Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlendirin

Sonbahar-kış mevsimlerinde hava değişiklikleri nedeniyle bedenimize daha çok özen göstermemiz gerekmektedir. Buradaki önceliğimiz hastalıklara karşı vücudumuzu koruyan immün sistemimizi, yani bağışıklık sistemimizi güçlendirmek olmalıdır. Peki sizce bağışıklık destekleyici besinler nelerdir?

Mevsim geçişlerinde soframızda antioksidan içeriği yüksek, antibiyotik, antiviral gibi özellikler içeren, probiyotik ve prebiyotik besinler olmalıdır. Bağışıklığınızı güçlendirmeye katkıda bulunacak bu değerli içerikleri sizin için derledik!

C vitamini içeren besinler

Öğünlerinizde portakal, mandalina, kuşburnu, yeşil biber, maydonoz gibi besinler bulundurun. Örneğin salatalarınıza biber, maydonoz ekleyebilir ya da öğlen öğününüzü bir portakal suyu ile taçlandırabilirsiniz. Yapılan bir çalışmaya göre, düzenli C vitamini tüketen bireylerin soğuk algınlığını daha kısa sürede atlattığı gözlenmiştir.(1)

İlgini çekebilir: Bağışıklık Sistemini Destekleyen 3 Sağlıklı Atıştırmalık Tarifi

D vitamini içeren besinler

D vitamini, hepimizin bildiği gibi, kemik rahatsızlıkları başta olmak üzere aslında kanser, diyabet, kalp ve mide-bağırsak hastalıkları üzerinde de etkilidir. Bu kadar değerli olan D vitamini hakkında her yıl birçok makale yayınlamaktadır.

Asıl konumuza gelecek olursak, eğer sizde de enerji düşüklüğü, isteksizlik, halsizlik ve yorgun hissetme gibi durumlar gözleniyorsa bu durum D vitamini seviyelerinizin düşük olmasından kaynaklanıyor olabilir. Çünkü mevsimsel geçişle beraber güneşlenme süremizin düşmesi D vitamini eksikliğindeki en büyük etkendir. Yapılan çalışmalar, D vitamini seviyelerini takviye ya da gün içinde aldığımız besinlerle optimize etmenin hastalıklara karşı etkili olabileceği vurgulamaktadır. Bu nedenle  yeterli D vitamini ile bağışıklığımızı desteklemeniz bu konuda oldukça önemlidir.(2)

Probiyotik ve prebiyotik besinler

Fermente besinler sayesinde bağırsak floramızı iyi bakteriler ile zengileştirebiliriz. Özellikle içeriğinde probiyotik olan yoğurt ve kefir en başarılı örneklerdendir. Bunun yanısıra immün sistemimizi ve iyi huylu bakteriyel floramızı prebiyotik özellikteki muz, fasulye, mercimek, ceviz, badem, kereviz gibi besinlerle de destekleyebiliriz.

Bağırsak sağlığınız bağışıklık sisteminizle birebir bağlantılıdır. Bu nedenle fermente besinler, prebiyotik besinler ve probiyotik takviyeler sizi hastalıklara karşı koruyacaktır.

İlgini çekebilir: Prebiyotik ve Probiyotik Arasındaki Fark Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sarımsak ve soğan

Doğal birer antibiyotik olan soğan ve sarımsak bağışıklığınız için kurtarıcı olabilir. Bu besinler sülfür içeren allicin sayesinde bedeninizi desteklemektedir. Fonksiyonel bir besin olan sarımsak, 2020 de yapılan bir çalışmaya göre profilaktik özelliği, yani hastalık önleyici etkisiyle, viral enfeksiyonlara karşı immün sistemin tepkisini arttırarak etkili olduğu ve antiviral özellikte olduğu gözlenmiştir.(3) O halde yemeklere bir diş sarımsak eklemeye başlıyoruz.

Bol miktarda su tüketin

Tüm bunlara ek olarak, havaların soğumasıyla beraber susuzluk hissi de azalmaktadır. Susadığımızı hissetmediğimiz için kış aylarında su tüketiminde önemli ölçüde düşüş yaşanmaktadır. Bedeninizi susuz bırakmanız, yani dehidrate kalmanız, hastalıklara yakalanma yatkınlığınızı arttıracaktır. Bu yüzden su tüketiminize bu dönemde de sıcak mevsimlerde olduğu kadar dikkat etmeniz gerekmektedir.

İlgini çekebilir: Hidrasyon Özelliğini Artırmak İçin Suyunuza Eklemeniz Gereken 5 Gıda

Egzersiz yapın

Düzenli ve orta düzeyde yapılan egzersizler, immün sisteminizdeki hücreleri yenilemektedir. Bu da daha güçlü, dirençli bir metabolizma anlamına gelmektedir. Sağlığınız için tempolu yürüyüş, bisiklet ve koşu gibi egzersizler ile kendinize zaman ayırın. Hem ruhunuzu hem bedeninizi yenileyin.

Küçük bir not: Bu yazıda aktardığım tüm tavsiyeler, gündemimizdeki Covid-19 için de geçerlidir. Bağışıklığın büyük önem taşıdığı Covid-19 hastalığında, immün besinler vücudunuzu desteyecek, bağışıklığınızı güçlendirecektir.

İlgini çekebilir: Pandemi Sürecinde Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin 8 Öneri

Besinler ilacınız olsun… Sağlıklı günler dilerim!

Yardımcı Kaynaklar
Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Alanındaki uluslararası gelişmelerden haberdar olan, teknik bilgi ve becerilerini ortaya koyup bunları her geçen gün geliştiren ve kendini ileriye taşıyan Betül Akçakaya, Ankara Üniversitesi'nden mezun olmuş ve Acıbadem, GATA gibi kurumlarda stajyer diyetisyen olarak görev almıştır. Şuan Kendi kliniğinde ,Diyetisyen Betül Akçakaya Beslenme ve Diyet Danışmanlık olarak hizmet vermekte olan Betül Akçakaya alanında çeşitli kongre ve seminerlere giderek aldığı sertifikaların yanı sıra, ilgi alanları arasında Mindful Eating, Mikrobiyota, İntermittent Fasting, Karbonhidrat Sayımıyla Diyabet Ve Bariatrik Cerrahi yer almaktadır. Betül ayrıca satranç ve dünya mutfaklarının lezzetleriyle ilgilenmekten de keyif almaktadır.