Yeni Başlayanlar İçin Yoga 101: Temel Yoga Pozları, Çeşitleri ve Ekipmanları

Son yıllarda kadim yoga pratiğinin modern versiyonlarına olan ilgi oldukça arttı ama bunu denemeyen hala birçok kişi var. Eğer siz de onlardan biriyseniz başlamak için bilmeniz gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz! 

Yoga nedir?

Yoga her bir insana farklı anlamlar ifade edebilir. Kimisi için bu sadece bir egzersizken diğeri için fizikselliğin ötesinde bir şeyle bağ kurma yolu olabilir. Birçok kişi için ise bunların her ikisi de geçerlidir. Yoganın binlerce yıl geriye dayanan, muhtemelen M.Ö 2700’lere kadar uzanan kadim bir pratik olduğunu bilmemiz önemli. Aslında “yoga”, bilinen en eski Hint metni olan Vedalar’da da geçer. 

İlgini çekebilir: Stresin Üstesinden Gelmek İçin Hayatta ve Yogada Köklenmek

Günümüzde birçok yoga okulu; zihin, nefes ve ruhsallıktan ziyade yoganın daha çok fiziksel alanına hitap ediyor. Bu eksik versiyonlar ise yoganın o özgürleştirici gücünü azaltıyor. Yoga eğitmeni Dianne Bondy, etrafımızdaki kaosun içerisinde yoganın bizi tek bir şeye odaklanmamızı sağlayarak nasıl içsel huzura ulaşacağamızı öğrettiğini söylüyor. Bu konsantrasyon pratiği ise öğrencilerin hayatın her alanında, yaptıkları her şeyde daha başarılı olmasına yardımcı oluyor.

Yeni başlayanlar için en iyi yoga çeşidi nedir?

Birçok yoga türü vardır; vinyasa akışı gibi hızlı tempolu yogalar, daha yavaş canlandırıcı türler ve hatta oldukça alışılmadık keçi yogası gibi yoga türleri bile vardır. Ama bu kadar fazla çeşitliliğin sizi sıkmasına izin vermeyin. Önemli olan seçtiğiniz tür değil, seviyenizdir. 

The Yoga Yeh Co.’nun kurucusu Emily Harding, başlangıç olarak hatha yoga’yı tavsiye ediyor çünkü bu yoga türü, yeni başlayanların en temel yoga pozlarını, yavaşlamayı ve dikkatli bir şekilde hareket etmelerini öğrenmelerini sağlıyor.

İlgini çekebilir: Yoganın Bedenimize ve Zihnimize 10 Muhteşem Faydası

Bilinmesi gereken birkaç temel yoga pozu hangileridir?

İlk yoga dersi biraz göz korkutucu olabilir. O yüzden daha hazırlıklı olmak için önceden birkaç poza aşina olmak yardımcı olabilir.  İşte sizler için birkaç temel poz:

1. Kedi ve inek pozu

Bu iki poz genellikle ısınmanın bir parçası olarak birlikte yapılırlar. Bunun için yerde elleriniz ve dizleriniz üzerinde pozisyon alın. İnek pozu için göğsünüzü tavana doğru kaldırın, karnınızı yere yaklaştırın ve yukarı doğru bakın. Buradan da kedi pozuna geçmek için omurganızı yukarı doğru yuvarlayın ve aşağıya bakın.

2. Dağ duruşu

Yogada güneşe selam hareketlerinin başlangıç noktası tadasana, yani dağ duruşudur. Bunun için ayaklarınız yerde bitişik olacak şekilde ayakta, kollarınız iki yanınızda, karın kaslarınız sıkı ve bakışlarınız karşıya olacak şekilde dik bir pozda durursunuz.

İlgini çekebilir: Yoganın 8 Basamağı ile Özgürleşme: Yoga Sutralar

3. Yere bakan köpek pozu

Adho mukha svanasana, yani yere bakan köpek pozu birçok yoga akışında kullanılan yaygın bir pozdur. Uygulamak için yerde elleriniz ve dizleriniz üzerinde durun. Daha sonra kalçanızı ve dizlerini yukarı doğru kaldırın. Böylece vücudunuz, köpeklerin esnerken yaptığına benzer olarak “V” şeklini alacak.

