Yaza Girmeden Saçlarımızı Canlandırmak İçin 3 Pratik Bakım Önerisi

İlkbaharın gelmesiyle güneş yüzünü göstermeye başladı. Güneşin varlığının iyice artmasıyla cildimizin ve saçlarımızın nem ihtiyacı da fazlasıyla artmaya başladı. Yaz ayları gelmeden, bakım konusunda çoğu zaman tembellik yaptığımız kıştan çıkarken, tıpkı cildimiz gibi saçlarımızı da yaza hazırlamamız gerektiğini unutmayalım. Öyleyse gelin pratik ilkbahar saç bakım önerileri ile yaz aylarına girmeden üç adımda saçlarımızı canlandıralım!

Nedir bu üç adım?

  • Birincisi her daim ihtiyaç duyduğumuz o meşhur bakım sırrımız, ‘Nem’,
  • İkincisi saçlara biraz makas değdirmek ve onları özgürlüğüne kavuşturmak,
  • Son olarak da tabii ki doğal bakım yöntemlerimizle saçlarımızı bakıma doyurmak.

İlgini çekebilir: Saç Uzmanından: Saçınızı Sağlıklı ve Hızlı Uzatmak İçin 5 İpucu 

1. Nem desteği

Öncelikle şunu söylemeliyim ki güçlü ve sağlıklı saçların sırrı nem desteğinden geçiyor. Bu durumda saçlarınız için sevdiğiniz, güvendiğiniz markaların saç serumlarından, nem bombası yaratacak bakım ürünlerinden kullanarak işe başlayabilirsiniz. Bu bakımlar birkaç bileşenden oluşan ve dipten uca, kırık tedavisi ve güçlendirme sağlayacak cinsten olabilir.

Bu dönemde mevsimsel bir dökülme yaşıyorsanız, dökülmelere karşı ekstra kullanacağınız ürünler de saç bakımına mutlaka dahil edilmeli.

Tam da bu nem desteğini, dökülme karşıtı ürünleri ve bakım kürlerini rutinlerinize dahil etmişken, bu dönemde biraz da olsa saç kurutma makinesi, fön makinesi ve saç düzleştiricisi olarak kullandığımız ısıl işlemli cihazlardan uzak durmamız gerektiğini unutmamalıyız. Saçlarımızı ısıya maruz bırakmadan saç köpüğü ya da doğal yağlarla da forma sokabiliriz.

İlgini çekebilir: Üşengeçler İçin Günlük Cilt Bakım Rutini

2. Saç kesimi

Gelelim bütün kış makas yüzü görmemiş ve sürekli saç tokasıyla sıkıca toplanmış saçlarımızı özgürlüğüne kavuşturmaya. Saç diplerimizin bu önerilen bakım kürleri kadar oksijene de ihtiyacı var, bu sebeple özellikle gece uykusunda bile toka takmaktan vazgeçemeyenlerimiz için, bu alışkanlığımızı bir kenara bırakmamız gerektiğini hatırlayalım. Bu aralar kuaförümüzü ziyaret edip kırılan uçlardan aldırmak ya da güzel, kullanışlı bir kesim vermek bize oldukça iyi gelecektir. Bu sayede saç tokası olmadan da rahat bir kullanım sağlanacağını görmüş oluruz.

İlgini çekebilir: Vücut Bakımında Kuru Fırçalama Tekniği Nasıl Uygulanır? Yararları Nelerdir?

3. Doğal saç bakım yöntemleri

Son olarak da sıra, evde devam ettireceğimiz saç bakımlarına geldi.

Örneğin, saç köklerinin çevresindeki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olmak için saç derinize düzenli olarak masaj yapın. Bu sayede saçın beslenmesi artacak ve daha sağlıklı hale gelecektir. Bunun için deniz tuzu kullanabilirsiniz, ayrıca saç derisini temizleyen masaj destek ürünlerinden de faydalanabilirsiniz.

Saçlarınıza düzenli aralıklarla Hindistan cevizi yağı, argan yağı, biberiye yağı gibi doğal yağlarla maske yapın ve bu yağları saçınızda bir saat kadar bekletip öyle yıkayın. Bu doğal yağları düzenli kullandığınız takdirde, zaten yeteri kadar nem ve bakım desteğini evinizde de vermiş olacaksınız.

Yaz gelmeden hem cilt hem saç bakımımızı ihmal etmeyelim, yaza ışıl ışıl girelim ve güzellikle kalalım.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

1985 yılında en sevdiği semt olan Kadıköy’de doğdu. Sosyal Bilimler mezunu, İşletme üzerine tezli yüksek lisans (MBA) yaptı. 9 yıl önce biraz da tesadüfen girdiği Estetik ve Güzellik sektörü, içinde olduğu kurumsal hayata veda etmesine vesile oldu. Böylece onu çok mutlu eden yeni bir alana yöneldi ve bu alanda eğitimler vermeye devam etmekte. Yazı yazmak çocukluğunda tuttuğu günlüklerinden beri sevdiği bir aktivite. Evli, bir erkek çocuk ve bir erkek kedi annesi. Ailesiyle seyahat edip, keşfettikleri yeni sokaklarda kaybolmak en büyük mutluluğu. Güne başlarken mutlaka içtiği sade Türk kahvesi kesinlikle vazgeçilmezi.