İçten Bakım: Cilt Sağlığını Destekleyen Besinler

Güneş koruyucu kremler, maskeler, serumlar derken aslında cildimizi korumak için doğanın, yani besinlerin gücünü unutuyoruz. Halbuki cilt bakımı dışarıdan olduğu kadar içeriden de desteklenmeli. Yaşlanma karşıtı besinler ile hem güneşin zararlı ışınlarından korunmak hem de cildimizi tazelemek için neler yapabiliriz?

Gelin hep birlikte göz atalım!

Yeşil çay

Sağlıklı beslenme düzenindeki en popüler içecekle başlayalım: yeşil çay! Stres sonucu vücudumuzda metabolik değişimler meydana gelir ve serbest radikaller oluşur; bu da hücrelerimizde hasara neden olur. Antioksidanlar ile bu hasarı önlememiz mümkündür. Aldığımız besinlerdeki antioksidan içeriği ne kadar yüksek ise deri hastalıkları, kalp, kanser gibi hastalıklara ve nörolojik defektlere karşı o kadar korunmuş oluruz. Yeşil çay da içeriğindeki polifenoller sayesinde hücrelerinizi genç tutmaktadır. Ayrıca antioksidan içeriği ile güneşin zararlı ışınlarına karşı cildinizi de korumaktadır.

Brokoli ve Turunçgiller

Bir diğer güçlü besinimiz brokoli, anti-enflamatuar özelliği olan, yaşlanma karşıtı savaşçılarımızdan bir tanesidir. C ve K vitaminleri içeriği ile lutein, kalsiyum ve çeşitli antioksidanlar içermektedir. C vitamini ise kollajen yapımını desteklemektedir. Salatalara, smoothie’lerinize veya küçük atıştırmalıklarınıza gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

Avokado

Elastikiyeti güzel bir cilt içn yağ asitleri oldukça önemlidir. Aynı zamanda içeriğindeki tekli doymamış yağ asidi oleik asit ile kalp dostu bir besin olan avokado, güneşin sebep olacağı cilt hasarlarını önlemektedir. Böylece cilt kanserine karşı da korucu etki göstermektedir.

Fındık ve Badem

Fındık ve badem E vitamini kaynağıdır. Bu sayede cildin doğal yağ bariyerini koruyarak cilde parlaklık verir. Özellikle salatalarınızın üzerine, tatlılara ve yemeklerinize ekleyerek cildinizin nemliliğini ve parlaklığını destekleyebilirsiniz.

Yağlı Balık

Yağlı balıkların en trendi olan Somon, yaşlanma karşıtı etki sağlayan besinlerden bir tanesidir. Somon balığının içeriğindeki karatenoidlerden güçlü bir antioksidan olan astaksantin somona pembe-kırmızı rengini verir. Astaksantine, sizi yaşlanmanın etkilerine karşı korur.

Bunun yanı sıra, güneş kremleri Güneş ışığındaki ultraviyole radyasyon (UVR) karşısında yetersiz kalabilmektedir, bu nedenle besinler ile vücudumuzu desteklememiz oldukça önemlidir. Örneğin omega 3 yağ asitleri bu konuda güzel bir iş başarmaktadır.  (1) Yapılan çalışmalara göre astaksantin ve kolajen kombinasyonu, güneşin zararlarına maruz kalmış bireylerin cildine elastikiyetini ve nemliliğini geri kazandırmasını sağlamıştır.(2)

Tüm bunlara ek olarak kırmızı meyveler, ıspanak,  keten tohumu, ceviz, nar gibi besinlerle de günlük tükettiğiniz öğünlerin antioksidan içeriğini artırırsanız daha sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olur, yaşlanmanızı geciktirebilirsiniz.

Şimdi sıra sizde, tabağınızı renklendirmenin tam zamanı! Piyasadaki serum, krem ve maskelerin yanı sıra vücudunuzu doğanın gücüyle desteklemeyi unutmayın.

Yardımcı kaynaklar:

  • (1) Exp Dermatol.  2011 Jul;20(7):537-43. doi: 10.1111/j.1600-0625.2011.01294.x. Epub 2011 May 16. Omega-3 polyunsaturated fatty acids: photoprotective macronutrients/ Suzanne M Pilkington
  • (2) J Med Food. 2014 Jul;17(7):810-6. doi: 10.1089/jmf.2013.3060. Epub 2014 Jun 23. Supplementating with dietary astaxanthin combined with collagen hydrolysate improves facial elasticity and decreases matrix metalloproteinase-1 and -12 expression: a comparative study with placebo/ Hyun-Sun Yoon
Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Alanındaki uluslararası gelişmelerden haberdar olan, teknik bilgi ve becerilerini ortaya koyup bunları her geçen gün geliştiren ve kendini ileriye taşıyan Betül Akçakaya, Ankara Üniversitesi'nden mezun olmuş ve Acıbadem, GATA gibi kurumlarda stajyer diyetisyen olarak görev almıştır. Şuan kendi kliniğinde hizmet vermekte olan Betül Akçakaya alanında çeşitli kongre ve seminerlere giderek aldığı sertifikaların yanı sıra, ilgi alanları arasında Mindful Eating, Mikrobiyota, İntermittent Fasting, Karbonhidrat Sayımıyla Diyabet Ve Bariatrik Cerrahi yer almaktadır. Betül ayrıca satranç ve dünya mutfaklarının lezzetleriyle ilgilenmekten de keyif almaktadır.