Pandemi Sürecinde Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin 8 Öneri

İçerisinde bulunduğumuz bu zorlu dönemde en büyük silahımız bağışıklık sistemimiz! Bağışıklık sistemimiz ne kadar güçlüyse hastalıkları da o kadar hafif atlatıyoruz ya da onlara yakalanmıyoruz. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan ve bakteri, virüs, mikroplarla savaşıp onları yok eden oldukça önemli bir sistemdir. Bağışıklığımızın zayıf olduğu durumlarda bu savaştan galip çıkmakta oldukça zorlanıyoruz, ama bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak da bizim elimizde. O yüzden güçlü bir bağışıklık sistemi için aşağıdaki 8 maddeye dikkat etmekte fayda var!

İlgini çekebilir: Bağışıklık Sistemini Destekleyen 3 Sağlıklı Atıştırmalık Tarifi

1. Antioksidan içeriği yüksek besinleri tüketin

Domates, nar, bitter çikolata, ceviz, enginar, çilek, brokoli, ıspanak, yaban mersini, pancar, böğürtlen, kiraz ve kızılcık gibi renkli gıdalar antioksidan içeriği en yüksek besinlerdendir. Antioksidan besinler, vücutta koruyucu bir kalkan oluşturur. Bu nedenle, öğünlerinize bu gıdaları dahil etmeye özen gösterin.

2. C vitamini kaynağı besinler her zaman alışveriş listenizde olsun

Portakal, kivi, kırmızı biber, mandalina, turp, ıspanak ve çilek, güçlü c vitamini kaynaklarıdır. Özellikle Covid-19 tedavisinde C vitaminin önemi doğruluk kazanmıştır. Ek bilgi vermek gerekirse, herkes portakalı en iyi C vitamini kaynağı olarak bilse de 1 orta boy portakalda 75 mg C vitamini varken, 1 orta boy kırmızı biberde 150 mg C vitamini bulunur.

3. Soğan ve sarımsakları yemeklerinizden eksik etmeyin

Soğan ve sarımsak güçlü antioksidan ve antibakteriyel gıdalardır. Prebiyotik kaynağı olarak da bilinen soğan ve sarımsak, bağırsaklarımızın düzgün çalışmasına katkı sağlar. Bağırsakları iyi çalışanın ise bağışıklık sistemi de iyi çalışır.

İlgini çekebilir: Bütün Hastalıklar Bağırsakta Başlar: Disbiyozis Nedir? Beslenme ve Bağırsak Sağlığı İlişkisi

4. Lahana turşusu, tarhana ve kefirden yardım alabilirsiniz

Bağırsaklarımıza dost, yararlı bakteriler içeren bu besinleri tüketmek bağışıklık sistemimiz için oldukça faydalıdır. Dediğim gibi güçlü bağırsak, güçlü bağışıklıktır.

 5. Haftada 2 kere balık yemeyi alışkanlık haline getirin

Omega-3’ü yeterli miktarda almanın sağlık üzerindeki olumlu etkilerini saysak bitmez. Ama bunlardan birkaçı olarak; beyin gelişiminde rol alması, göz ve kalp sağlığındaki etkisi, büyüme ve gelişmeyi desteklemesi, iyileşmeyi hızlandırması ve bağışıklığı güçlendirmesini örnek verebiliriz.

6. Yeterli ve düzenli uyuyun

Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için sağlıklı beslenme, aktif bir yaşam tarzı ve iyi bir uyku düzeni çok önemli. Gece uyuduğumuz zaman beynimiz melatonin hormonu salgılar ve bu hormon virüsleri öldürüp bağışıklık hücrelerinin yenilenmesinde önemli bir role sahiptir. Ortalama 8 saat bir uyku ve eğer yapabiliyorsanız en geç saat 12’ye kadar uyumuş olmak size çok yararlı olacaktır.

İlgini çekebilir: Sosyal İzolasyonda Kaliteli Bir Uyku İçin Uzmanından 3 İpucu

7. Gün içinde yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun

Su, metabolizmamızın düzgün çalışması için olmazsa olmazdır ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu yüzden kışın gelmesiyle birlikte azalan su tüketimine dikkat edin. Su hayattır, unutmayın.

8. Aktif olun

Evet, biliyoruz bu dönemde hareketlerimiz oldukça kısıtlandı. Artık çoğumuz evde masa başında online olarak çalışıp tüm gününü oturarak geçiriyor. Ama bunun yanı sıra evde yapabileceğiniz çeşitli egzersiz videolarına internetten erişmek artık çok kolay. Hareketimizin minimuma indiği bu dönemde, bu tarz egzersiz videolarından yardım almakta fayda var.

Unutmayın, bağışıklığı güçlü tutmak için elimizde 3 anahtar mevcut!

1. Düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenme

2. Kaliteli ve düzenli bir uyku

3. Fiziksel aktivite

Sağlıklı günler hepimizin hakkı…

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

‘Kendini olduğu gibi kabul etmek’. Kilosuyla, bakışıyla, her şeyiyle… Meslekleriyle yolculuğu işte bu cümleyle başladı. Lise zamanında kilolarıyla başı dertte olup diyet arayışlarına giren biri de kendisiydi! Hayatını etkileyen bu durumun iç yüzünü okumalı, kendi gibi sorunlar yaşayan başka insanlara umut olmalıydı. Acıbadem Üniversitesinden 2019 yılında Diyetisyen, 2020 yılında da ikinci bölümünden Psikolog olarak başarıyla mezun oldu. Meslekteki motivasyonu minik dokunuşlar ve güzel değişimlerdir. İnsanların hayatına minik güzel dokunuşlarda bulunmak ve onlara farkındalık kazandırmaktan büyük keyif alıyor. İşini tutkuyla yapan biri olarak insanlara doğru yolu gösterme isteği gün geçtikçe katlanıp etik ve bilimsel yoldan şaşmayıp bilgilerini uygulamaya devam ediyor. Besinlerle kurulan iletişimin önemine dikkat çekerek alışılmış diyet algısını yıkmak için çalışmalarına devam etmektedir. Diyetisyen&Psikolog Nursena Çelik’in bu yoldaki bakış açısı sürdürülebilir sağlıklı beslenmeyi hem ruhen hem de bedenen hafiflik açısından ele almaktır. Nurslahafifle mottosuyla çıktığı bu yolda insanlara umut olmayı planlıyor…