Reiki’nin 5 İlkesiyle Yaşam Enerjinizi Artırın

Reiki, Japon geleneğinden gelen, enerji aktaramına dayalı kadim bir şifa tekniğidir. Rei-, “evrensel” demektir, -ki ise “ruhsal yaşam enerjisi” anlamına gelir. Yani enerjetik bedeni iyileştirmek için kullanılan evrensel bir yaşam enerjisidir.

Bütün insanların bizi hayatta tutan bir yaşam enerjisi yani enerji alanı vardır. Pratiğe göre, eğer bu enerji düşükse veya bloke olmuşsa fiziksel, ruhsal ve duygusal sorunlar meydana gelebilir. Reiki’nin de amacı, bu enerji alanlarını dengeleyerek kişiyi şifalandırmaktır. Araştırmalar, bunun acıyı ve kaygıyı azalttığını ve ruh halini yükselttiğini göstermektedir. Depresyonla baş etmek için de alternatif bir çözüm olabilir.

İlgini çekebilir: Deepak Chopra’ya Göre Başarının 7 Spiritüel Yasası

Her spiritüel pratik gibi, Reiki’nin de birtakım ilkeleri vardır. Bu temel konseptler, niyete benzerlik gösterir. Kişinin, an’a odaklanarak Reiki enerjisiyle bağ kurabilmesi için rehberlik sunarlar. Gününüze olumlu enerjiler katmak için günlük yaşantınızda da bu ilkeleri kullanabilirsiniz. Öyleyse gelin bu ilkelerin neler olduğuna birlikte bakalım!

Reiki’nin 5 ilkesi nedir?

Reiki felsefesi beş ilkede kök salmıştır. Bu ilkeler şifalanmak ve dengelenmek için bizlere rehberlik sunarlar.

1. Sadece bugün için, bütün öfke barındıran düşüncelerimi serbest bırakıyorum.

Bazen öfkeli hissetmek normaldir. Bu duygu, kaba bir iş arkadaşınızla baş etmek ya da trafikte yolunuzun kesilmesi gibi birçok senaryo tarafından tetiklenebilir. Ama Reiki’ye göre, öfke dışsal olaylardan meydana gelmez, aksine zaten içinizde taşıdığınız o öfke dolu enerjiden ortaya çıkar.

Bu ilke, bu enerjiyi serbest bırakmanıza yardımcı olmayı amaçlar. Öfkenizi tanımanız ve onu serbest bırakmanız için sizi cesaretlendirir. Böylece hayatınıza mutluluğu davet etmeniz için yer açar.

İlgini çekebilir: Kadim Yaşam Sistemi Ayurveda’ya Göre Bütünsel Sağlık: Ruh, Beden, Zihin Dengesi

2. Sadece bugün için, kaygılı düşüncelerimi bir kenara bırakıyorum.

Çoğumuz daha gerçekleşmemiş şeyler için kaygı duyarız. Bunun dışsal bir kaynaktan köklendiğini düşünmek kolayımıza gelse de Reiki yine her şeyin içeride başladığını söyler. Eğer o kaygı enerjisine tutunuyorsanız gelecek hakkında düşünmek sizde olumsuz duygular yaratacaktır. Ama bu duygudan uzaklaşmayı öğrenirseniz anda yaşamayı öğrenerek gelecek kaygılarınızı azaltabilirsiniz.

3. Sadece bugün için, minnettarım.

Bu, sahip olduklarınıza minnettarlığınızı ifade etmek için bir hatırlatıcıdır. Yavaşlayarak ve hayatınızdaki güzel şeylerin farkına vararak pozitif enerjileri besleyebilirsiniz.

4. Sadece bugün için, farkındalığımı genişletiyorum.

Reiki’de düzenli olarak bilinçli farkındalık çalışmaları yapmak, enerjinizi dengelemenin anahtarıdır. Bu ilke, an’a minnet duymanız için sizi cesaretlendirir.

İlgini çekebilir: 7 Spiritüel Sembol: Anlamları Nedir? Nasıl Kullanılırlar?

5. Sadece bugün için, bütün varlıklara hoşgörülü yaklaşacağım. 

Bu ilke, başkalarına nazik olarak karşılığında aldığınız pozitif enerjiye odaklanır. Aynı zamanda kendinize nazik olmanızı da içinde barındırır. Bu da spiritüel sağlığımız için aslidir.

Yardımcı Kaynaklar

Sevgiyi yayalım! Paylaş: