Nefesin Şifa Veren Gücü ile Bütünsel İyilik Halini Yakalamak

Hayatımız ilk nefesimiz ile başlayıp son nefesimiz ile son bulur. Yaşam yolculuğumuz boyunca bize eşlik eden nefes, var oluşumuz için mutlak bir kaynaktır. Mutlu, sağlıklı ve tatmin dolu bir yaşam da bu kaynağı doğru ve etkili bir şekilde kullanabilmekten geçer. “Beden, zihin, duygular ve çevre arasındaki karmaşık ilişkiye yeniden denge kazandırmanın anahtarı” olan nefes, yaşamımızı iyileştirmek için “eşsiz bir portal” görevi üstlenir. Nefesin şifa veren gücü ile gerçekte kim olduğumuzu, potansiyelimizi, özde sahip olduğumuz gücü yeniden hatırlarız.

Nefesin mesajlarını doğru okumak

Yaşam boyunca bize yol arkadaşlığı yapan nefesimiz; bulunduğumuz ruhsal, zihinsel ve fiziksel duruma göre şekil alır, bizimle uyumlanır. Nefes,“bedenimizin ihtiyaçlarına an be an uyum sağlama yeteneğine sahiptir”. Nefes alış-veriş kalitemiz; duygu durumumuzu, bedenimizdeki stres seviyesini, zihnimizde olan bitenleri yansıtır. Bütünsel anlamda, mevcut durumumuz için önemli bir ayna görevi üstlenir.

Kendinizi tehdit altında hissettiğiniz, stresli bir anınızı düşünün; böyle durumlarda hızlı ve sığ nefesler alırsınız. Oysa güvenli ve rahat bir anınızda nefes alış-verişleriniz derinleşir, yavaşlar. Dolayısı ile, “nasıl nefes aldığımıza dair bir farkındalık geliştirmemiz” nefesin bize vermekte olduğu mesajları okumak için oldukça önemlidir. Bize verdiği mesajları doğru okuduğumuzda nefes; nerede olduğumuza, nasıl hissettiğimize, özümüze nasıl yaklaşmamız gerektiğine dair eşsiz bir rehber görevi görür.

Kadim nefes çalışmalarına modern ve bilimsel temelli bir bakış

Tarih boyunca birçok şifacı, insanların bütünsel sağlığını iyileştirmek için nefesin şifa veren gücünden yararlanmıştır. Günümüzde hala, eski zamanlarda bir sır gibi saklanan bu güçlü şifa kaynağının spiritüel bir pratik olduğu algısı hakimdir. Nefes çalışmalarının yüksek spiritüellik kabiliyeti gerektirdiği, ulaşılması ve anlaşılması zor olduğu düşünülerek birçok kişi bu pratiklerden uzaklaşır.

Hayatlarını nefesin şifa veren gücü ile insanları iyileştirmeye adamış Dr. Richard P. Brown ve Dr. Patricia L. Gerbarg’ın otuz yılı aşkın tecrübelerinden yola çıkarak kaleme aldığı Nefesin Şifa Veren Gücü kitabı, tam da bu noktada, bu varsayımın tersini kanıtlıyor ve etkili nefes çalışmalarının bir kitaptan da öğrenilebileceğini gösteriyor. “Yoga merkezlerinin dört duvarı arasında kalmış nefes çalışmaları” bu kez basit, etkili ve herkesin gündelik hayatına dahil olabilecek şekilde sunuluyor. Brown ve Gerbarg bu kitapta, “bilimsel çalışmalarla şekillenen, stresi ve kaygıyı azaltmaya, konsantrasyonu artırmaya ve duyguları dengelemeye yardımcı olma amacı taşıyan kadim nefes çalışmalarını tanıtıyor”. Bu kitap ile anlıyoruz ki, bilim dünyasında geleneksel olarak yeri olmayan nefes çalışmaları, aslında sinir sistemini hızlı ve kolay bir şekilde dönüştürebiliyor.

Nefes ile hayatımızdaki hangi sorunları şifalandırabiliriz?

