Hayattan Aldığımız Tatmin Duygusunu Nasıl Artırabiliriz? 

Birçok inişleri ve çıkışları olan, her gün karşımıza yeni olasılıklar sunan bu heyecanlı hayat yolculuğunda rotanı tatmin duygusuna çevirmek, bu yolculukta hayatı kaçırmaman için güzel bir seçim olacaktır. Seni tatmin eden şeyleri bulman ve onları tanıman, hayata karşı daha olumlu bir tavır ve bakış açısı benimsemene yardımcı olur. Hayata bu objektiften yaklaşmak, sadece mutluluk anlarını deneyimlememize değil, aynı zamanda sürdürülebilir ve tatminkar bir yaşam biçimine sahip olmamızı sağlar. Peki hayattan duyduğumuz bu tatmin duygusunu artırmak için neler yapabiliriz?

İlgini çekebilir: Mutluluk ile Tatmin Arasındaki Fark Nedir?

1. Güçlü bir benlik bilinci geliştir

Klinik psikolog Jennifer Guttman’a göre; insanlar kendine güvendiği, güçlü bir benlik bilinci geliştirdiği ve dünya üzerindeki etkilerinin farkındalığına vardıklarında, hayatta daha fazla tatmin duygusu deneyimliyorlar.

Benlik bilincini güçlendirmek için ise Guttman, başladığımız işi yarıda bırakmamamızı, kararları başkası için almaktan ziyade kendimiz için almamızı, korkularımızla yüzleşmemizi ve sürekli diğer insanları memnun etmeye yönelik davranışları bırakmamızı tavsiye ediyor. Bu tavsiyeler arasında korkularımızla yüzleşmek belki bizi mutlu etmeyebilir, ama bizi tatmin edeceğinin kesin olduğunu söylüyor Guttman.

İlgini çekebilir: Mutlu İnsanların Ortak 6 Özelliği

2. Her gün deneyimlediğin en az bir güzel şeyi bir deftere yaz

Ne demişler, her gün güzel bir gün olmayabilir, ama her günün içerisinde mutlaka güzel bir şey olmuştur. Özellikle de geçirdiğimiz bu zorlu günlerde günlük rutinlerinin biraz anlamını yitirdiğini hissedebilirsin, ama unutma ki her şey enerjini nereye yönlendirdiğin ve odakladığınla ilgili. İster öğle yemeği için bir arkadaşınla buluşmuş ol ister rahatlamak için yürüyüşe çıkmış ol, küçük de olsa bunların hepsini mutlaka bir köşeye yaz! O anlar zamanla anılara dönüşecek ve onları dönüp okuyabildikçe, bunlar senin uzun vadede olumlu ve minnettar hissetmene yardımcı olacak. Minnettarlık duygusu ise coşkun bir mutluluk anının aksine, kişide hayat boyu sürecek bir tatmin hissi yaratır.

İlgini çekebilir: Yüksek Benlik Nedir? Kendi Yüksek Benliğimize Nasıl Ulaşırız?

3. Dışa dönük ol

Bazı araştırmalar, dışa dönüklüğün hayattan daha fazla tatmin alınmasıyla ve kişinin hayattaki esenliğiyle doğrudan bağlantılı olduğunu ileri sürüyor. İçerisinde bulunduğumuz pandemi sürecine rağmen, birisine ulaşmak ve yeni arkadaşlar edinmek daha önce hiç olmadığı kadar kolay. Mektup arkadaşı bulmaktan uzun süredir konuşmadığın bir arkadaşınla tekrar mesajlaşmaya başlamaya kadar, günlük rutinini canlandıracak ve kişilerarası iletişim becerilerini geliştirecek yeni arkadaşlıklar kurabilirsin. 

İlgini çekebilir: Belki de Kendine Sorman Gereken Tek Soru: Kimim Ben?

4. Bir amaç edin

Araştırmalara göre, amacı olan insanlar diğer insanlara kıyasla hayatlarından %20 daha fazla tatmin oluyorlar. Burada amaç derken, bir Oscar ödülü kazanmak veya zengin olmak gibi çok uç amaçlardan bahsetmiyoruz. Küçük de olsa bir amaç belirlemek, ona ilerleme yolunda seni daha mutlu ve dirençli kılabilir. Eğer nereden başlaman gerektiğini bilemiyorsan, bir danışman veya terapistten yardım almak iyi bir başlangıç olabilir. 

Yardımcı Kaynaklar:

The Difference Between Happiness & Satisfaction: A Psychologist Explains, mindbodygreen.com

Life Satisfaction Theory and 4 Contributing Factors, positivepsychology.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş: