Hidrasyon Özelliğini Artırmak İçin Suyunuza Eklemeniz Gereken 5 Gıda

Havalar iyice sıcakladı, bu da suya her zamankinden daha çok ihtiyaç duyacağımız anlamına geliyor! Kural basit: Ne kadar çok terlersen o kadar çok su içmen gerekir. Yaz mevsiminin gelmesiyle de sularımızın renklenmesi bir oluyor tabii. Ama bu meyveler veya sebzelerle süslediğimiz sular sadece göze hitap etmekle kalmıyor aynı zamanda suyun hidrasyon özelliğini de yaklaşık on kat artırıyor.

Aşağıda size suyunuzun içine eklemeniz için uzmanlar tarafından önerilen, suyun hidrasyon özelliğini artıracak 5 gıda öneriyoruz. Şimdiden keyifli yudumlamalar!

İlgini çekebilir: Ev Yapımı Badem Sütü Tarifi: Sağlıklı mıdır? Yararları Nelerdir?

1. Salatalık

İlk sırada hepimizin sıkça denk geldiği, en popüler hidratörle başlıyoruz: salatalık! Salatalığa hidrasyon özelliğini veren ise meyvenin o kıtır gövdesi değil çekirdekleridir.

Kesilmiş bir salatalığa bakın, içindeki o yapışkan tohumları fark ettiniz mi? İçindeki o jelimsi tohumlar aslında H2O moleküllerinin birbiri üzerine katmanlanmasıyla oluşur. Bazı uzmanlar tarafından da bu, hem sıvı hem de katı sayılabileceği için suyun dördüncü evresi olarak kabul edilir. Bu hem doğada hem de hücrelerimizde bulunan bir formdur. Bu yüzden suyunuza birkaç dilim salatalık katmak, hidrasyonu ikiye katlayacaktır.

2. Chia tohumu

Chia tohumları da içerisinde jel formunda su barındırır. (Suya koyduğunuzda yapışkan bir küre halinde toplanırlar.) İçleri de lifle doludur. Aslında suda kendi ağırlıklarının 10 ila 12 katı kadarını emebilirler, tıpkı bir sünger gibi. Bu yüzden de sade suya kıyasla içine chia tohumu eklenmiş suyun hidrasyon özelliği çok daha fazladır.

İlgini çekebilir: Elektrolit Seviyenizi Dengeleyin: Eksiklik Belirtileri, Dengeleme Yöntemi

3. Deniz tuzu

Eğer suyunuzu olası atıklardan ayıklamak için filtre kullanıyorsanız o içinden çıkan yararlı dostlarımızı suya geri eklemek için de suyunuza mineral eklemek durumunda kalabilirsiniz. O minerallerden biri de sodyumdur. Sıcak veya nemli ortamlarda çok zaman geçiriyorsanız terle kaybettiğiniz sodyumu yerine geri koymanız gerekebilir. 

Bunun için suyunuza bir tutam tuz eklemeyi deneyin: Bu, sodyum taşıyıcıları aracılığıyla suyu hücrelerinize çekmeye yardımcı olur. Bağırsaklar tarafından da daha fazla suyun emilmesini sağlar.

4. Limon

Limon; potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi kaybolan minerallerin yerine konmasına yardımcı olur. Eğer tuzlu-ekşi bir karışım oluşturursanız ekstra faydalı olacaktır. Kaybedilen mineralleri yerine koymak için her içtiğiniz suya olmasa da birkaç bardağına bir tutam tuz ve biraz limon ekleyebilirsiniz.

İlgini çekebilir: Ayurvedik Mutfak: Süper Gıda Ghee Tüketmek İçin 10 Neden

5. Elma

Meyveli su söz konusu olduğunda eliniz ilk karpuza veya salatalığa gidebilir ama inanın ki elma, gerektiği değeri görmeyen, fazlaca hafife alınmış bir hidratördür. Aslında elmanın %86’sı sudan oluşur. Bu yüzden diyebiliriz ki tüketeceğiniz bir elma ve bir şişe su, içeceğiniz iki şişe sudan daha fazla hidrasyon özelliği taşır. Bunun yanı sıra elma, kaybedilen elektrolitlerin yerine konmasına da yardımcı olacak önemli miktarda potasyum içerir.

Yardımcı Kaynak: 5 Foods To Add To Your Water That Make It 10x More Hydrating, From An MD, mindbodygreen.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş: