5 Dakikada Stresi Azaltan Nefes Egzersizi: Breath of Joy

Stresin beklenmedik şekillerde ortaya çıkması mümkün. Nefes egzersizi gibi kaygı giderici teknikleri öğrenmek ise stresi azaltmak ve yönetmek için bize büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bu yazımızda yoga ve meditasyon eğitmeni olan Pilin Anice’in sadece vücudunuzu hareket ettirmekle kalmayıp; aynı zamanda sinir sisteminizi uyarmaya ve endişeli düşünceleri hafifletmeye yardımcı olmak için tasarlanmış basit nefes egzersizi olan Breath of Joy isimli egzersizi sizlerle paylaşacağız.

İlgini çekebilir: Mindfulness ile Endişeli Duyguları Sakinleştirmenin Yolları ve Anksiyete İçin Nefes Egzersizi

Breath of Joy: Adım adım nefes egzersizi

  1. Ayaklarınız paralel ve omuz genişliğinde olacak şekilde ayakta durun. Dizlerinizi hafifçe bükün.
  2. Burnunuzdan nefes alın, kollarınızı vücudunuzun önünde yukarı doğru sallayın, omuzlarınıza paralel şekilde tutun.
  3. Nefesinizin kapasitesinin üçte ikisine varana kadar nefes almaya devam edin. Kollarınızı omuz seviyesinde sanki kanat açar gibi yana doğru açın ve esnetin.
  4. Tam kapasite nefes alın. Kollarınızı paralel olarak ve başınızın üzerinde avuç içi birbirine bakacak şekilde sallayın.
  5. Ağzınızdan bütün nefesinizi verin (“HA” sesi çıkacak şekilde). Öne doğru eğilirken dizlerinizi bükün ve kollarınızı geriye doğru sallayın.

Ne zaman yapmalıyız?

Oldukça kısa ve etkili bu hareketi sabah, öğlen, akşam ve hatta gece uyandığınızda bile, beş ila sekiz kez tekrarlayabilirsiniz. Anice özellikle bu nefes tekniğini güne başlarken yapmanızı öneriyor.

İlgini çekebilir: Meditasyonun 7 Çeşidi: Senin İçin En İdeal Olanı Bul!

Faydaları:

  • Anice, ”Endişeli ve stresli olduğumuzda nefes, genellikle göğüste sığlaşır. Bu durumda üç parçalı nefese geçmek (sırasıyla aşağı karın bölgesi, göğüs kafesi ve daha sonra göğüs olmak üzere alınan tam bir nefes), zihni sakinleştirmek, vücutla yeniden bağ kurmak ve varlığımıza farkındalıkla yaklaşmak için mükemmel bir yoldur,” diyor.
  • Üç parçalı nefes ile birlikte bu egzersiz, kan dolaşımındaki oksijen seviyesini artırarak sempatik sinir sistemini geçici olarak uyarmaya yardımcı olan kol hareketlerini de içinde barındırır. Derin nefes alma ve nefes verme egzersizleri, gerginliği ve stresi vücuttan atmaya yardımcı olur.
  • Dinginlikle yapılan birkaç turdan sonra, vücudunuzdaki canlılığa tanık olacaksınız. Parasempatik sistem harekete geçerek size sakin ve huzurlu bir ruh durumu sağlayacaktır. Zihin sessizleşecek ve vücudun enerjisi yükselecektir.

İlgini çekebilir: Mantra Meditasyonu ile Sesin Şifası: Beden, Zihin ve Ruh Bütünlüğünü Dengeleme

Anice, meditasyonu yaparken kendinizi asla zorlamamamızı, sizi huzurlu hissettirecek ritmik bir tempo bulmanızı öneriyor. Yüksek tansiyon veya kafa travması olan kişilerin bu hareketten kaçınması gerektiğini, bunun yerine daha az fiziksel hareket uygulayarak nefes almaya odaklanması gerektiğini söylüyor. Nefes egzersizi sırasında baş dönmesi yaşandığı takdirde durulması ve normal solunuma geri dönülmesi gerektiğine de dikkat çekiyor.

Kendi huzurlu nefes egzersizimizi bulmamız ve geliştirmemiz dileğiyle.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

1989'da Bursa’da doğdu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Maliye Bölümü mezunu, şimdilerde gümrük muhasebesi alanında kurumsal hayatına devam ediyor. Motivasyon onun için önemlidir, korumaya çalışır ve bunu etrafındakiler ile her fırsatta paylaşır. İlgisini çeken her şeyi okumayı, öğrenmeyi, unutmamak için not almayı ve yazmayı, keyifle yeni bir şeylere başlamayı sever. Kaktüslere bayılır.