5 Kolay Adımda Evde Spa Keyfi: Rahatla, Yenilen, Hafifle

Bu hafta sonu birkaç saati yalnızca kendinize ayırmaya hazır mısınız? Yoğun ve stresli bir haftanın sonunda bütün yorgunluğu üzerinizden atmanızı sağlayacak, ruhunuzu ve bedeninizi yenileyecek çok keyifli bir önerimiz var! Mini bir spa atmosferi yaratarak evde tam anlamıyla spa keyfi yaşamanın tadını çıkarabilirsiniz. Bu işlem bittiğinde kendinizi çok iyi hissedeceksiniz.

Evde spa keyfi için takip etmeniz gereken 5 kolay adımı sizin için listeledik!

Hazırlık

Öncelikle banyonun ışıklarını kısın ve hoş kokulu mumlar ile ortamı aydınlatın. Negatif enerjileri temizlemek ve enerjinizi yükseltmek için sevdiğiniz bir tütsü yakabilirsiniz. Tütsü yakmak bulunduğunuz ortamın, ruhunuzun ve bedeninizin temizlendiğini hissettirir. Sonrasında sizi rahatlatan, dingin bir müzik açın.

İlgini çekebilir: Aromaterapi Mucizesi: Cilt Tipinize Uygun Öz Yağ Önerileri

Banyo tuzları ile tuz banyosu

Banyo tuzları içerisinde çeşitli minerallerin bulunduğu; temel olarak deniz tuzunun ve daha birçok tuz çeşidinin karıştırılmasından elde edilen tuzlardır. Hoş kokulu banyo tuzları, sakinleştirici, güçlendirici ve dinlendirici etkiye sahiptir. Küvetiniz varsa ılık suyun içine banyo tuzunu dökerek suyun iyileştirici gücünden faydalanabilirsiniz. Eğer küvetiniz yoksa kendinize keyifli bir ayak banyosu hazırlayabilirsiniz. Bir tutam kaya tuzunu, bir kap ılık suyun içine koyun. Rahatlama ve gevşeme hissedene kadar ayaklarınızı içinde bekletin.

Kuru vücut fırçalama ve ılık duş

Kuru vücut fırçalama, lenf sistemini hareketlendirir, kan dolaşımını hızlandırır, ödem ve toksinlerin atılmasını sağlar. Düzenli kullanımda cildimizi pürüzsüzleştirir ve selülit görünümü azaltmaya yardımcı olur.

Doğal kıllardan oluşan bir fırçayla, ayak bileklerinizden başlayarak hareketler kalp yönünde olacak şekilde tüm vücudunuzu fırçalayın. Kuru vücut fırçalama sayesinde cildiniz toksinlerden arınır, nefes alır ve pürüzsüz bir görünüme kavuşur. Daha sonra ölü hücreleri ve deriyi atmak için ılık bir duş alın.

İlgini çekebilir: Vücut Bakımında Kuru Fırçalama Tekniği Nasıl Uygulanır? Yararları Nelerdir?

Maske, nemlendirme ve cilt masajı

Duştan sonra yüzünüze arındırıcı bir maske uygulayın, 15 dakika bekletin ve ılık su ile nazikçe temizleyin. Maske yüzünüzdeyken vücudunuzu soğuk sıkım Hindistan cevizi yağı ile derinlemesine nemlendirebilirsiniz. Maskeyi yüzünüzden temizledikten sonra ise sağlıkla parlayan, ışıltılı bir cilt için yüzünüze Gua Sha ile yüz masajı yapmanızı tavsiye ediyoruz. Gua Sha ile yüz masajı yapmak yüzünüzde biriken toksinlerin atılmasını sağlarken, gün içinde stresten sıktığınız kasların rahatlamasını sağlar.

İlgini çekebilir: Gua Sha ile Yüz Masajı: Doğal Botox Etkisi

Bitki çayı saati

Spa günlerinin olmazsa olmazı kesinlikle bitki çayları. Rezene, melisa, papatya, lavanta çayları yatıştırıcı ve dinginleştirici etkiye sahiptir. En son adımda yatağınıza geçin ve ayaklarınızı uzatın. Güzel bir müzik eşliğinde bitki çayınızı içerek hafiflemenin keyfini çıkarın.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Armağan Özge Patır 1996 yılında doğdu. Yeditepe Üniversitesi Hukuk Bölümü’nde lisans eğitimine devam ediyor. Lisans eğitimi sırasında yeteneklerini keşfetti ve hayallerinin peşinden giderek onu heyecanlandıran işler yapmaya başladı. Aynı zamanda iyi yaşam ve bütünsel sağlık konularıyla ilgileniyor ve wellness trendlerini yakından takip ediyor. Güzelliğin içten gelen bir enerji ve görünenden çok hissedilen bir şey olduğuna inanıyor. Hayali daha sakin ve mutlu bir hayat yaşamak; daha çok deniz, ağaç, kuş görmek.