Cilt Tipinize Göre Evde Hazırlayabileceğiniz 6 Cilt Bakım Maskesi

Cilt bakım maskeleri, içeriklerinin kullandığımız diğer kozmetik ürünlerine ve kremlerine kıyasla daha yoğun olmasından dolayı, cilt sorunlarını çözmede daha hızlı bir etkiye sahiptir ve cildimizin temiz ve parlak görünmesini sağlar.

Maske uygulamadan önce ilk adım olarak cilt yapımızın nasıl olduğunu bilmemiz bizim için çok önemli. Böylece cilt tipimiz, problemimizin ne olduğunu ve nasıl bir maskeye ihtiyaç duyduğumuzu belirlemekte bize yardımcı olacaktır. Uygulayacağımız maskeyi mutlaka haftada bir ya da iki kez günlük rutinlerimiz arasına dahil etmeyi unutmayalım.

İlgini çekebilir: Üşengeçler İçin Günlük Cilt Bakım Rutini

Kuru ve hassas ciltler için maske

Her cildin neme ihtiyacı vardır, ancak kuru ve hassas ciltler, neme diğer tüm cilt tiplerine kıyasla daha çok ihtiyaç duyar. Cilt, ihtiyacı olan nem takviyesini karşılayamadığı takdirde yıpranmaya başlar ve erken yaşlanma belirtilerine karşı daha savunmasız bir hale gelir. Kuru ciltte, diğer cilt tiplerine nazaran yoğun nemsizlikten kaynaklanan gerginlik ve pullanma görülür. Bu cilt sorunlarının önüne geçmek için sizlere önereceğimiz ve evde hazırlayabileceğiniz pratik maskelerle, cildinizin nemini düzenleyebilirsiniz.

  • Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, yağ asitleri bakımından zengindir ve bu da cildimizdeki nem kaybının önlenmesini sağlar. Böylece doğal bir şekilde cilde nem sağlarken, cildin nem oranını da dengelemiş olur. Ciltteki pullanmayı önlemede yardımcıdır. Kış aylarında gece yatmadan önce cildinize hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz.

  • Avokado ve bal

Yine evde elimizin altında olan ürünlerle hazırlayabileceğimiz diğer etkili bir kuru cilt kurtarıcısı olan maskemiz ise avokado ve bal maskesi. Avokado ve bal karışımı kış aylarında etkili bir cilt nemlendirici olarak bizleri kışın etkilerinden rahatlıkla koruyabilir. Uygulama için yarım avokado ile 2 yemek kaşığı balı karıştırıyoruz ve karışımı yüzümüze sürüp 20 dakika kadar bekletiyoruz. Daha sonra yüzümüzü ılık suyla yıkıyoruz.

  • Zeytinyağı ve yumurta sarısı

Kuru ciltler için son maskemiz ise doğal antioksidan ve E ile K vitaminleri bakımından oldukça zengin olan baş tacımız zeytinyağı ve yumurta sarısı maskesi. Bir kabın içerisine 2 yumurta sarısı ekliyoruz ve üzerine 4-5 damla kadar zeytinyağı damlatıyoruz. Hazırladığımız karışımı yüzümüze sürüp 20 dakika kadar bekletiyoruz ve ılık suyla yıkayıp temizliyoruz. Bu maske de haftada iki kez tekrarlandığında kış aylarının olumsuz etkilerini oldukça aza indirecektir.

İlgini çekebilir: Sağlıklı Bir Cilt İçin 5 Temel İpucu

Yağlı ve karma ciltler için maske

Yağlı cilt tipi, diğer cilt yapıları arasında sivilce-akne gibi rahatsız edici durumların yaşanmasına daha fazla sebep olan ve günlük yaşamda kişiyi oldukça yoran bir cilt tipidir. Yağlı ciltlerde genellikle tüm yüzde; karma cilt tiplerinde ise T bölgesi başta olmak üzere bazı bölgelerde fazla yağ (sebum) birikmesi nedeniyle, yapacağımız günlük makyajımız bile cildimizin daha fazla yağ biriktirmesine sebep olacaktır. İşte bu biriken fazla sebumdan biraz olsun kurtulmak için, yağlı ve karma cilt tipine özel birkaç maske önerimiz var.

  • Çilek maskesi

Çileklerin içinde bulunan salisilik asit gibi sebumlardan arındırıcı asitler ile cildinizi ölü derilerden arındırabilirsiniz. 5-6 adet çilek, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve bir yumurta beyazını blender yardımıyla sürülebilecek maske kıvamına getirerek yüzünüze sürün. Daha sonra 20 dakika kadar bekletip yüzünüzü yıkayın. Haftada iki kez tekrarladığınız takdirde, fazla yağlanmadan ve parlaklıktan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

  • Salatalık maskesi

Karma ve yağlı ciltlerde yaşanılan bir diğer problem ise siyah noktalar ve açık gözeneklerdir. 1 çorba kaşığı salatalık suyunun içine 1 yumurta beyazı ve birkaç damla limon suyu ekleyin. Maske haline getirip göz çevresi hariç olacak şekilde cildinize uygulayın, 20 dakika kadar bekletin ve temizleyin.

İlgini çekebilir: Yüzümüzün Davetsiz Misafiri Aknenin Oluşumunu Tetikleyen Gıdalar

  • Kil maskesi

Kil, içeriğinde bulunan demir, alüminyum, magnezyum, kalsiyum, silisyum ve çinko gibi doğal mineraller sayesinde, özellikle cilt üzerinde birçok faydası bulunan bir güzellik toprağıdır diyebiliriz. 1 yemek kaşığı beyaz kil, yarım yemek kaşığı toz haline getirilmiş yulaf ezmesi, yarım çay bardağı kadar papatya çayını karıştırın. Bu kil maskesinde su yerine papatya çayı kullanıyoruz, bu nedenle papatya çayını demledikten sonra soğutun. Karışımı cildinize sürüp 10 dakika kadar bekletip temizleyin.

Bunları uygularken de hep güzellikle kalın!

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

1985 yılında en sevdiği semt olan Kadıköy’de doğdu. Sosyal Bilimler mezunu, İşletme üzerine tezli yüksek lisans (MBA) yaptı. 9 yıl önce biraz da tesadüfen girdiği Estetik ve Güzellik sektörü, içinde olduğu kurumsal hayata veda etmesine vesile oldu. Böylece onu çok mutlu eden yeni bir alana yöneldi ve bu alanda eğitimler vermeye devam etmekte. Yazı yazmak çocukluğunda tuttuğu günlüklerinden beri sevdiği bir aktivite. Evli, bir erkek çocuk ve bir erkek kedi annesi. Ailesiyle seyahat edip, keşfettikleri yeni sokaklarda kaybolmak en büyük mutluluğu. Güne başlarken mutlaka içtiği sade Türk kahvesi kesinlikle vazgeçilmezi.