Güçlü Kadınların Hayatına Güç Katacak 16 Alışkanlık

Günlük alışkanlıklarınız, ne kadar başarılı olacağınız konusunda belirleyici bir faktördür. Bu yüzden saatlerinizi önemsiz şeylere harcamak yerine, hayatınızın gerçek amacını bulmaya ayırın. Tüm cevaplara sahip olmanız gerekmiyor. Sadece bugün, şimdi, burada ilk adımı atmanız gerekiyor. Bu amacı bulabilmeniz için ise önce kendinizi bulmalı ve ne istediğinizi bilmelisiniz.

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız gelin hayatınızı dönüştürmenize yardımcı olacak bu 16 alışkanlığa hep birlikte bakalım!

1. Güne hazır şekilde uyanın

Bir gece öncesinden ertesi gün yapılacaklar listenizi yazın. Listeniz hazır olduğunda güne başlamak için de çoktan hazırsınız demektir! Ayrıca bir şeyleri yazma eylemi kendi başına hayat değiştirebilir. Write it Down, Make it Happen kitabının yazarı Klauser, buna ne istediğinizi bilmek ve onu elde etmek diyor.

2. Kraliçeler gibi dinlenin

Sağlıklı yaşamak için başlıca yapmamız gereken şeylerden biri de iyi uyumaktır. Vücudumuz iyi uyuduğumuzda zinde olur. Bu yüzden gece uyumadan önce telefonunuzu mutlaka bir kenara bırakın. Her gece iyi uyuyabilirseniz üretkenliğinizi artırmış olursunuz.

Bize başarılı olabilmek için feda etmemiz gereken ilk şeyin uyku olduğu, geç yatmamız ve erken kalkmamız gerektiği söylendi. İnsanlar altı saat uyudukları için kendilerini kahraman olarak görmeye başladı, ama bu doğru değil… Kendiniz için yapmanız gereken ilk şey iyi uyuyabilmek. İyi uyku her şeyin bel kemiğidir. Daha iyi uyuduğunuzda daha iyi hissedersiniz. Daha iyi hissettiğinizde daha iyi çalışırsınız. Daha iyi çalıştığınızda ise daha kısa sürede daha çok iş yaparsınız.

İlgini çekebilir: Sabahları Hangisisin: Alışkanlıklarınıza Göre Verimli Sabahlar Geçirmenin Yolları

3. Meditasyon yapın

Oprah bunun hayatını değiştirdiğini; Jane Fonda, zarafetle yaşlanmasının sırlarından biri olduğunu; Arianna Huffington ise meditasyonun başarısında anahtar rol oynadığını söylüyor. Meditasyon, odaklanmanıza, kaygıyı azaltmanıza ve yaratıcılığı artırmanıza yardımcı olur. Meditasyonu kendinizle mini bir toplantı olarak düşünün.

Ruhsal Öğretmen Eckhart Tolle, bu konuda şunları söylüyor: “Meditasyon, ses ile sen arasındaki farkı anlayacak kadar hareketsiz kalmakla ilgilidir.” Bu yüzden her gün birkaç dakika meditasyon yaparak zihninizi sakinleştirebilirsiniz.

4. Bütçenizi planlayın

Bütçenizi planlayın ve buna sadık kalın. Ne demişler: “Bütçe, paranın nereye gittiğini merak etmek yerine, nereye gideceğini söylemektir.” Paranızı hiçbir suçluluk duymadan harcayabilmeyi ya da sırtınızdaki borç yüküne veda etmeyi istemez miydiniz? Bütçelemenin finansal özgürlüğünüze giden ilk adımınız olduğunu unutmayın. Bu kısıtlama ile ilgili değil, tamamen kontrolle ilgilidir.

5. Kendinizi olumlayın

Her gün iki dakikadan az sürecek, ruh haliniz ve zihinsel sağlığınızı iyileştirecek, aynı zamanda da özgüveninizi artıracak bir şey mi öğrenmek istiyorsunuz? Tek kelime: Olumlama! Her gün aynada kendinize 3-5 olumlu onaylamayı tekrar etmenizi tavsiye ederim. Bu Bilişsel Temelli Terapi dediğimiz yol ile kendinizle olan ilişkiniz gelişmeye başlayacaktır. Aynı zamanda bu, kendine güvenen insanların da temel bir alışkanlığıdır. Bu yüzden kendinizle ilgili sevdiğiniz her şeyin bir listesini yapmayı deneyin.

İlgini çekebilir: 4 Adımda Yeni Bir Alışkanlık Edin

6. Hedef belirleyin

Harvard Üniversitesi, birkaç yıl önce hedef belirleme konusuyla ilgili bir araştırma yaptı. Öğrencilere belirli yazılı hedefler koyup koymadıklarını ve onlara ulaşmak için net planlar yapıp yapmadıklarını sordular. Sonuçlar, katılımcıların % 3’ünün hedef ve planlarını yazdıklarını, % 13’ünün kafasında hedefleri olduğunu ancak bunları yazmadığını, % 84’ünün ise hiç hedefi olmadığını gösterdi.

On yıl sonra aynı öğrenci grubuyla tekrar görüşüldü ve sonuçlar şaşırtıcıydı. Katılımcıların hedefi olan ancak bunları yazmayan %13’lük kısmın, hiç hedefi olmayan% 84’lük kısma göre iki kat daha fazla para kazandığı gözlemlendi. Hedeflerini yazan %3’lük kısım ise, sınıfın diğer % 97’sinin toplamından ortalama 10 kat daha fazla kazanıyordu. Steven Pressfield’in dediği gibi, “Çoğumuzun iki hayatı vardır: yaşadığımız hayatlar ve yaşayabileceğimiz hayatlar.”

7. İş ağınızı genişletin

Başarılı olmak isteyen kişiler tanışma fırsatlarını kaçırmaz. Eğer patronunuzun patronu kim olduğunuzu bile bilmiyorsa, terfi etmeniz zordur. Bu nedenle, şirketinizde her seviyeden insanla iletişim kurarak ağ kurmayı hedefleyin.

8. Sorumluluklarınızı sıralayın

Günlük veya haftalık olarak yaptığınız görevler etrafında bir rutin oluşturmak hayatınızı kolaylaştırır. Rutinler gününüzü düzene sokar ve iyi alışkanlıklar oluşturur. Küçük bir şey bile olsa, günlük olarak düzenli bir alışkanlık edinmeniz, uzun vadede büyük bir ivme yaratır. Damlaya damlaya göl olur.

İlgini çekebilir: Her Gün Ajandanda Bu 4 Soruyu Cevaplayarak Hayatını Dönüştürebilirsin!

9. Sosyalleşmeyi öncelik haline getirin

Sosyal etkileşim bizim için bir ihtiyaçtır. Araştırmalara göre ise mutlu insanlar, mutsuz olanlara kıyasla iki kat daha sosyaldir.

10. Bağış yapın

Önem verdiğiniz amaçlara yönelik bağış yapmak, yalnızca hayır kurumlarının kendisine fayda sağlamaz, aynı zamanda size de kendinizi iyi hissettirir ve kişisel değerlerinizi güçlendirir.

11. Kelime dağarcığınızı geliştirin

İletişim her şeyin başıdır. Başarılı insanların en belirgin özelliklerinden biri ise kelime dağarcığının geniş olmasıdır.

12. Meraklı olun

Başarılı insanlar eğitimlerine hayatları boyunca devam ederler. Burada eğitim dediğimiz şey sadece üniversiteden ibaret değildir. İster bir Podcast ister kitap olsun, her hafta mutlaka yeni bir şeyler öğrenin.

İlgini çekebilir: Kendinle Mutlu Olmayı Öğrenmek İçin 5 Öneri

13. Alanınızı düzenleyin

Bazı insanlar minimalist olmanın bir şeyleri feda etmek anlamına geldiğini düşünüyor. Ancak minimalist olmak, bir dizi kural değil, bir zihin durumudur. Sahip olduğunuz her şeyin tadını çıkarır, sahip olmadığınız şeyler hakkında endişelenmezsiniz. Bu yüzden hayatınızda eşyalara değil anılara odaklanın.

14. Dünyada ve çevrenizde olup bitenleri takip edin

Kendinizi her zaman güncel tutun.

15. Her gün 15 dakika yürüyüş yapın

Açık havada vakit geçirmek doğal bir antidepresandır. İster sabah ister öğle yemeği molasında olsun, temiz havada ve evinizin veya ofisinizin dört duvarı dışında zaman geçirmeyi alışkanlık haline getirin.

16. Geri dönüşün her zaman düşüşten daha güçlü olduğunu hatırlayın

Hata yok, sadece dersler var. Beslenin. Büyüyün. İlham verin. Aldığınız her ders, kendinizi inşa etmenin temelindeki bir tuğla olsun.

Yardımcı Kaynak: endthrive.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Merve Bozkuş, İnteraktif Pazarlama yüksek lisansı yapıp, e-ticaret alanında uzmanlaştı. 7 yıldır kurumsal bir perakende şirketinde e-ticaret yöneticisi olarak çalışıyor. Pilates yapıyor, kitap okuyor, geziyor. Hoşgörünün ve sınırlarını bilmenin insan ilişkilerindeki önemine inanıyor.