Soğuk Algınlığı ve Grip Döneminde İçilebilecek En İyi 9 İçecek

Şimdiye kadar hepimiz bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğu gerçeğini kavradık. Yine de her ne kadar kendimize dikkat edersek edelim, grip sezonu biz farkına varmadan yanımıza yanaşmış bile… Eğer burnun akmaya ve boğaz kaşıntısı semptomları belirmeye başladıysa sakın panikleme. Düzgün bir istirahat ve düzenli sıvı alımı ile hızlıca toparlaman mümkün!

Hastalık süresince sıvı alımının önemi

Burnun tıkandığında ağzının daha çok kuruduğunu hiç hissettin mi? Bir çalışmaya göre bunun sebebi, burun tıkanıklığının ağızdan nefes almaya neden olması ve bunun sonucu olarak da dudak, boğaz ve ağız kuruluğunun oluşması. Bu durumda bol sıvı tüketmek ise ağıza nemi geri kazandırarak etkileri tersine çevirmeye yardımcı olur.

Buna ek olarak Jess Cording’e göre bol sıvı tüketmek, ishal veya kusma nedenli sıvı kayıplarında çok daha büyük bir önem taşıyor.

Evet farkındayız, miden bulanmış hissettiğinde bir şey yeme veya içme düşüncesi pek sıcak gelmeyebilir ama hafif, yatıştırıcı içecekler işte bu noktada oyuna giriyor. Doğru içeceği seçmen daha iyi hissetmene yardımcı olabilecekken, bu dönemde tüketmemen gereken içeceklerden de kaçınman aynı derecede önem taşıyor.

İlgini çekebilir: Evde Kaldığımız Süre Boyunca Beslenmemizde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Peki sıcak mı, soğuk mu? Hangisi daha iyi?

Rhinology dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, oda sıcaklığındaki içeceklere kıyasla sıcak içecekler burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, üşüme ve yorgunluk gibi soğuk algınlığı ve grip semptomlarını azaltmakta daha etkili. Ama her ne kadar geçici olarak rahatlama sağlasa da sıcak içecekler gerçek bir tedavi değil, dolayısıyla bu konuda kesinlikle bir esneklik payı var. Bu yüzden eğer soğuk bir şeylere ihtiyacınız olduğunu hissediyorsanız bu da hiç sorun değil. 

Soğuk bir su, hatta bir küp buz bile aklını o an deneyimlediğin acı veya rahatsızlıktan uzaklaştırmaya yardımcı olabilir. Psikiyatrist Uma Naidoo’ya göre ise bu küçük stresi uzaklaştırma hali, tükürük salgısını artırıp ağız kuruluğunu önleyen parasempatik sinirleri aktive eder.

Ama konu dış etkilere gelince Dr. Amy Shah, soğuk bir duşun uzun vadede bağışıklık sistemine büyük faydaları olabileceğini ama bunun hastalık sırasında yapılmaması gerektiğini söylüyor.

İlgini çekebilir: Düşük Şeker İçeriğine Sahip Meyveler ve 3 Leziz Smoothie Tarifi

İşte hastalık döneminde içilebilecek en iyi 9 içecek

1. Su

Tabii ki sıvı alımı dediğimizde aklımıza ilk gelen şey su! Su içmek, virüslere karşı vücudun ilk savunma hattı olan ve burun ile ağızda bulan mukoza zarının rehidre olmasını sağlıyor. Bu zarlar su kaybedince ise, virüs ve bakterilerin dokuya yapışmasını sağlayan nemi üretemiyorlar.

Buna ek olarak suyun hem bir tadının olmaması hem de içerisinde kafein ve şeker barındırmaması açısından su, mideniz bulandığında sindirmek için oldukça kolay bir sıvı.

2. Zencefil çayı

Tamamlayıcı ve Bütünleyici Sağlık Ulusal Merkezi’ne göre zencefil, uzun yıllardır karın ağrısı, ishal, mide bulantısı gibi gastrointestinal rahatsızlıkları yatıştırmada kullanılıyor. Aynı zamanda birbirinden farklı anti-inflamatuar özellikleri sayesinde de sindirimi kolaylaştırıyor.

3. Bitki çayı

Mürver çiçeği, zencefil ve ekinezya gibi bitki çayları, içerisinde bağışıklık sistemini güçlendiren ve boğazı rahatlatan çeşitli bitki bileşimleri içeriyor. Ayrıca kafein barındırmadıkları için de uyku düzenini olumsuz etkilemiyorlar.

Beslenme uzmanı Maggie Michalcsyk, tam tersine bu çayların kişiyi yatıştırdığını ve rahatlattığını söylüyor. Böylece de kişinin dinlenmesini sağlayarak bağışıklık sistemlerini destekliyor ve hastalığı daha çabuk atlatmalarını sağlıyorlar. 

İlgini çekebilir: Metabolizma Hızını Artırmak İçin En İyi 10 Besin

4. Yeşil çay

Yeşil çay, polifenol denilen antioksidan açısından zengin bir çay olduğu için bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendiren diğer bir çay. Michalczyk, polifenollerin vücudu serbest radikallerden korumaya yardımcı olan etkili bir antioksidan olduğunu söylüyor. Hatta bazı çalışmalar, kateşin adı verilen polifenolün belirli virüsleri öldürebildiğini gösteriyor. 

