Eylül Ayına Diyetisyen Yorumu: Sağlıklı Yaşama Yeni Bir Başlangıç

Eylül ayı için güzel dileklerimizi diledik, temennilerimizi evrene ilettik. Hafif hafif serinleyen hava ile birlikte tüm enerjimizle sonbaharın ilk ayına giriş yaptık. Çoğu danışanım bunları hissederken bir taraftan da yazın aldıkları kiloların ve yedikleri yüksek kalorili besinlerin vicdan azabını yaşıyor.

Kendimizi neden kötü hissediyoruz?

Yerken, içerken, gezerken her şey çok keyifli değil miydi?

Neden o anlara ihanet ediyoruz?

Ülkede olan üzücü şeyler, yoğun dönemlerimiz, yaşantımızdaki aksilikler, iş hayatımız, eğitim hayatımız… Her şey bazen stres kaynağı olabiliyor. Tüm kış, gelecek olan yaz mevsiminin, güzel bir tatil yapıp biraz rahatlamanın hayalini kurmadık mı? Bu yazı güzel hatırlamak yerine yediklerimiz neden bizim için bir üzüntü ve pişmanlık kaynağı oluyor? Bence olmamalı.

İlgini çekebilir: Sağlıklı Bir Kilo Verme Süreci İçin 6 Altın Kural

Yeni bir bakış açısı geliştirin.

“Tatilde iyi yedim.”, “Çok eğlendim.”, “Çok içtim.” demenin bence hiçbir sakıncası yok. Afiyet olsun! Pişmanlık duymak yerine, tüm bu cümlelerin ardından “Artık eski düzenime dönmeliyim.” demek daha doğru olacaktır. Değişen beslenme düzeninizi, bedeninize fazla olduğunu düşündüğünüz kiloları ve koca bir pandemi hasarını onarma ayı Eylül. Bu düşünce şekli, sizi vicdan azabının ağırlığından kurtaracağı için yeni bir sayfa açarak başlamak çok daha kolay ve keyifli olacak.

Aldığınız kararlara bu düşünce şekliyle başlayınca, her şeyi o kadar rahat ve sindirerek yaşantınıza oturtmuş oluyorsunuz ki, diğer yaz ister istemez daha dikkatli ve dengeli yemekler yemeye gidiyor eliniz. Çünkü kaçamak(!) yapma durumu artık sizde stres oluşturmamaya başlıyor. Kendinizi rahat hissettiğiniz kiloya geldiğinizde -bunu bir diyetisyen ile yapıyorsanız- bir şeyleri fazla yediğinizde veya bir tatil, bir davet olduğunda, sağlıklı beslenme düzeninize geri dönmeyi, dengelemeyi de öğrenmiş oluyorsunuz. Tüm bunlar sürecimizin bir parçası oluyor ve süreç içinde bunları yaşarken nasıl dengeleyeceğinizi, neler yapabileceğinizi öğreniyorsunuz.

İlgini çekebilir: Diyette İpin Ucu Kaçtı mı? Sorun Değil: İpin Ucunu Tutmanın 7 Yolu

Sağlıklı bir yaşam için her an, doğru an.

Temiz bir beslenme düzenine geçmek için Pazartesi’yi, en yakın arkadaşınızın düğününün geçmesini, sevdiğiniz restorana son bir kez gitmeyi, Eylül sonuna planladığınız küçük tatil kaçamağını hedeflemenize gerek yok. Sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak için en önemli ve tek kıstas, sizin kendinizi hazır hissettiğinizi an.

Unutmayın ki, süreç içerisinde de ani bir tatil fikri oluşabilir, arkadaşınız düğün yapmaya karar verebilir veya Pazartesi resmi tatile denk gelebilir. 🙂 Böyle zamanlarda ne yapmamız gerektiğini öğrenmezsek hayattan aldığımız zevki kaçırırız demektir.

İlgini çekebilir: Ödem Atmanızı Kolaylaştıracak 10 Altın Kural ve İçecek Tarifi

Eylül yeni başlangıçların, yeni fikirlerin, büyük keyiflerin ayı olsun!

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

İnsanların hayatına dokunmayı seven ve mesleğinin bu yönde olması adına Beslenme ve Diyetetik bölümünü tercih eden Zeynep Ekici, 2018 yılında İstanbul Gelişim Üniversitesinden başarı ile mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca bir çok seminer ve kursa katılarak kendini geliştirirken, Renkli Diyet, Fark Etmeden Diyet, Nutrist Beslenme ve Danışmanlık Merkezi, İyi Beslen Dengeli Yaşa Kliniği gibi Nişantaşı’nda bir çok merkezde intern diyetisyen olarak çalışmıştır. Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Şişli Kolan Hospital, İstanbul Obezite Akademisi ve Diyetkolik.com da intern diyetisyen olarak görev almıştır. Mezun olur olmaz Plena Physiyo & Pilates ve Nişantaşı Merve Akkaya Güzellik Merkezi’nde diyetisyen olarak görev almıştır. Online Diyet sistemi ile disiplinli bir hasta takibi sağlamaktadır. Diyet kelimesinin önyargısını kırmak ve yasaklar olmadan, önemli olan şeyin dengeli beslenmek ve dengeli yaşamak olduğu mottosunu savunmaktadır. Genç diyetisyenler internet sitesi, DiyetMag dergisi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Tadımlık dergisinde çeşitli yazıları olan Zeynep Ekici, ekibimizin bir parçası olarak aramıza katılmıştır.