Kaybetme Korkusu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Kişi sevdiklerini kaybetme korkusu duyduğunda terk edilme sorunları ortaya çıkar. Terk edilme korkusu ise bir tür kaygıdır ve bu kaygı genellikle kişi çocuklukta travmatik bir kayıp yaşadığında başlar. Bu deneyimden geçen çocuklar, hayatlarındaki diğer önemli kişileri kaybetmekten korkmaya başlayabilirler. Terk etme sorunları, kişinin hayatı ve ilişkileri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu yazımızda kaybetme korkusunun belirtilerine, nedenlerine ve teşhis ile olası tedavi seçeneklerine göz atıyoruz.

İlgini çekebilir: Korkularınızın Üstesinden Gelmenize Yardımcı Olacak 6 Strateji

Belirti ve Bulgular

 • Her zaman başkalarını memnun etmek istemek
 • İlişkilerde çok fazla ödün vermek
 • Güven problemleri yaşamak
 • Reddedilmekten kaçınmak için başkalarını uzaklaştırmak
 • Romantik ortaklıklarda ve arkadaşlıklarda güvensiz hissetmek
 • Karşılıklı bağımlılık
 • Başkalarının onları sevdiğine ve onlarla birlikte kalacağına dair sürekli güvence ihtiyacı
 • Başkalarını kontrol etme ihtiyacı
 • Sağlıksız ilişkilerde ısrar etmek
 • İlişkileri sürdürememe
 • Bir ilişkiden diğerine hızla geçmek
 • İlişkileri sabote etmek
 • Duygusal yakınlık eksikliği

Çocuklukta terk edilmiş bireyler, kendilerine kötü davranacak ve sonunda onları terk edecek insanlara karşı kendilerini daha yakın hissederler. Bu durum, kişinin korkularını ve başkalarına karşı güvensizliklerini güçlendirir.

İlgini çekebilir: Bir Kayıp Sonrası Yaşanan Yas Sürecinde Neler Yapılabilir?

Nedenleri

Terk etme sorunları, bir ebeveyn, bakıcı veya romantik bir partner gibi sevilen birinin kaybından kaynaklanır. Kayıp genellikle ölüm veya boşanma gibi bir travmadan kaynaklanır. Bir ebeveynin veya bakıcının fiziksel olarak bulunduğu ancak duygusal olarak bulunmadığı duygusal terk edilme de, yaşamın ilerleyen dönemlerinde terk edilme sorunlarına yol açabilir. Travma -potansiyel olarak istismar– veya çocuğun kaybın ardından aldığı duygusal destek gibi nedenler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Diğer anksiyete türlerinde olduğu gibi, aşağıdakiler dahil birkaç ek faktörün daha etkisi olabilir:

 • Çevresel faktörler
 • Genetik
 • Tıbbi faktörler
 • Beyin kimyası

Teşhis

Akıl sağlığı uzmanları, bir kişinin çocuklukta veya yetişkinlikte terk edilme duyguları nedeniyle anksiyete belirtileri gösterip göstermediğini tipik olarak anlayacaktır. Mental Bozuklukların Manuel Teşhis ve İstatistiki’ne (DSM-5) göre, kişinin semptomlarına bir psikolojik değerlendirme yapılır ve anksiyete bozukluğu teşhis edilir.

İlgini çekebilir: Anksiyete ile Başa Çıkmak İçin 6 İpucu

Tedavi

Terk etme sorunlarının birincil tedavisi terapidir. Terapi sırasında kişi korkularının temel nedeni de dahil olmak üzere terk edilme deneyimlerini keşfedebilir. Olumsuz düşünce kalıplarını belirlemeyi ve bunları daha sağlıklı ve gerçekçi olanlarla değiştirmeyi öğrenebilir. Kişi aynı zamanda terapi sırasında geçmiş kayıpları için yas tutabilir ve ebeveyn veya bakıcının olmaması durumunda terk edilme durumunu azaltmak için bunun üzerinde çalışabilirler.

Terapist, terk edilme sorunları olan bir bireyin ilişkilerinde sağlıklı sınırlar oluşturmayı öğrenmesine yardımcı olabilir. Sağlıklı sınırlar, bireylerin karşılıklı bağımlılıktan, “insanları memnun eden” davranışlardan ve sağlıklı ilişkilerin oluşumunu engelleyen diğer eylemlerden kaçınmasına olanak sağlar.

Bazı durumlarda, kişinin kaygısı şiddetliyse doktor anti-anksiyete ilaçları veya antidepresanlar yazabilir. Kişi terapide kendi sorunlarını çözene kadar bunlar kısa vadeli bir çözüm olabilir.

Yardımcı Kaynak: What to know about abandonment issues, medicalnewstoday.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Saint-Joseph Fransız Lisesinden 2018 yılında mezun olmasının ardından Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümüne giren Eda Hayta, 2022 yılında Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek bir ortalamayla mezun olarak Diyetisyen unvanını aldı. Eğitim hayatı boyunca hastane ve özel kliniklerde staj yaptı ve birçok mesleki kongre ve eğitimlere katıldı. 2022 Haziran ayında da “Uygulamalı Sporcu Beslenmesi” eğitimini de başarıyla tamamladı. Şimdilerde online beslenme danışmanlığı veriyor ve Acıbadem Üniversitesi Psikoloji çift-anadal programına devam ediyor. Eğitim hayatının dışında yoga ve pilates alanında dersler alarak kendini geliştirmeye çalışıyor. Seyahat etmeyi, kültürel tadımlar yapmayı, dil öğrenmeyi ve keşfe çıkmayı çok seviyor. Onun için günün en güzel aktivitesi ise; sabahın erken saatlerinde sessizce kahvesini yudumlarken yaptığı 5 dakikalık meditasyon. Mutluluğu ve huzuru daima içimizde keşfedebileceğimizi ama sabırlı olmamız gerektiğini düşünen her zaman çocuk kalacak birisi.