Nefes çalışmaları, stresin üstesinden gelmeye yardımcı oluyor, zihnimizin odak kabiliyetini, bedensel enerjimizi ve uyku kalitemizi artırıyor. “Yürütülen çeşitli çalışmalar, nefes düzeninin değiştirilmesiyle stres tepkisi sistemlerinin dengesinin sağlanması, endişeli durumlardaki zihnin dinginleştirmesi, kaygı ve travma sonrası stres bozukluğu belirtilerinin giderilmesi, fiziksel sağlığın ve dayanıklılığın güçlendirilmesi, performansın artırılması ve ilişkilerin iyileştirilmesinin mümkün olduğunu göstermektedir.”

Bütünsel iyilik hali için eşsiz bir kaynak olan nefesi kullanmanın birçok yolu vardır. Doğru nefes alıp vermek kaygı, korku, öfke, suçluluk, huzursuzluk gibi birçok duyguyu hafiflettiği gibi depresyon gibi ruhsal rahatsızlıkların tedavisine destek olabilir. Eğer çalışmalarınıza sadık kalır, düzenli bir şekilde uygularsanız zaman içinde fiziksel sağlığınızı ve dayanıklılığınızı artırabilir. Kitapta, stres, uykusuzluk, kaygı, fobiler, tükenmişlik, depresyon, travma, kitlesel felaketler gibi yaygın sorunlarla baş etmek için uygun nefes çalışmaları verilmiştir.

Nefesin şifa veren gücü ile iyileşen ilişkiler

Hepimiz dünyaya saf sevme yetisiyle geliyoruz. Yaşam ilerledikçe, başımıza gelen iyi veya kötü olaylar hakiki benliğimizin üzerini deneyim katmanlarıyla örtüyor. Böylelikle, kendimizi korumak için geliştirdiğimiz savunma mekanizmalarıyla hakiki benliğimizden uzaklaşabiliyoruz. Nefes çalışmaları, hakiki benliğimizle yeniden bağlantı kurmamıza, “kalbimize geri dönen yolu bulmamıza” yardımcı olabilir. Kitapta bu durum için verilen örneğe birlikte göz atalım.

Tony ve Jessica trajik bir kaza sonrası aralarındaki sevgi bağlarını kaybediyorlar ve Gerbarg ile Brown’un çalıştayına katılıyorlar. Çalıştay ilerledikçe Jessica’nın ara ara gözlerinin dolmasına karşın Tony’de olumlu veya olumsuz bir tepki gözlemlemiyorlar. Çalıştayın ikinci günü, hiç beklenmedik bir anda Tony elini kaldırıyor ve “Karıma bir şey söylemek istiyorum.” diyor. Üç yıl evvel çocuklarıyla birlikte geçirdikleri kazada bebeklerinin öldüğünü, bu yüzden Jessica’yı sorumlu tuttuğunu söylüyor. Bunun hata olduğunu bilmesine rağmen, tıpkı Tony’nin annesinin ona yaptığı gibi Jessica’yı sessizliğiyle cezalandırdığını ve ondan nefret ettiğini itiraf ediyor. “Fakat hata ettim. Umarım beni affedebilirsin çünkü seni gerçekten seviyorum.” diyerek sözlerini bitiriyor. Peki Tony’nin öfkesi nereye kayboldu?

Travma zihinde kalıcı izler bırakır. “Travma sonrası stres bozukluğunda, otonom sinir sisteminin parasempatik kolu yetersiz işlev gösterir.” diyor Brown ve Gerbarg. Nefes çalışmaları, parasempatik sistemi aktive etmede önemli bir rol üstlenir. Çalıştay sırasında Tony’nin parasempatik sinir sisteminin çalışmalarla aktive olmuş olması, onun çok daha dingin ve açık hissetmesine yol açmıştır. Bunun yanısıra, nefes çalışmaları sırasında beynin farklı kısımları problem çözümü konusunda aralarında daha iyi iletişim kurarlar. Tony, çalışma sırasında bulmacanın parçalarını birleştirerek, annesinin onu cezalandırdığı gibi Jessica’yı cezalandırdığını, bu davranışın tamamen sağlıksız olduğunu farkına varmıştır. Nefes çalışmaları, Tony gibi pek çok kişinin ilişkileriyle ilgili uzun süredir devam eden problemleri anlamlandırmalarında ve kalıcı çözümler getirmelerinde etkili olmuştur.

İçinde kolay ve etkili nefes çalışmalarını barındıran Nefesin Şifa Veren Gücü kitabını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgiyi yayalım! Paylaş: