Dudak Bakımı: 3 Adımda Dolgun ve Pürüzsüz Dudaklar

Hassas ve ince bir deriye sahip olan dudaklar, özellikle mevsim geçişlerinde çevresel faktörlerden çok çabuk etkileniyor. Böyle zamanlarda kuruyan dudaklar çatlayarak sert ve pürüzlü bir hale dönüşüyor. Tıpkı cildimiz gibi dudaklarımızın da her daim bakıma ve korunmaya ihtiyaç duyduğunu unutmamak gerekiyor. Bu yüzden bakım rutinimizde dudak bakımı büyük önem taşıyor.

İlgini çekebilir: Daha Canlı ve Işıltılı Bir Cilt İçin Tüketmeniz Gereken 11 Besin

Yumuşacık ve pürüzsüz dudaklara kavuşmak için yapmanız gerekenleri sizin için listeledik!

Dudak peeling’i yapın.

Doğru dudak bakımı için düzenli peeling yaparak dudaklarınızdaki kan dolaşımını artırıp dudaklarınızın daha canlı, dolgun ve renkli görünmesini sağlayabilirsiniz. Dudaklarınızın rengi solgun görünüyorsa, bunun sebebi kan dolaşımının yeterince aktif olmaması olabilir. Ölü deriyi temizlemek için evde kolayca doğal peeling karışımı hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı esmer şeker
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı bal

Bütün malzemeleri karıştırıp dudaklarınıza nazikçe masaj yapın. Yıkadıktan sonra dudaklarda oluşan pullanma ve kurumuş görünümün ortadan kalktığını, dudaklarınızın daha pürüzsüz, canlı ve yumuşak olduklarınızı göreceksiniz.

Dudaklarınızı nemlendirin ve zararlı ışınlardan koruyun.

Peeling uygulamasından sonra yoğun nemlendirme etkisi olan bir dudak balmı veya kremi sürün. Dudaklarınızın UV ışınlarından zarar görmemesi için özellikle içinde güneş koruyucu özelliği olan SPF bileşenli bir dudak kremi tercih edebilirsiniz. Böylelikle dudaklarınızı güneşin zararlı ışınlarından korumuş, erken yaşlanmanın önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca gün içinde sık sık tazeleyerek dudaklarınızın nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Üşengeçler İçin Günlük Cilt Bakım Rutini

Her gün yeteri kadar su için.

Kuru, çatlamış dudakların tek nedeni çevresel faktörler değildir. Vücudun susuz kalması dudak kuruluğunun önemli nedenlerindendir ve genellikle su içme alışkanlığı olmayan kişilerde görülen bir durumdur. Daha dolgun ve sağlıklı görünen dudaklar için günde ortalama 8-10 bardak su içerek dudaklarınızın kurumasını ve çatlamasını önleyebilirsiniz.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Armağan Özge Patır 1996 yılında doğdu. Yeditepe Üniversitesi Hukuk Bölümü’nde lisans eğitimine devam ediyor. Lisans eğitimi sırasında yeteneklerini keşfetti ve hayallerinin peşinden giderek onu heyecanlandıran işler yapmaya başladı. Aynı zamanda iyi yaşam ve bütünsel sağlık konularıyla ilgileniyor ve wellness trendlerini yakından takip ediyor. Güzelliğin içten gelen bir enerji ve görünenden çok hissedilen bir şey olduğuna inanıyor. Hayali daha sakin ve mutlu bir hayat yaşamak; daha çok deniz, ağaç, kuş görmek.