Cinsel Sorunları Çözmede Etkili Uygulama: Duyu Odağı Egzersizi

Cinsellik, insan yaşamının doğal bir parçasıdır. Cinsel yaşantımız hayatımızda bedensel, ruhsal ve sosyal ihtiyaçlarımızı gidermede rol alır. Cinsel yaşantımız ile ilgili düşüncelerimiz ve duygularımız ise hem bireysel anlamda hem de ilişki anlamında bizleri etkiler. Eğer kişi veya karşısındaki partner cinsel sorunlar yaşıyorsa bu her iki taraf için de zorlayıcı bir durumdur.

Cinsel sorunların sıklığı, şiddeti ve içeriği, sorunun klinik anlamda bir problem olup olmadığını belirlemede etkilidir. Eğer cinsel anlamda kendinizin ya da partnerinizin sorun yaşadığını düşünüyorsanız “Bu yaşadığım cinsel işlev bozukluğu olabilir mi?” isimli yazıma göz atmanızı öneririm.

Yaşanan problemin her iki kişi için de moral bozucu ve istenmeyen bir durum olduğu aşikar. Hele bir de cinsellikle alakalı geçmişten gelen bazı yanlış inanışlara sahipsek o zaman her iki kişinin de zihninde ayrı kaygılar ve endişeler oluşması mümkün. Eğer siz de buna benzer durumlar yaşıyorsanız kağıdı kalemi hazırlayın! Bu yazımda pek çok farklı cinsel problemin tedavi prosedüründe yer alan, kişilerin cinselliği cinsel birleşme olarak görmeden ve performans kaygısı gütmeden sadece zevk alma ve zevk verme duyguları üzerinde yoğunlaştıkları bir uygulama önermek istiyorum.

İlgini çekebilir: Cinsel Mitler: Cinsellik ile İlgili Yanlış İnanışlar

Duyu Odağı (Sensate Focus) Egzersizi

Cinsel problem yaşayan kişilerde sıklıkla cinsellikle alakalı kaygılı düşünceler görülür. Kişi için cinsel aktivite; kaygı, stres, performans anksiyetesi, isteksizlik, acı ve/veya başarısızlık korkuları ile eşleşebilir. Durum böyle olunca kişi için cinsel aktivitelerin hiçbir çekici ve rahatlatıcı yanı kalmaz. Bu uygulamanın amacı ise kişinin cinsel birleşme kaygısı gütmeden öpüşme, okşama, dokunma gibi haz veren cinsel aktivitelerden keyif almasını ve rahatlamasını sağlamaktır. Egzersizin ana mantığı çok basittir: Cinsel birleşmeden ziyade cinselliğin duygusal yönlerine odaklanmak.

Duyu odağı egzersizi, 1970’li yıllarda William Masters ve Virginia Johnson tarafından geliştirilmiştir. Master ve Johnson, duyu odağı egzersizi ile çiftlerin rahatlama, iletişim sağlama, bağ kurma ve fiziksel duygulanım gibi becerilerinin artmasını amaçlamışlardır. Egzersiz, geliştirildiği günden bugüne cinsel problemlerde terapi müdahalesi olarak kullanılmaktadır. Hazırsanız aşağıdaki uygulama adımlarını kağıdınıza not edebilirsiniz.

İlgini çekebilir: Aşkın 5 Farklı Kimyası: Seninki Hangisi?

Uygulama

1. Adım: İdeal ortam oluşturmak

Öncelikle hem partnerinizin hem de sizin rahat hissedebileceğiz bir yer seçin. Cinsel terapistler, yatak odasındaki kötü deneyimlerin kişileri etkileyebileceğini düşünerek farklı bir yer seçmelerini önerir. Eğer yatak odası size olumsuz hisler hatırlatıyorsa farklı bir yer seçebilirsiniz. Seçtiğiniz ortamın ısısına, ışığın loşluğuna, mahrem bir alan yaratabilecek olmaya özen gösterin. Bu aşamada ideal ortamı yaratmak için mumlardan ve rahatlatıcı müziklerden de yararlanabilirsiniz. Son olarak partnerinizin de sizin de kaygılı ve tatsız bir günde olmadığınızdan emin olun. Her ikiniz de birbirinize karşı hoşgörülü ve uzlaşmacı olmaya özen gösterin.

