenmekten de keyif almaktadır.