Bir kateşinin, vitamin C’nin barındırdığı antioksidandan 100 kat, vitamin E’nin barındırdığından ise 25 kat daha güçlü olduğu görülüyor. Sadece bu iki vitaminin tek başlarına bile bağışıklık sistemi üzerinde çok güçlü roller oynadığını göz önüne aldığımızda, çalışmalar yeşil çayın ne kadar güçlü etkileri olabileceğini gözler önüne seriyor.

5. Ballı su

Eğer günlük yediğin bir besine bal eklemek için yeterli iştahın yoksa içtiğin suya bal eklemek daha kolay olabilir. Öksürük ilacına veya plasebo etkisine kıyasla, çalışmalar 2 yemek kaşığı balın öksürüğe ve uyku kalitesine iyi geldiğini gösteriyor.

Aynı zamanda baldaki antioksidanlar, vücuttaki serbest radikaller tarafından salgılanan oksidatif stresi de azaltmaya yardımcı oluyor. Bu mekanizma sayesinde bal, bağışıklık sistemini destekleyerek soğuk algınlığının da ömrünü kısaltabiliyor.

İlgini çekebilir: Her Yönüyle Vegan Beslenme: Yararları, Dikkat Edilmesi Gerekenler, Alternatif Gıdalar

5. Limonlu su

Evet, su zaten tek başına yeterince iyi ama eğer biraz da tat katalım diyorsanız, içerisine biraz limon sıkmak bağışıklık sistemini güçlendirmek için lezzetli bir adım olacaktır. C vitamini açısından zengin bir kaynak olan limon; serbest radikallerle savaşır, iltihapı azaltır ve beyaz kan hücrelerini iyileştirir.

7. Ispanak, marul ve kara lahana suyu

Sebzelerden oluşan bir içecek, bağışıklık sistemini güçlendirmek için iyi bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda çocuklar için de severek tüketebilecekleri bir içecek olabilir. B-6 yönünden zenginleştirmek için içerisine biraz da maydonoz ekleyebilirsiniz. Bu vitamin, bağışıklık sistemi hücrelerinin üremesinde ve antikor üretiminde etkilidir. Karışımın içeriği; A, C ve B-6 vitaminleri, demir ve kalsiyum yönünden zengindir.

8. Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu; potasyum, sodyum ve magnezyum gibi elektrolitler açısından zengin bir kaynak. Bu elektrolitler sıvı dengesini düzenlemeye ve hatta kas fonksiyonunu korumaya yardımcı olurlar. Bütün bunlar göze alındığında hindistan cevizi suyu; ishal, kusma veya genel sıvı kaybında kaybedilen elektrolitleri yenilemek için harika bir içecek tercihi.

İlgini çekebilir: Elektrolit Seviyenizi Dengeleyin: Eksiklik Belirtileri, Dengeleme Yöntemi

9. Altın süt

Altın süt, zerdeçal ve sütten yapılan geleneksel bir ayurvedik içecektir. Sinir hastalıkları uzmanı Kulreet Chaudhary’e göre zerdeçal, potansiyel olarak kolestrolü ve kan şekerini düşürmeye, eklem yangısını rahatlatmaya, karaciğer fonksiyonunu desteklemeye, sindirimi düzenlemeye ve menstrüel krampları azaltmaya yardımcı olur. Medikal anlamda ise, taşıdığı iltihap sökücü, antiseptik ve antioksidan özellikleri dolayısıyla kullanılır.

Sağlığa büyük yararlarının yanı sıra altın süt, vücudun rahatlamasına ve gevşemesine de yardımcı olarak hastalıkta kişinin vücudunun ihtiyaç duyduğu istirahate de teşvik eder.

Hastayken neleri içmemeli?

1. Kahve

Genel olarak hastayken şeker veya kafein içeren içecekleri tüketmek çok da iyi bir fikir değildir. Kafein idrar söktürücü bir etki yaratabileceğinden, daha fazla idrara çıkmana neden olabilir. Bu da bol su içerek dengeyi sağlamadığın sürece sıvı kaybına yol açar.

Eğer her gün kafein tüketmeye alışıksanız kahveye alternatif olarak matcha çayını deneyebilirsiniz. Evet onun da içerisinde kafein var ama en azından kahveye kıyasla daha az kafein içeriyor.

İlgini çekebilir: Kahveye Ayurvedik Bir Yaklaşım: Ayurvedik Beden Tipinize Göre Kahvenizi Nasıl Tüketmelisiniz?

2. Şekerli içecekler

Her ne kadar meyve suyu veya zencefil gazozu gibi içecekler içerisinde doğal şeker barındırsa da yine de kan şekerini olumsuz etkileyebilirler, özellikle de fazla katı gıda tüketilmediği durumlarda. Bu durum ise sindirim sisteminde rahatsızlık yaratabilir.

3. Alkol

Hasta olduğunda alkolden kaçınmak belki çok da önemli bir şey değilmiş gibi duruyor. Hatta bazı alkol türleri içerisinde limon, bal ve anti-inflamatuar baharatları içerdiği için sanki bağışıklık güçlendirici bir içecekmiş gibi bir algı yaratabiliyorlar. Ama unutulmamalıdır ki alkol, hastalık döneminde iltihapı artırabilir ve bağışıklık fonksiyonlarına zarar verebilir.

Yardımcı Kaynak: 9 Of The Best Drinks To Sip On When You’re Sick + What To Avoid, mindbodygreen.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş: