fbpx

Nostalji Kuşağına Hazır Mısın? 2000’li Yıllardan Önce Çekilmiş 10 Film

Hafta sonu geldi çattı! Ayaklarını uzattın, eline mısır tabağını ve kahveni aldın ama ne izleyeceğine karar veremedin mi? Hiç endişelenme çünkü senin için birbirinden güzel 10 film önerimiz var. Hepsi birbirinden nostaljik ve zamanında vizyona bomba gibi giriş yapan filmler. Şimdiden iyi seyirler!

1) 7 Kardeşe 7 Gelin (Seven Brides for Seven Brothers)

IMDb: 7,4

Yapım Yılı: 1954

Yönetmen: Stanley Donen

Oyuncular: Jane Powell, Howard Keel, Jeff Richards

1850 yılında Oregon’da geçen hikayede, ormanlık bir bölgede altı erkek kardeşiyle birlikte yaşayan Adam’ın hikayesine tanık oluruz. Adam için artık evlenme vakti gelmiştir ve bu amaçla şehir merkezine gider. Aynı gün içerisinde Milly adında bir kadınla tanışır ve evlenmeye karar verirler. Milly’i de yanına alıp yaşadığı kasabaya geri döndüklerinde ise Milly beklemediği bir sürprizle karşılaşır. Adam, altı kardeşiyle birlikte aynı kulübenin içinde yaşamaktadır. Milly kısa zaman içerisinde aileye bir düzen getirmeye kararlıdır…

İlgini çekebilir: Hafta Sonu Etkinliği: Birbirinden Heyecanlı 10 Film Önerisi

2) Asi Gençlik (Rebel Without a Cause)

IMDb: 7,7

Yapım Yılı: 1955

Yönetmen: Nicholas Ray

Oyuncular: James Dean, Natalie Wood, Sal Mineo

Sinema tarihinin kült filmlerinden olan Asi Gençlik, ailesiyle birlikte Los Angeles’a taşınan on yedi yaşındaki Jim’i konu almaktadır. Öğrenimine Dawson Lisesi’nde devam edecek olan, çeşitli haylazlıkları ve sorunları bulunan bu asi genç, bir gün toplum içinde içki içme yasağını deldiği için polis tarafından tutuklanır. Genç çocuğun annesi, babası ve büyükannesi, Jim’i kurtarmak için polis istasyonuna vardıklarında ise Jim’in ailesini ve beraberinde dönemin orta sınıf Amerikan aile yapısını tanımaya başlarız.

3) Bazıları Sıcak Sever (Some Like It Hot)

IMDb: 8,2

Yapım Yılı: 1959

Yönetmen: Billy Wilder

Oyuncular: Marilyn Monroe, Tuny Curtis, Jack Lemmon

İki Chicago’lu caz müzisyeni Joe ve Jerry, 1929’da yaşanan bir katliamın iki tanığı olmuş, kendilerini gören gangsterlerden de canları pahasına kaçmışlardır. Kasabayı terk etmek ve yeni bir iş aramak durumunda kaldıkları için Miami’de kadınlardan oluşan bir müzik grubuna katılıp gizlenmek onlara fazlasıyla cazip gelmiştir. Kadın gibi giyinip Josephine ve Daphne adını alan ikilinin önlerinde atılmak üzere oldukları oldukça tuhaf bir serüven vardır.

İlgini çekebilir: İçinizdeki Çocuğu Neşelendirecek 10 Film Önerisi

4) 2001 Uzay Yolu Macerası (2001: A Space Odyssey)

IMDb: 8,3

Yapım Yılı: 1968

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester

Bir grup primat, ıssız bir yerde yemek için kavga etmektedirler. Kavgaları aniden yanı başlarında beliren esrarengiz siyah bir taş sebebiyle bölünür. Aniden beliren bu taş, primatların ilk defa alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Ve böylece evrimin en önemli adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış, insanların şafağı gelmiştir.

5) Denizin Dişleri (Jaws)

IMDb: 8,0

Yapım Yılı: 1975

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss

Küçük bir tatil beldesi olan Amity Adası; obur, beyaz bir köpekbalığı tarafından ziyaret edilmeye başlar. Yaşanan birkaç ölüme rağmen, belediye başkanının kârı ve turizmi ön planda tutan tavrı nedeniyle olay su yüzüne fazla çıkarılmaz. İlgililer, konuyu gizlemeye çalışıp onun hakkında konuşmaktan kaçınırlar. Plajın kapatılması ise başkan tarafından yasaklanır. Bir gün bir çocuk ölümü gerçekleştiğinde ise artık kamu bu köpekbalığını aramak ve bulmak için hazır kıta olacaktır.

İlgini çekebilir: İzledikten Sonra İçini Pozitif Duygularla Kaplayacak 5 Film Önerisi

6) Bayan Daisy’nin Şoförü (Driving Miss Daisy)

IMDb: 7,3

Yapım Yılı: 1989

Yönetmen: Bruce Beresford

Oyuncular: Morgan Freeman, Jessica Tandy, Dan Aykroyd

Bayan Daisy Werthan, zengin ve yaşlı bir kadındır. İyi bir hayat yaşamış olan Bayan Daisy, hiçbir zaman kendini zengin olarak görmemiş, fakir olduğu günleri de unutmamıştır. Yaşlanınca bazı sorunlar yaşayan yaşlı kadına işlerini halledebilmesi için bir şoför tutulur. Şoföre ihtiyacı olduğunu düşünmeyen Daisy, oğlu Boolie’nin bulduğu Hoke’u bu nedenle reddeder. İşe başladıktan sonra da sürekli olarak azarladığı Hoke ile aralarında bir süre sonra farklı bir dostluk başlayacaktır.

