Hafta Sonu Etkinliği: Sinemanın Usta İsmi Charlie Chaplin ve 6 Filmi

Sinema denilince eskilerden akla gelen belli başlı bazı isimler vardır. Benim için bunların başında Charlie Chaplin gelir. Bugün sinemanın usta ismiyle ilgili fazla bilinmeyen 10 enteresan gerçek ve beraberinde keyifle izleyebileceğiniz 6 film seçtim. Keyifli seyirler!

Charlie Chaplin hakkında 10 enteresan gerçek:

  1. Charlie Chaplin, TIME dergisinin kapağına çıkan ilk aktör oldu.
  2. Sekizinci çocuğu doğduğunda 73 yaşındaydı.
  3. Çello ve viyolin çalabiliyordu.
  4. “Charlie Chaplin’e benzeme” yarışmasına katılıp üçüncü oldu.
  5. Venüs ve Mars arasında bulunan, ismini Charlie Chaplin’den ilham alan bir astreoit var. Tam adı: 3626 Chaplin.
  6. Her zaman taktığı çantası ve asası, ölümünden sonra açık artırmada 150 bin dolara alıcı buldu.
  7. Charlie Chaplin çok zengindi ama küçük bir otel odasında yaşamayı tercih etti. Aldığı çekleri arabanın bagajında saklardı.
  8. Charlie Chaplin’in gözleri maviydi. Onu sadece siyah-beyaz filmlerde izlediğimiz için bunu onu yakından görenler hariç kimse bilmedi.
  9. Marlon Brando kendisi için, “Hayatımda tanıdığım en sadist insandı” demişti.
  10. O kadar mükemmelliyetçiydi ki, bir keresinde aynı sahneyi 342 kez çektiği rivayet edilir…

İlgini çekebilir: Kış Ruhunu Yansıtan İçinizi Isıtacak 9 Film Önerisi

The Circus (Cambazhane)

Yapım Yılı: 1928

IMDb: 8,1

Yönetmen: Charlie Chaplin

Oyuncular: Charlie Chaplin, Merna Kennedy, Al Ernest Garcia

Chaplin bu filminde, polis tarafından kovalanırken yolu bir sirke düşen ve oranın yıldızı haline gelen bir serseri rolündedir. Şarlo, burada sirk sahibinin dikkatini çeker ve aslında daha önce farkında olmadığı komedi yeteneğini keşfetmeye başlar.

İlgini çekebilir: İngiliz Edebiyatının Romantik Kalemi Jane Austen’den Sinemaya Uyarlanmış 5 Film

The Gold Rush (Altına Hücum)

Yapım Yılı: 1925

IMDb: 8,2

Yönetmen: Charlie Chaplin

Oyuncular: Charlie Chaplin, Mack Swain, Tom Murray

Alaska’nın yürekli altın arayıcılarına umut olduğu bir dönemin adıdır “Altına Hücum”. Tehlikeli yollarda can verenlerden dolayı yılgınlığa düşenlerin aksine, azimle yoluna devam edenlerdendir “küçük adam”. Canilerle, açlıkla, soğukla boğuşarak ulaşamadığı servete sürpriz bir şekilde kavuşur ve macerasının bir parçası olan kadınla mutlu olur. Yaptığı her hareketiyle insanı kahkahaya boğan bu küçük adam, Charlie Chaplin’den başkası değildir.

The Kid (Yumurcak)

Yapım Yılı: 1921

IMDb: 8,3

Yönetmen: Charlie Chaplin

Oyuncular: Charlie Chaplin, Edna Purviance, Jackie Coogan

Edna doğum yaptıktan sonra kocası tarafından terk edilir. Bir başına kalan kadın bebeğine bakabilecek gücü kendisinde bulamaz ve çocuğu sokağa bırakır. Tesadüf eseri çocuğa rastlayan Charlie’nin ise yumuşak kalbi çocuğu orada bırakmaya el vermez ve kimsesiz bebeği yanına alır.

İlgini çekebilir: Kadınlar İçin İlham Verici 5 Film Önerisi

The Great Dictator (Büyük Diktatör)

Yapım Yılı: 1940

IMDb: 8,4

Yönetmen: Charlie Chaplin

Oyuncular: Charlie Chaplin, Paulette Goddard, Jack Oakie

Nazi Almanya’sının tıpkısının aynısı bir başka diktatörlükte, kararları ve yönetimi ile ülkesini kırıp geçiren Diktatör Adenoid Hynkel, ülkede kendisine ikizi kadar çok benzeyen son derece saf karakterli bir Yahudi berberin yaşadığından habersizdir. Hynkel’in askerleri Yahudileri teker teker toplama kamplarına götürmek üzere toplarken, Yahudi berber’in Hynkel’e olan benzerliği nedeni ile onu Büyük Diktatör zannederler ve bu benzerlik büyük bir karışıklığa sebep olur.

Modern Times (Asri Zamanlar)

Yapım Yılı: 1936

IMDb: 8,5

Yönetmen: Charlie Chaplin

Oyuncular: Charlie Chaplin, Paulette Goddard, Henry Bergman

Bir fabrikada sıkı bir mesaiyle çalışan Şarlo’nun bu tempoya ayak uyduramaması, beraberinde türlü yanlış anlaşılmalarla akıl sağlığının yerinde olmadığına karar verilip hastaneye yatırılmasını konu alır. Hastaneden çıkan Şarlo, bu kez amaçsızca elinde salladığı kırmızı bayrak yüzünden komünist zannedilerek hapse atılır. Her haliyle kara komedi ve esaslı bir eleştiri niteliği taşıyan bu filmde, Şarlo’nun hayatını değiştiren şey ise kimsesiz bir kızla yollarının kesişmesi olur.

İlgini çekebilir: Ailesiyle Film Gecesi Yapmak İsteyenlere: Sıcacık ve Keyifli 5 Film Önerisi

City Lights (Şehir Işıkları)

Yapım Yılı: 1931

IMDb: 8,5

Yönetmen: Charlie Chaplin

Oyuncular: Charlie Chaplin, Virginia Cherrill, Florence Lee

İyi yürekli bir sokak serserisi, kör bir çiçek satıcısına aşık olur. Kıza kendisini zengin bir adam olarak tanıtır. Sonradan hayatını kurtardığı bir milyonerin ona arkadaşça davranıp sözler vermesinden cesaretlenir. Adamın kapısını aşındırıp, sevdiği kızın gözlerinin görmesi için gerekli ameliyat parasını ödünç alabileceğini sanır. Oysa varlıklı insanlar abartılı bir kibarlık içerisinde, ikiyüzlü bir yaşam sürmeye alışkındırlar.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Bu hayatta en sevdiği aktivite olan yorgan altında film izlemeyi mesleği haline getirmeye karar verip, Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümüne girdi. Çocukluğundan beri geliştirmeye çalıştığı yazı dilini 7.sanat için kullandı. Sinema haricinde hayatının diğer vakitlerinde tam bir İzmir kızı olarak kordon boyunda iyot kokusunu içine çekmeyi, arkadaşlarıyla saçma şeylere gülmeyi ve müzik dinleyerek yürümeyi seviyor. Şu sıralar eğitimi için gittiği Kuzey Amerika’da geyik kovalıyor.