Yoga Pratiğini Farkındalığımızı Artırmak İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Anda kalmak özellikle de son yıllarda çokça duyduğumuz bir kavram. Peki bu anda kalmak tam olarak nedir? Nasıl anda kalırız? Bu soruların cevapları madde madde neredeyse bütün kişisel gelişim sayfaları tarafından ele alınıyor. Yoğun emek isteyen bir süreç olan anda kalma yolculuğunda belki de en etkili, en önemli unsur olarak yoga ve meditasyon veriliyor. Peki, yoga pratiği esnasında her zaman anda kalabiliyor muyuz? Bu soruyu kendimize sormak ve bunun farkına varmak, bu süreçte yol katetmek adına oldukça önemli. Gelin biraz bunun üzerinde düşünelim.

İlgini çekebilir: Zarif ve Esnek Bir Vücut Mümkün: Esnekliğinizi Artıracak 5 Basit Yoga Duruşu

Yoga pratiği esnasında duyularımız nereye odaklanıyor, düşüncelerimiz nerede yoğunlaşıyor? Vücudumuzdaki değişimlere mi, üst kattan gelen seslere mi? Kendimizi duruşun hissine mi bırakıyoruz yoksa mükemmel olması için uğraşıyor ve farkındalığımızı yitiriyor muyuz?

Evet, bir duruşu mükemmel yapmaya çalışırsak farkındalığımızı yitirir ve pratikten yeterince verim alamayabiliriz. Çünkü bir noktaya odaklandığımızda, vücudumuzun diğer noktalarını görmezden gelebiliyoruz. Bu durum hem dengemizi kaybetmemize hem de görmezden gelinen kasların, pratik sonrasında ağrımasına sebep olabiliyor. Halbuki oynattığımız her bir kasın, aldığımız her bir nefesin vücudumuzda tepeden tırnağa ne yankılar uyandırdığını gözlemlememiz, farkına varmamız gerekir. Bu yüzden sizlerle bu farkındalığa erişmenize yardımcı olacak birkaç tavsiyeyi paylaşmak istiyoruz.

İlgini çekebilir: Yeni Başlayanlar İçin Yoga 101: Temel Yoga Pozları, Çeşitleri ve Ekipmanları

1. Hislerinize odaklanın.

Yogada bir duruşu bir üst noktaya taşımadan evvel, bulunduğunuz noktadaki hislerinize odaklanın. Herkesin çıkabileceği nokta farklıdır. Bir üst noktaya çıkabilmek adına bazı kaslarınızda huzursuzluk duyacaksanız o noktadan verim alamayacaksınız demektir. Tepeden tırnağa tüm kaslarınıza bakın ve kendi son noktanızı bulun. Unutmayın, yoga sabır ve çaba gerektiren bir yolculuktur. Herkesin yolu da farklıdır. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. 

2. Yogayı yalnızca bedensel bir pratik olarak görmeyin.

Yoga, aynı zamanda zihinsel ve ruhsaldır bir pratiktir. Yogaya yaklaşımınızın da farkına varmanız gerekir. Salt bedensel bir pratik olarak baktığınız takdirde, farkındalık yakalamak ve verim sağlamak kolay olmayacaktır. Yaptığınız her duruşun, oynattığınız her kasın hem vücudunuzda hem zihninizde hem de ruhunuzda yarattığı yansımaları gözlemlemeniz gerekir. Bu sayede zihininizi günlük hayatın kargaşasından da kurtarabilir, pratikte daha rahat kalabilirsiniz. 

3. Pratik esnasında nefesinizi gözlemlemeye önem verin.

Nefes. Bizi olduğumuz ana bağlayan, hem geçmişten hem gelecekten ayıran en önemli unsur. Kendinizi kaybolmuş hissettiğinizde ve odaklanmakta zorlandığınızda, ilk önce nefesinize odaklanın. Nefesinizin kontrolü sizin elinizde. Aldığınız her nefesin sizde uyandırdıklarını gözlemlemek de öyle. Nefesinize odaklanarak bulunduğunuz ana da odaklanır, anda kalırsınız. 

İlgini çekebilir: İnsan Hayatında 4 Temel Amaç ve Bu Amaçlara Kılavuzluk Eden İki Kardeş: Yoga ve Ayurveda

Her şeyi hızlıca yapmaya alıştığımız, kahvaltı yaparken akşam yemeğini düşündüğümüz, arkadaşlarımızla sohbet ederken ertesi gün gireceğimiz iş toplantısı için endişelendiğimiz, hem geçmişten şikayet ettiğimiz hem de gelecekten korktuğumuz bu çağda, biraz durup bulunduğumuz ana bakmak, odaklanmak, farkına varmak kendimize yapacağımız en büyük iyiliklerden biridir. Yalnızca bir defa yaşadığımız bu hayatın bir yarış olmadığını da ara ara kendimize hatırlatır ve her anına değer verirsek, kendimizin de ne kadar değerli olduğunu anlayabiliriz.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

İstanbul doğumlu olan Elif, Yeditepe Üniversitesi’nde Çeviribilimi eğitimine devam ediyor. Dil öğrenmek, yeni insanlarla tanışmak, yeni yazarlar keşfetmek, yeni tarifler denemek; hayatın sunduğu her yeniliğe kucak açmaktan keyif alıyor. İyi bir yaşam için kendini geliştiriyor.