Netflix’e Rakip Amazon Prime Video Hakkında Her Şey & 5 Dizi Önerisi

Yaşadığımız teknoloji çağının gelişmesiyle birlikte, hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan dizi-film izleme eğlencemiz de internete doğru bir yol izledi ve çevrimiçi video içeriği izlememizi sağlayan en popüler platform olan Netflix’e her geçen gün yeni rakipler gelmeye başladı.

Bunlardan birisi de Amazon Prime Video. Ülkemize yaklaşık 1 ay önce gelen platforma olumlu yorumlar çoğunlukta olsa da, gözlemlediğim kadarıyla şans vermeye çekinenlerin sayısı da oldukça fazla. İşte bu sebeple bugün size kendi deneyimlerimden yola çıkarak Amazon Prime Video’nun Netflix’ten farklı özelliklerini ve burada izleyebileceğiniz, benim de kendi listeme eklemiş olduğum 5 dizi önerisini yazdım! İleriki günlerde listeme yeni yapımlar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. İyi seyirler…

İlgini çekebilir: 2020 Yılında Mutlaka İzlemen Gereken 12 Netflix Dizisi

Amazon Prime Video Özellikleri

Fiyatlandırma: Öncelikle herkesin aklındaki ilk soru fiyat olacaktır. Amazon Prime Video, müşterileri için 7,90 TL’lik tek bir fiyat uygulaması sunuyor Amazon Prime sizden HD kalite için ayrı, 4K için ayrı ücretler istemiyor. Sadece 7,90 TL’yi ödüyorsunuz ve sonrasında cihazınız ve internetinizin desteklediği maximum kalite neyse Prime Video size onu sunuyor. Ayrıca bu konudan bağımsız ancak çok önemli bir konu var ki; Amazon Prime üyesi olduğunuzda sadece video değil, ücretsiz ve hızlı (ertesi gün veya aynı gün) kargo fırsatı, size özel indirimler ve sayısız e-kitap arşivine de sahip oluyorsunuz. Belirtmeden geçmek istemediğim bir diğer konu ise Amazon Prime Video’yu aynı anda 3 farklı cihazda izleyebilirsiniz.

İçerik karşılaştırması: Amazon Prime Video, şimdilik Netflix’e göre daha az miktarda dizi ve film kataloğuna sahip. Ancak bu, onu almamak için kesinlikle bir sebep değil çünkü Prime, son zamanlarda oldukça rekabetçi ve orijinal içeriklerle kataloğunu oldukça genişletti. İçerisinde sadece orijinal Prime yapımları değil; HBO, Starz ve Showtime kanallarının dünya çapında ünlenmiş dizileri de yer alıyor.

Kalite: Amazon Prime, hem 1080P Full HD hem de 4K Ultra HD kalitenin yanı sıra HDR desteği de sunuyor. Ayrıca yukarıda da belirttiğim gibi Netflix’in aksine, tek fiyata bunların hepsine sahip olabiliyorsunuz.

Bonus! Amazon Prime Video’da en sevdiğim özellik; diziyi izlerken o anda akışta olan oyuncuların ve çalan müziklerin listesine tek bir yerden ulaşabilmemiz. Aynı zamanda içeriğin sayfasında direkt IMDb puanını ve Türkçe desteği olup olmadığını görebiliyoruz. Netflix’te buna benzer özellikler yok. Bir içeriğin Türkçe desteği olup olmadığını öğrenmek için mutlaka onu oynatmak zorundasınız. Ayrıca kontrol etmek amacıyla oynattığınız her içerik, izleme geçmişine de ekleniyor ve orası bir süre sonra size ait olmayan bir yer haline gelebiliyor.

Şimdi gelin sizin için seçtiğim 5 dizi önerisine bakalım!

İlgini çekebilir: Kafa Dağıtıp Mutlu Eden 4 Eğlenceli Dizi Önerisi

The Man in the High Castle

Yapım Yılı: 2015-2019

IMDb: 8,0

Yaratıcı: Frank Spotnitz

Oyuncular: Alexa Davalos, Luke Kleintank, Rufus Sewell

The Man In The High Castle, Nazi’lerin İkinci Dünya Savaşı’nı kazandıkları distopyasından yola çıkarak, böyle bir durumda Amerika’nın ne halde olabileceğini ekrana yansıtıyor. Almanya ve Japonya’nın hükmettiği bu düzende insanlığın bir bölümü baskılara karşı direnmeye çalışırken, diğer bölümü bu işleyişi kabulleniyor ve Amerika böylece ikiye bölünmüş oluyor. Dizinin merkezinde işlenen konu ise, doğusu Almanlar, batısı ise Japonlar tarafından işgal edilen Amerika’nın direnişi. Direniş hareketini başlatan ise aracılar yoluyla dağıttığı kasetlerle direnişe kaynaklık eden “Yüksek Şatodaki Adam”.

