Regl Sancılarınızın Hafiflemesine Yardımcı Olacak 5 Yoga Pozu

Regl sancısı kadınlara periyodik aralıklarla meydan okuyor. Regl döneminde yoga yapılmaması gerektiği ile ilgili etrafta birçok söylenti dolaşıyor, ama yoga eğitmeni Sara Quiriconi’ye göre, tam tersine bu dönemde pratiğini yapabileceğiniz bazı yoga pozları, adet döngünüz sırasınca yaşadığınız sancı ve ağrıları hafifletmede yardımcı olabilir.

Peki bu krampların tam olarak neden olduğunu biliyor muyuz? Bu kramplar, rahim içerisindeki kasların daralmasından dolayı meydana gelir. Ağrının kaslardan kaynaklanması da alt karın ve kasık bölgesine yoğunlaşan yoga pozları yardımıyla bu kasları rahatlatabilmemize olanak sağlar.

Kısacası regl döneminiz ağrılı geçmeye başladığında —genellikle bu ağrı adet başlamadan bir gün önce başlar ve ilk iki gün şiddetli sürebilir— size önereceğimiz bu beş yoga pozunu pratiğinize eklemek sizin için harika bir seçim olacaktır!

İlgini çekebilir: Zarif ve Esnek Bir Vücut Mümkün: Esnekliğinizi Artıracak 5 Basit Yoga Duruşu

1. Oturarak omurga döndürme pozu

Bu poz, nefesiniz eşliğinde hem karın hem de pelvis bölgesindeki kaslara basınç yapar. Poza yerde bacaklarınızı öne uzatarak oturur bir pozisyonda başlayın. Sağ bacağınızı bükün ve ayağınızı sol dizinin dışta kalan tarafına yerleştirin. Nefes alarak sol kolunuzu kaldırın ve omzunuzun üzerinden geçecek şekilde sağınıza doğru döndürün. Bunu yaptıktan sonra kendinizi daha iyi kontrol edebilmeniz için dirseğinizi dizinize dayayın ve her nefesinizle nazikçe sağınıza dönerek esnemeye başlayın. Beş nefes kadar devam ettikten sonra aynı hareketi diğer tarafa da uygulayın.

2. Köprü pozu

Yere sırtüstü uzanın ve ayaklarınızı kalça genişliğinde açın. Dizlerinizi bükerek, ellerinizi dümdüz uzattığınızda neredeyse topuklarınıza değecek şekilde ayaklarınızı yere basın. Omuzlarınızdan ve kollarınızdan güç alarak nefes alın ve kalçanızı yukarı doğru kaldırın. Dilerseniz alçak bir seviyede bir süre öyle kalabilirsiniz veya kalçanızı aşağı yukarı hareket ettirerek on nefese kadar hareketi devam ettirebilirsiniz.

İlgini çekebilir: Sakinleşmek ve Kaygıları Gidermek İçin 5 Basit Yoga Duruşu

3. Kelebek pozu

Kalçanın iç kısımlarındaki kasları çalıştıran bu poz için yere oturun ve ayaklarınızı kendinize doğru çekip dizlerinizi iki yana açın. Ayağınızı kavrayın ve baş parmaklarınızın alt kısmına doğru elinizle basınç uygulayın. Dik oturmaya dikkat edin ve nefes alırken göğsünüzü gererek, çeneniz ileriye dönük olacak şekilde omurganızı esnetin. Nefes verirken ise göbek deliğinizin ayağınıza doğru yaklaştığını hayal edin. Bu döngüyü beş veya daha fazla kez nefesinizle senkronize bir şekilde uygulayın. Her seferinde omurganızın esnediğini hissetmeye dikkat edin.

4. Oturarak öne eğilme pozu

Kasıklara nazik bir basınç uygulayan bu pozun, hem vücut hem de zihin için sakinleştirici bir etkisi vardır. Eğer hamstring kaslarınız kısaysa, öne doğru eğilmenizi kolaylaştırması için ayağınıza uzun bir havlu veya esneme lastiği dolayabilirsiniz.

Yere oturun ve iki bacağınızı da öne uzatın. Bu pozda eğer hamstring kaslarınız çok esnek değilse veya daha hiç esnemediyseniz dizlerinizi bükmekte serbestsiniz. Esneme lastiğinizi kullanarak veya dizlerinizi bükerek nefes alın ve göğsünüzü öne eğerek ayaklarınıza doğru esneyin. Burada omurganızı dik ve uzun tutmanız önemli. Her nefes verişinizle birlikte öne eğilin. Bu pozda derin nefes alıp vermeye özen gösterin, çünkü ağrınızı en iyi şekilde hafifletebilmek için nefes alış verişlerinizin uzun ve derin oması gerekiyor.

İlgini çekebilir: Yoganın 8 Basamağı ile Özgürleşme: Yoga Sutralar

5. Çocuk pozu

Bütün diğer her şey başarısız olsa bile, bu poz her zaman işe yarar! Hem hayatınız boyunca hem de regl dönemleriniz boyunca uygulamak için harika bir pozdur.

Dizlerinizin üzerine oturun ve derin bir nefes olarak öne doğru yatın. Kollarınızı uzatabildiğiniz kadar uzağa uzatın. Nefesinizi hissetmenizin ve duymanızın iyileştirici bir etkisi vardır ve fiziksel olarak rahatlamanızı sağlar. Bu yüzden uygulama boyunca nefesinize odaklanabilirsiniz.

Sevgiyi yayalım! Paylaş: