Mantra Meditasyonu ile Sesin Şifası: Beden, Zihin ve Ruh Bütünlüğünü Dengeleme

Geçmişe takılı kalmak, zihinde sürekli geleceği planlamak, bir yere yetişme çabası, koyulan hedeflere hızlıca ulaşabilme kaygısı, stres, yorgunluk, korku, öfke ve negatif gibi gözüken nice duygular ve durumlar… Hayatımızın günlük akışında çok tanıdık gelen haller değil mi?

Gününü bu şekilde geçiren kişinin, gün içinde ya da gün sonunda kendini hem fiziksel hem de zihinsel olarak yorgun hissetmesi kaçınılmaz bir durumdur. Bu durumların döngü halinde tekrar etmesi ise kronik yorgunluk, kronik stres, anksiyete, gerginlik, hayattan zevk alamama gibi duyguların yaşanmasına ve beraberinde birçok hastalığa neden olabilir. En önemlisi ise günümüzde de önemi sık sık vurgulanmaya başlayan “beden-zihin-ruh bütünlüğü” üzerinde de birçok olumsuz etkiye sebep olabilmesidir.

İlgini çekebilir: Meditasyon ile Kalp Gözü Nasıl Açılır?

Beden, zihin ve ruh bütünlüğünü dengelemek için: Meditasyon

Beden, zihin ve ruh bütünlüğünü sağlamanın ve dengede tutmanın en etkili yollarından biri meditasyon pratiği yapmaktır. Meditasyon ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalarda, meditasyonun depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıkların iyileşmesinde, kişinin odak, konsantrasyon ve stres yönetiminin gelişmesinde, yaratıcılığının artmasında, kalp atışının ve kan basıncının düşmesinde, DNA bazında dönüşümlerin gerçekleşmesinde, beyin kimyasallarının dengelenmesinde, hafızanın gelişmesinde ve daha birçok alanda olumlu rol oynadığı görülmüştür.

Meditasyon düzenli aralıklarla uygulanırsa duyguları ve döngüleri dönüştürmek, çocukluktan ya da daha eskilerden gelen travmaları şifalandırmak, olası hastalıkların önüne geçmek ve bağımlılıklardan özgürleşmek mümkündür. Aynı zamanda ruhsal alanda da mantraların, kişinin çözümlenmemiş karmalarını dönüştürdüğü, bilgeliğini ve ilmini açığa çıkarttığı ve kendini gerçekleştirmeye giden kapıları açtığı bilinir.

İlgini çekebilir: Meditasyonun 7 Çeşidi: Senin İçin En İdeal Olanı Bul!

Mantra meditasyonu nedir?

“Mantra, düşüncelerimize, duygularımıza ve en yüksek niyetimize dikkatle odaklandığımız bir ses titreşimidir.” – Girish

Birçoğumuz, meditasyon ile ilgili birçok bilgisi olmasına rağmen meditasyon tekniklerinin çeşitliliğinden dolayı hangi meditasyonu yapacağını ya da nereden başlayacağını bilemeyebilir. Bu hali ben de deneyimledim. Mantra meditasyonu da karşıma o dönemde çıktı. Mantra meditasyonu, meditasyonun en kolay uygulanan şekli olarak kabul edilir; çünkü zihin, mantra meditasyonu sırasında yalnızca mantraya odaklanır. Bu sayede düşüncelerin gelip gitmesine şahitlik etmek kolaylaşır. Mantra meditasyonunun kökleri yaklaşık 3500 seneye dayanır.

Mantra’ kelimesi iki farklı Sanskritçe kelimeden türemiştir: ‘manas’ ve tra’. ‘Manas’ kelimesi ‘zihin’, ‘tra’ kelimesi de ‘araç’ olarak tanımlanır. Bu iki kelimeye bir bütün olarak bakınca ‘zihin için araç, zihnin aracı’ anlamına geldiğini anlayabiliriz.

“Zamanla mantralardaki titreşim, bilincinizin derinliklerine batar ve sonunda varlığını enerji olarak hissetmenize yardımcı olur; her birimizin içinde çalışan, bizi daha derin farkındalık durumlarına taşıyan güçlü, ancak ince bir kuvvet.” – Sally Kempton

Mantralar çok çeşitlidir. Her amaca hizmet eden bir mantra bulmak mümkündür. Kişi, kendine iyi gelen mantrayı, ihtiyacı ve niyeti doğrultusunda bulabilir. Mantralar, dünyevi niyetlerin gerçekleşmesi, hastalıkların iyileşmesi, çakraların dengelenmesi, ruhsal gelişim, Tanrısallığı hatırlama gibi birçok özgül alanda kullanılabilir.

İlgini çekebilir: Meditasyon Yapmadan Meditasyonun Faydalarından Yararlanmak İçin 5 Alternatif Yol

Mantra meditasyonlarında derinleştikçe;

Zihnin işkenceci halini hizmet eder bir hale dönüştürmek,

Zihni ve çalışma mekanizmasını anlamak,

Düşüncelerin içinde kaybolmadan onları yalnızca gözlemlemek,

Zihni dinginleştirmek, An’ın içinde huzuru ve sükûneti deneyimlemek,

Kendi içindeki şifa gücünü hissetmek ve fark etmek,

Sesin titreşimini ve şifasını hatırlamak,

Kendi varlığını, nefesini ve An’ı hatırlamak mümkündür…

İlgini çekebilir: Sanat Terapisi: Bir Meditasyon Tekniği Olarak Mandala

Mantra Meditasyonu Nasıl Uygulanır?

  1. Kişi, ihtiyacı doğrultusunda bir mantra seçer.
  2. Meditasyon sırasında oturma kemikleri, omurga ve boyun hizalı olacak şekilde dik bir şekilde oturulur. Hafif bir çene kilidi uygulanabilir. Yatarak yapmak tercih edilirse uyuya kalmamak için dizler kırık ve ayak tabanları yer ile temas edecek şekilde bir duruş uygulanabilir.
  3. Gözler kapatılır. Kapatmak tercih edilmez ise yumuşak bakışlarla bir noktaya sabitlenir.
  4. Mantra sessizce veya yüksek sesle tekrarlanır.
  5. Mantraya nefes eşlik eder. Mantranın ritmine göre nefes ritmi de kendiliğinden oluşur.
  6. Mantra bittikten sonra birkaç dakika sessizliğin sesinde kalınır, içeriye dönülür.
  7. Kişi hazır olduğunda, kendi zamanında meditasyonu bitirir.

*Mantraları uygularken tekrarın ve uygulanan gün sayısının artışı, meditasyonun etkisini ve gücünü de aynı oranda artırır. Fayda sağlamak ve değişimi gözlemlemek adına, aynı mantranın en az 21 gün uygulanması önerilir.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Melda, Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun olup Uluslararası İşletme yüksek lisansı yaptı. Birkaç sene İstanbul ve Ankara'da kurumsal firmalarda çalıştı. Kendinden kendine olan yolculuğuna, hayatında köklü ve sarsıcı deneyimlerinin olduğu bir dönemde, nefes ile tanışarak başladı. Bir süre sonra Nefes ve Yaşam Koçluğu ve Nefes Eğitmenliği eğitimlerini aldı. Yolculuğuna Theta Healing Uygulayıcısı eğitimini alarak devam etti. Deneyime ve ilme çok önem veren Melda, günlük olarak meditasyon, nefes ve yoga pratikleri yapıyor. Ayrıca bir senedir Kadim Öğretiler ve Tasavvuf Eğitimleri alıyor. Aynı zamanda öğrendikleri ışığında birçok kişiye kendini bulma yolunda seanslar ile destek oluyor.