2. Adım: Küçük adımlarla başlamak

Duygu odağı egzersizinin neyi ne kadar içereceği tamamen partnerlere bağlıdır. Ancak genel anlamda önerilen, uygulamaya küçük dokunuşlarla başlamaktır. Erotik bölgelerden ziyade el, ayak, saç gibi bölgelere dokunarak başlamak önerilir. Çiftler cinsel birleşme dışında her türlü cinsel aktiviteyi karşı tarafın isteği olduğu sürece yapabilirler.

Uygulamanın en önemli işlevlerinden biri iletişim kurmaktır. Bu nedenle uygulama esnasında eğer partneriniz size dokunuyorsa ona geri bildirimler verin. Neyin hoşunuza gittiğini, neyin hoşunuza gitmediğini ifade edin. Eğer dokunan kişi sizseniz partnerinizden geri bildirimler isteyin. Her ikiniz de zevk aldığınız noktaları keşfetmeye çalışın. Bu uygulamayı duyusal hazzı keşfetmek olarak da düşünebilirsiniz.

İlgini çekebilir: Neden Harika Bir İlişkim Yok Diyenlerin Yanıtlamaları Gereken 5 Soru

3. Adım: Eşitlik sağlamak

Uygulamayı en az 15-20 dakika sürecek şekilde devam ettirin. Mümkünse dönüşümlü olarak uygulayın. Partnerlerin ikisine de eşit zaman ayrılması, bağ kurabilmek adına önemlidir. Egzersizlerin içeriğini kademeli olarak artırabilirsiniz. Bu uygulamayı fırsat buldukça yapmanızı öneririm. Cinsel sorunların çözümünde uygulamaların üstüne düşmek ve onları sıkça tekrarlamak önemli rol oynar.

Duyu odağı egzersizinin faydaları

Yazıyı sonlandırmadan önce egzersizin kişilere sağlamasını beklediğimiz faydalardan da bahsetmek istiyorum. Egzersizi yapıp yapmama konusunda kararsız kalan kişilere yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

Egzersizin sıkça uygulaması sonucunda:

  • Partnerler kendi duygularının farkına varırlar.
  • Partnerler kendi haz ihtiyacına odaklanır ve diğeri hakkında kaygılanmaz.
  • Duyumsal ve cinsel ihtiyaçların karşı tarafa iletilmesi sağlanır.
  • Performans kaygısı olmadan dokunmanın, öpülmenin, okşamanın hazzına varılır.
  • Cinsel davranış repertuvarında genişleme olur. Yeni keşifler yapılır.
  • Zevk alınan ön sevişmenin ve dokunmanın, sonuca giden yoldan ziyade başlı başına zevk unsuru olduğu fark edilir.
  • Olumlu ilişki deneyimi kazanılır.
  • Cinsel istek artar.
  • İlişkide bağ, sevgi, güven hisleri artar.

Hepinize keyifli günler diliyorum.

Yardımcı Kaynak: Sistemik Cinsel Terapi El Kitabı, Pusula Yayınevi.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Kendini bildi bileli psikolog olmak isteyen Özge Karatuğ, Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümünü bitirdi. Ardından 2 yıl özel sektör ve kamu sektöründe çalışıp en başından beri istediği psikoterapist olmak hedefini gerçekleştirmek için istifa etti ve İstanbul’a taşındı. Psikoterapist olma yolunda Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Şu anda psikolojinin her alanıyla ilgili sürekli okumaya, araştırmaya, öğrenmeye ve bu öğrendiklerini uygulamaya devam etmektedir. Terapi ekolü olarak Bilişsel Davranışçı Terapi başta olmak üzere Şema Terapi, Mindfulness Temelli Terapi ve Kabul ve Kararlılık Terapisi yaklaşımlarını benimsemekte.