7) O (It)

IMDb: 6,8

Yapım Yılı: 1990

Yönetmen: Tommy Lee Wallance

Oyuncular: Richard Thomas, Tim Reid, Annette O’Toole

1960’larda Maine’deki küçük bir kasabaya, sadece uyumsuz bir grup çocuğun farkedip üzerine gittikleri ve tüm benlikleriyle yaşadıkları bir dehşet hükmeder. Şehrin çocuklarını, sokak mazgallarından dışarı uzanan, palyaço şekline bürünmüş, açıklanamaz bir dehşet tek tek avlamaktadır.

Pennywise ismini verdikleri bu yaratıkla yüzleşmiş ve bir şekilde hayatta kalmış altı oğlan ve bir kız çocuğu, kendilerine Şanslı Yedili ismini takmışlardır. On yıllar sonra Pennywise hortladığında ise şimdi 40 yaşlarında olan ve ABD’nin değişik yerlerine dağılmış yaşayan yedili, tekrar bir araya gelir. Dehşetle yüzleşip onu yenebilmeleri için kendi geçmişleriyle de yüzleşmeleri gerekecektir.

İlgini çekebilir: Kış Ruhunu Yansıtan İçinizi Isıtacak 9 Film Önerisi

8) Piyano (The Piano)

IMDb: 7,6

Yapım Yılı: 1993

Yönetmen: Jane Campion

Oyuncular: Holly Hunter, Harvey Keitel, Sam Neill

Film, dilsiz bir pianist olan Ada ve kızının 19. yüzyılın ortalarında Yeni Zelanda’nın batı kıyısında geçen hikayesini anlatmaktadır. Altı yaşından beri tek bir kelime bile konuşamayan Ada, bu suskunluğunu çok sevdiği piyanosuna yansıtmış ve iyi bir piyanist olmuştur. Babası Ada’yı, Yeni Zelandalı bir zenginle yaptığı anlaşma sonucu evlendirir ve genç kadın kızını da alarak daha önce hiç görmediği, bilmediği bu ülkeye taşınır. Yeni evlendiği kocasıyla arasında problemler yaşanmaya başlar ve genç kadın piyanosundan ayrılmak zorunda kalır. Ancak bu esnada kendisini bekleyen bir sürpriz, hayatındaki tüm aksaklıkları çözecek ve onu bambaşka biri haline getirecektir.

9) Sevginin Gücü (León)

IMDb: 8,5

Yapım Yılı: 1994

Yönetmen: Luc Besson

Oyuncular: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman

Mathilda, New York’ta yaşayan, ailesi dağılmış 12 yaşında küçük bir kızdır. Ailesini sevmeyen Mathilda için en değerli varlığı küçük kardeşidir. Babası uyuşturucu işlerine bulaşınca mafya ailenin tüm bireylerini öldürür. O sırada alışverişte olan Mathilda ise olaydan kıl payı kurtulur ve Leon’un kaldığı daireye saklanır. Leon ise soğukkanlı bir katildir. Ancak Mathilda’ya karşı içten bir sevgi besler, ona kol kanat gerer ve böylece aralarında ikisinin de öngöremediği bir bağ kurulur.

10) Matrix (The Matrix)

IMDb: 8,7

Yapım Yılı: 1999

Yönetmen: Lana Wachowski

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

Bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson, aynı zamanda takma adı Neo olan çok usta bir “hacker” dır. Ancak siyah takım elbiseli ve gözlüklü adamlar tarafından sürekli takip edilmektedir. Bu takibin nedenini ise karşılaşacağı Morpheus’dan öğrenecektir. Neo, birden kendini Morpheus’un anlattıklarına güvenmek zorunda kaldığı büyük bir komplonun içinde bulacaktır. İçinde yaşadığını sandığı bu dünya tamamiyle aldatıcıdır. Tüm insanlık aslında uzaydan gelen yaratıkların köleleridir. Neo, Trinity ve Morpheus’un da yardımıyla kendilerini bu düzeni yıkmaya adayan bir grubun içine katılır.

Yardımcı Kaynaklar: beyazperde.com, imdb.com, filmloverss.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Bu hayatta en sevdiği aktivite olan yorgan altında film izlemeyi mesleği haline getirmeye karar verip, Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümüne girdi. Çocukluğundan beri geliştirmeye çalıştığı yazı dilini 7.sanat için kullandı. Sinema haricinde hayatının diğer vakitlerinde tam bir İzmir kızı olarak kordon boyunda iyot kokusunu içine çekmeyi, arkadaşlarıyla saçma şeylere gülmeyi ve müzik dinleyerek yürümeyi seviyor. Şu sıralar eğitimi için gittiği Kuzey Amerika’da geyik kovalıyor.