Korkularınızın Üstesinden Gelmenize Yardımcı Olacak 6 Strateji

Herkes bir şeylerden korkmanın nasıl hissettirdiğini bilir. Korkunun kaynakları ise bir gök gürültüsünden dişçiye yapılan bir ziyarete, kapıdaki bir yabancıdan ailenizden birini kaybetmeye kadar birçok çeşitlilik gösterir. Korku, vücudumuzu dikkatli olması için uyaran normal bir tepkidir, ama bu hayatımızda sürekli deneyimlenen bir patern haline gelirse işte o zaman orada bir problem var demektir. 

Mutfak lavabon tıkandıysa bunu görmezlikten mi gelirsin? Tabii ki gelmezsin. Ya bir su tesisatçısı ararsın ya da kendin tamir etmeye çalışırsın. Korku duygun için de aynı şey geçerli. Eğer korkunun fiziksel veya mental durumuna zarar vermeye başladığını farkettiysen ve kendini bu duyguyu tetikleyebilecek şeylerden kaçınmaya çalışırken buluyorsan, sakın bunu görmezlikten gelme. Bunun yerine bu korkunun nasıl üstesinden gelebileceğini öğren. Aşağıda senin için sıraladığımız bu 6 strateji, hayatındaki korkudan kurtulman için sana bir çıkış yolu sunabilir.

İlgini çekebilir: Anksiyete ile Başa Çıkmak İçin 6 İpucu

1. Korkun hakkında daha fazla bilgi sahibi ol, onun kaynağına in

İlk adım en zoru olabilir, ama bu kesinlikle en gerekli adımlardan biri. Sonuçta bilinçaltının tozlu raflarında saklı kalan bir korkunun üstesinden gelemezsin. Onunla yüzleşmelisin. Yüzünü bir insana doğru çevirdiğinde o insanı görür, nasıl birine benzediğini, nasıl davrandığını öğrenirsin. Aynı şekilde yüzünü korkuna doğru çevirdiğinde de daha önce bilmediğin şeyleri fark edersin. Bu farkındalık ise onu yenmene yardımcı olur.

Korkularınla yüzleşmene yardımcı olması için iki veya üç haftalığına günlük tutmayı deneyebilirsin. Günlük hayatında fark ettiğin her korkunla ilişkili örüntüyü günlüğüne kaydet. Kapı çaldığında ellerin terlemeye veya karnına ağrı girmeye mi başıyor? Kendini sabahları daha mı endişeli hissediyorsun? Korku hissetmeye başladığında ne yapmaya eğilimlisin? Bunun gibi önemli görünen her şeyi not et. Korku örüntülerini ve semptomlarını yazıya aktarmak, onların gizemini çözmene yardımcı olabilir ve artık  bir noktada gözüne o kadar da büyük ve aşılmaz görünmemeye başlarlar.

En önemlisi ise korkun hakkında bilgi sahibi olman, ona nasıl karşı çıkman gerektiği hakkında sana fikir verir.

2. Hayal gücünü olumlu yönde kullan

Hayal gücü başımıza gelebilecek en harika şeylerden biridir. Bizlere güç, yaratıcılık ve farklı perspektiflerden düşünmek için imkan verir. Ama maalesef aktif bir hayal gücü bazen olumsuz düşünceleri de beraberinde getirerek tehlikeli bir hal alabilir. Böyle zamanlarda korkunu katlayarak, durumu olduğundan daha kötü gösterme gücüne sahiptir.

Hayal gücünün seni korkunun karanlık koridorlarına götürmesine izin vermek yerine, bunu korkunun üstesinden gelmek için bilinçli bir şekilde kullan. 

Peki bunu nasıl yapacağız? Endişeli hissetmediğin sakin bir an seç. Gözlerini kapat ve kendini seni normalde korkutan bir durumun içinde hayal et. Örneğin kalabalık bir binada kaybolmaktan korkuyorsan, kendini bir sürü insanın olduğu yoğun bir havaalanın tam ortasında hayal et. Şimdi durumu soğukkanlılıkla ele aldığını düşün. Donup kalmıyor ya da ağlamaya başlamıyorsun. Onun yerine danışmayı ya da sana yolunu gösterecek bir tabela arıyorsun. Daha sonra doğru park alanına vardığını, arabana bindiğini ve kötü bir olayla karşılaşmadan güvenlice evine ulaştığını hayal ediyorsun. 

Kurguladığın senaryodaki deneyimlediğin huzurlu hisler, gerçekte yaşadığın o zorlu sınavı daha kolay atlatmana yardımcı olabilir.