Good Omens

Yapım Yılı: 2019

IMDb: 8,1

Yaratıcılar: Neil Gaiman, Terry Pratchett

Oyuncular: David Tennant, Michael Sheen, Frances McDormand

Şeytanın oğlu bundan on bir yıl önce ücra bir kasabada satanist rahibelerin eline doğmuştur. Ancak Geveze Tarikatı’ndan Rahibe Mary çocukları karıştırmıştır. Bundan kimsenin haberi yoktur ve herkes dünyanın sonunun gelmesini beklemektedir. Cehennem ve Cennet’in güçleri büyük bir savaşa başlamak üzeredir. Karşılıklı düşman olmaları beklenirken bu savaşı önlemek için birlikte çalışan iki arkadaş vardır: Biri Şeytan Crowley, diğeri ise Melek Aziraphale. Bu iki arkadaş dünyanın sonunun gelmesini önlemek için 11 yıldır yanlış çocuğu izlediklerini fark ederler ve gerçekten dünyanın sonunu getirecek olan çocuğun peşine düşerler.

İlgini çekebilir: Görüldü: Gossip Girl Geri Dönüyor! Yukarı Doğu Yakası Severler İçin 3 Dizi Önerisi

Carnival Row

Yapım Yılı: 2019-

IMDb: 7,9

Yaratıcılar: Travis Beacham, Rene Echevarria

Oyuncular: Orlando Bloom, Cara Delevinge, Simon McBurney

Carnival Row, birbirine düşman Pact ve Burgue adındaki iki ülkenin Peri Diyarı’nı ve bütün zenginliklerini ele geçirmek için yaptıkları savaşı anlatarak başlıyor. Savaşın sonunda Burgue’un yenilmesi ve ülkesine geri çekilmesi sonucunda Periler Ülkesi Pact kontrolü altına bırakılıyor ve böylece Pact’in perilere olan zulüm dolu yönetimi ve bir seri katil terörü başlamış oluyor.

The Marvelous Mrs. Maisel

Yapım Yılı: 2017-

IMDb: 8,7

Yaratıcı: Amy Sherman-Palladino

Oyuncular: Rachel Brosnahan, Alex Borstein, Michael Zegen

The Marvelous Mrs. Maisel, 1950’li yılların New York’unda, Upper West Side’da geçiyor. Miriam “Midge” Maisel’ın hikayesini ele alan dizide, harika giden evliliğinden iki çocuk sahibi olan Midge, batı yakasında huzurlu bir yaşam sürmektedir. Ancak Midge’in aslında olağanüstü bir komedi yeteneği vardır ve bunu keşfettiğinde hayatı beklenmedik bir yöne evrilir, stand-up yapmaya başlar.

İlgini çekebilir: Sonbahar Ruhunu Yansıtan 10 Film Önerisi

Fleabag

Yapım Yılı: 2016-2019

IMDb: 8,7

Yaratıcı: Phoebe Waller-Bridge

Oyuncular: Phoebe Waller-Bridge, Sian Clifford, Olivia Colman

Fleabag, Londra’da tek başına ayakları üzerinde durmaya çalışan bir kadının hikayesini konu ediyor. Dizide, 30’lu yaşlarındaki kadının aşk, aile ve iş hayatında yaşadığı gündelik olaylar ele alınırken, ana akım yapımlarda alışık olduğumuzun aksine, Fleabag aralarda kamerayla konuşarak, göz kırparak veya başka şekillerde izleyiciyi anlatının içine direkt olarak sokuyor.

Yardımcı Kaynaklar: birdizihaber.com, filmloverss.com, 22dakika.org, hep.com.tr

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Bu hayatta en sevdiği aktivite olan yorgan altında film izlemeyi mesleği haline getirmeye karar verip, Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümüne girdi. Çocukluğundan beri geliştirmeye çalıştığı yazı dilini 7.sanat için kullandı. Sinema haricinde hayatının diğer vakitlerinde tam bir İzmir kızı olarak kordon boyunda iyot kokusunu içine çekmeyi, arkadaşlarıyla saçma şeylere gülmeyi ve müzik dinleyerek yürümeyi seviyor. Şu sıralar eğitimi için gittiği Kuzey Amerika’da geyik kovalıyor.