4. Çocuk duruşu 

Bu poz, yoga akışında yorulduğunuzda kullanabileceğiniz bir pozdur. Balasana, yani çocuk duruşu, ihtiyaç duyduğunuz her an yapabileceğiniz bir dinlenme duruşudur. Uygulamak için ayaklarınızı birleştirin ve dizlerinizin üzerine oturun. Öne eğilin ve kollarınızı ileriye doğru esnetin veya bacaklarınızın iki yanına avuç içi yukarı bakacak şekilde koyun. Daha sonra başınızı serbest bir şekilde yere koyun ve rahatlayın.

5. Derin nefes

Derin nefes almak bir poz değildir ama her pozdaki en kritik noktadır. Bondy’e göre nasıl nefes alacağını öğrenmek, başlanması gereken ilk noktadır. Birçok yoga türü derin, yavaş ve burundan alınan işitilebilir ujjayi nefesini kullanır.

İlgini çekebilir: Regl Sancılarınızın Hafiflemesine Yardımcı Olacak 5 Yoga Pozu

Hangi yoga ekipmanlarına ihtiyacınız var?

Yogaya başlamak için hiçbir şey almanıza gerek yok. Eskiden yogiler pratiklerini çimin üstünde doğada gerçekleştirirlerdi. Herhangi bir desteğe, kıyafete veya yoga yapabilmek için belli bir vücut türüne sahip olmanıza gerek yoktur. Bu yanlış anlaşılmalar yogayı asıl amacından uzaklaştırabilir.

Çim veya halı üzerinde pratik yapabilirsiniz. Ama eğer sert bir yüzeyde pratik yapıyorsanız kaliteli bir yoga matı iyi bir yatırım olabilir. Bununla birlikte alacağınız iki yoga bloğu, daha iyi bir denge ve daha düzgün bir hiza için yardımcı olabilir. Eğer bloklarınız yoksa hiç sorun değil, bunun yerine kitap da kullanabilirsiniz. 

Yoga, meditasyon ve nefes arasındaki ilişki nedir?

Pranayama, yani nefes kontrolü, yoganın en önemli unsurudur. Mesela kapalabhati gibi bazı nefes teknikleri, vücudu arındırır. En yaygın olan ujjayi nefesi ise anda kalmamızı sağlar. Bondy şöyle der, “Yoga bize şimdi burada olmayı öğretir ve şimdide olan şey ise her zaman nefestir.”

Aynı zamanda nefes bir bakımdan “barometre” görevi de görür. Eğer bir poz sırasında nefes almakta zorlanıyorsak o zaman vücudumuz bize fazla ileri gittiğimizi söylüyordur.

Bununla beraber o derin, farkındalıklı nefes halinin gelişimi de meditasyon ile birlikte artar. Dhyana dediğimiz bu kısım da yoganın ayrılmaz bir parçasıdır. Aslında fiziksel pratiğin bütün amacı, sonunda saatlerce meditasyonda dik bir şekilde oturabilmek için vücudu yeterince yumuşatmaktır.

İlgini çekebilir: İnsan Hayatında 4 Temel Amaç ve Bu Amaçlara Kılavuzluk Eden İki Kardeş: Yoga ve Ayurveda

Yoga sizin için uygun bir pratik midir?

Her egzersiz her kişi için uygun olmayabilse de yoga herkes için uygundur. Yoga zaten sadece hareketten öte bir şeydir ve her seviye için pratikler mevcuttur. Nefes, meditasyon ve hareketin kombinasyonu, yoginin fiziksel ve ruhsal sağlığını iyileştirir. Her ne kadar bazı engelleriniz olsa da öyle ya da böyle yoga pratiğini herkes yapabilir. Harding şöyle der, “Eğer nefes alıyorsan yoga yapabilirsin.”

Yardımcı Kaynak
Sevgiyi yayalım! Paylaş: