Kendini Önceliklendirmenin Sırları: Ben Merkezli Olmak Nedir?

Hayatınızı kimin için yaşadığınızı hiç sorguladınız mı? Sorgulamadıysanız, bu yazı bir şeylerin farkına varabilmeniz için bir uyarı niteliğinde! Yoksa siz de “Ayşe sinemaya gitmek istiyor, ben hoşlanmıyorum ama neyse o mutlu olsun.” ya da  “Bugün hiç dışarı çıkasım yok ama gitmezsem ayıp olur.” diye istemediği şeyleri yapmak zorunda hissedenlerden misiniz? Hadi birlikte kendi hayatımızda kendimizi nereye koyduğumuzu bir düşünelim.

Bencil olmakla ben merkezli bir hayat yaşamak sıklıkla birbirine karıştırılır. Bencil olan insan, kimsenin istek ve ihtiyaçlarını umursamadan sadece kendisi için yaşarken ben merkezli insan hem kendi isteklerini hem de çevresinin isteklerini dengede tutar ve başkalarını mutlu etmek adına kendini geri plana atmaz. Ben merkezli yaşamanın nasıl olduğunu konuştuysak gelin biraz da hayatımıza bunu nasıl oturtabileceğimizi konuşalım.

İlgini çekebilir: Toksik Arkadaşlık: Arkadaşının Gerçek Bir Arkadaş Olmadığını Gösteren 6 İşaret

Kendinize ne istediğinizi sorun

Çevremizdeki insanları, özellikle de bu kişiler çok sevdiklerimizse, mutlu etmeyi çok severiz. Onların mutlu olması bizim görevimiz haline gelir adeta. Bunu bazen o kadar abartırız ki kendi istemediklerimizi bile yaparken buluruz kendimizi. Böyle bir durumda yapılacak en mantıklı şey gerçekten bunu yapmayı istiyor muyum diye sorgulamak olacaktır. Karşınızdaki kişi size sizin ona verdiğiniz gibi değer veriyorsa istemediğiniz bir şeyi yapmaya devam etmemenizi anlayışla karşılayacaktır.

Alma verme dengesini sorgulayın

Sevdiğimiz insanlar için fedakarlık yapmak çok normal bir durumdur. Önemli olan şey karşımızdaki de aynı durumda olsa bizim için bu fedakarlığı yapar mıydı? Eğer cevabınız evet ise bu kişiyle olan ilişkinizdeki alma verme dengesinde bir problem yoktur. Fakat hayır benim için aynı şeyi yapacağından emin değilim diyorsanız karşınızdaki kişiyle olan ilişkinizi kendinizden daha fazla ödün vermemek adına sorgulamanız bu durumun daha da ilerlememesi adına yararlı olacaktır.

İlgini çekebilir: Konuşkan Bir Narsist ile Karşı Karşıya Olduğunu Gösteren 4 İşaret

Ne istediğinizden emin olun

Aslında en önemli madde ne istediğini bilmektir. Hayatta karşılaşacağımız her duruma karşı ne istediğini bilmek hem kendimizden emin olmamızı sağlar hem de bizi istemediğimiz durumların ortasında bulmaktan kurtarır. Kendinden emin olan, ne istediğini bilen bir kişiyi kimse istemediği bir şeyi yaptırmak için manipüle edemez.

Kendimizi önemsemek için neler yapabileceğimizi konuştuk. Aklınızda, “Ben merkezli yaşamak sadece kendi istediğim şeyleri yapmak anlamına mı geliyor?” diye bir soru oluşmuş olabilir. Yazının başında da söylediğimiz gibi, bencillik ve ben merkezli yaşamak çok farklı şeylerdir.

İlgini çekebilir: Öz Sevgi Kavramıyla İlgili Düştüğümüz 7 Yanılgı

İnsan ilişkilerinde fedakarlık olmazsa olmaz şeylerden biridir. Fakat her şeyin dozunun önemli olduğu gibi fedakarlığın dozu da çok önemlidir. Bu dozu abartırsak da kendimizi başkaları için yaşarken bulmamız çok muhtemel bir durumdur. Eğer bir ilişkide verdiğiniz kadar alamıyorsanız denge problemi oluşur.  Kendinizi hep daha çok vermek zorundaymış gibi hissedebilirsiniz. Unutmayın, kimse değer verdiği bir kişiyi istemediği bir şeyi yapmaya zorlamaz. Daha da önemlisi bunun için hayatından çıkartmaz.

Bize bir kez yaşama şansı verilen bu hayatı biraz da kendimizi dinleyerek, neyin bize iyi geleceğini bularak geçirmek kendimize yapacağımız en büyük iyilik olacaktır.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

1997 yılında Konya’da doğan Neslihan Dutak, çocukluğundan beri acılarını, sevinçlerini yazıya dökerdi ve bu yazıları çevresindekilere okutmayı en sevdiği şey olarak tanımlardı. Daha sonra insanların hayatlarına dokunduğunu gördükçe psikoloji okumak en büyük hayali haline geldi. 2015 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi psikoloji bölümünü kazandı. 2018 yılında KİK ailesi ile tanıştı. Okuyucu olarak başladığı bu macerada, yazdıklarıyla insanların hayatına dokunmaya devam etti. Depresyon, Aile ve Çift Terapisi, Psikolojik İlk Yardım gibi eğitimleri tamamladı. Çeşitli eğitim ve yüksek lisans hedefiyle kendini geliştirmeye devam ediyor.