İlgini çekebilir: Endişeli Duygularınızdan Arınıp Rahatlamak İçin 3 Basit Yöntem

3. Beynini normalde kullandığından daha farklı bir yönde kullan

Korkun, beyninin belli bir bölgesinde oluşuyor ve duygularının rasyonel düşüncelerini bastırmasına izin veriyor. Korku semptomlarının belirmeye başladığını hissettiğinde, beyninin farklı bir kısmını kullanmaya çalış. Mesela sayıları düşün. Hastanedeki bir hemşire, hastaya hissettiği ağrıyı 1’den 10’a kadar bir sayıyla tanımlasını isteyebilir. Sen de bu ölçeği kendi korkuların veya endişelerin için kullan. 1’i tamamen sakin olduğun ve 10’u ise korkunun en üst derecesini yaşadığın bir durum için kullandığını varsayarsak, şu an kendini ne kadar endişeli hissediyorsun? Biraz dur ve duygularını analiz et. Korkunu 7 olarak mı derecelendiriyorsun? Çok iyi. Şimdi onu 4 veya 3’e düşürmek üzerine çalışabilirsin. Aşağıdaki diğer adımları korkunun derecesini düşürmek için kullanabilirsin.

4. Nefesine odaklan

Nefes almak düşündüğünden daha da önemli. Genellikle anksiyete kısa nefes alıp verme ile başlar. Kısa nefesler ise vücudunda kısa sürede anksiyete krizine dönüşmesine neden olacak birçok olumsuz tepkimeye sebep olur. Anksiyetenin neden olduğu o krizlerin üstesinden gelebilmenin en önemli yolu ise nefesini kontrol etmek.

Neyseki derin bir nefes almak hepimizin yapabileceği kolay bir eylem. Korkunun baş gösterdiğini hissettiğin anlarda dur ve nefesine odaklan. Derin bir nefes al ve daha sonrasında yavaşça nefes ver. Nefes verdiğin sürenin aldığın süreden daha uzun olduğuna emin ol. Bu sadece psikolojik bir hile değil; derin nefes almak fiziksel olarak da vücudunu sakinleşmesi için mecbur bırakır.

İlgini çekebilir: Mindfulness ile Endişeli Duyguları Sakinleştirmenin Yolları ve Anksiyete İçin Nefes Egzersizi

5. Duygularının farkına var, onları bilinçli bir şekilde gözlemle

Çoğumuz “mindfulness” terimini duymuşuzdur, ama bu mindfulness tam olarak nedir? Mindfulness korkunun daha farkında olmanı sağlayacak pasif bir düşünme aktivitesidir. Birinci adımda bahsettiğimiz gibi, farkındalık korkularının ve endişelerinin üstesinden gelmene yardımcı olur. 

Bu mindfulness ipuçlarını korkunun çok güçlü olmadığı anlarda pratik edebilirsin. Korku semptomların belirmeye başladığında otur ve o an sana ne olduğu hakkında düşün. Semptomlar şiddetlendikçe onları gözlemle. Hiçbir şey yapma, sadece otur ve kendini takip et. Kendine pasif bir tavır ile yaklaşmak öz-farkındalığını artırır ve korkuyu deneyimlediğinde her zaman yaptığın tipik davranışları göstermeni önler. Böylece içinde hapsolduğun rutinden çıkman için sana yardımcı olur. 

6. Doğayı bir terapist olarak gör

Bir terapist ile konuşmak korkularının ve endişelerinin üstesinden gelmek için mükemmel bir yol, fakat her zaman bir terapistin odasında bulunmak maalesef ki pek mümkün değil. Bunun yerine dışarı yürüyüşe çıkmayı deneyebilirsin! Parklarda bulabileceğin doğal güzellik veya herhangi yeşil bir yer, korkunun ve anksiyetenin neden olduğu semptomları azaltmanda yardımcı olur. Doğa, insanları sakinleştirir ve stres seviyesini azaltır. Buna ek olarak açık havada yürüyüş veya koşu gibi fiziksel aktiviteler beynimizi farklı bir şekilde kullanmamızı gerektirir. Bu da irrasyonel korku dolu düşüncelerden uzaklaşmamızı sağlayarak korkumuzun üstesinden gelmemize yardımcı olur.

İlgini çekebilir: Kaygılı Ruh Halinizi Yatıştırmanıza Yardımcı Olacak 10 Hobi Önerisi

Yardımcı Kaynak: 6 Strategies to Overcome Fear and Anxiety, reallifecounseling.us

Sevgiyi yayalım! Paylaş: