Yüksek Benlik Nedir? Kendi Yüksek Benliğimize Nasıl Ulaşırız?

Çağdaş spiritüel sohbetlerde, “yüksek benlik” tanımı çok fazla başvurulan bir tanımdır. Çoğumuz “Daha sakin ve verimli olabilmek için yüksek benliğinle bağlantı kurmalısın” tarzı tavsiyeleri hayatımızın belli bir noktasında mutlaka duymuş veya okumuşuzdur. Peki bunu bu kadar duyuyoruz ama bu yüksek benlik tam olarak nedir, nasıl görünür? Onu gördüğümüzde tanıyabilir miyiz? İşte bu yazımızda bu bilge, her şeyin farkında ve bütünle bağlantı içinde olan yüksek benliğimize nasıl ulaşabileceğimize psikolojik bir bakış açısı sunuyoruz.

İlgini çekebilir: Karmik Ders: Evren Size Bir Şey Söylemeye Çalışıyor Olabilir mi?

Psikiyatristin gözünden: Yüksek benliğe bütüncül bir bakış açısı

Bilinçaltı ve bilinçdışı dahil olmak üzere zihni bütün yönleriyle inceleyen bir terapi biçimi olan derinlik psikolojisinde; yüksek benlik, veya sadece benlik, dış dünyaya uyumlu kişiliğimizden (egomuzdan) ayrı, içsel rehberimiz olarak tanımlanabilir.

Yüksek benlik, bizi vücut bulmuş varlıklar olarak evreni deneyimlemeyi dikte eden maddeyi mistiğe bağlayandır. (Burada kullandığımız vücut bulmuş kelimesi, bize sadece fiziksel varlıklar olmadığımızı, aynı zamanda ruhsal özler olduğumuzu da hatırlatır.)

Başka bir deyişle, sembol ve sembolik imgelemler aracılığıyla kişiliğin ve refahın üzerinde küçük bir etkiye sahip olsa da, yüksek benliğin egoyla hiçbir ilgisi yoktur. 

Hepimiz içsel dünyamızı ve yüksek benliğimizi semboller vasıtası ile deneyimleriz. Yüksek benliğimiz bizimle hayal gücü, rüyalar ve meditasyonlar gibi kişisel sembol kanallarıyla iletişime geçer. Aynı zamanda sen yüksek benliğin ile hikayeler, tarot, mitoloji, ritüeller ve dua gibi kolektif semboller aracılığıyla da dıştan veya bilfiil bağlantı kurabilirsin.

İlgini çekebilir: Ruhsal Rehberinin Rüyalarında Seninle Konuştuğunu Gösteren 3 İşaret

Sessizliği ve sembolleri kullanarak yüksek benliğe nasıl ulaşılır?

2020 yılı bize bir uyanış çağrısı gibi geldi. Bize ölümün ve kayıpların kaçınılmazlığını hatırlattı ve  bize insan olmayı bütün değerleriyle hatırlamamıza mecbur bıraktı.

Yüksek benliğe ulaşmaya çalışmak, girişebileceğiniz en harika yolculuklardan biridir, özellikle de böyle belirsiz ve tatsız zamanlarda.

Yüksek benliğinle doğuştan gelen bağlantını etkinleştirmenin en kolay yolu, hareketsiz bir şekilde oturmaktır. Herhangi bir meditasyona veya nefes egzersizine ihtiyaç yoktur (her ne kadar bu tür egzersizler o hissiyata girmenizi kolaylaştırsa da). Sürekli içinde bulunduğunuz telaştan kaynaklanan huzursuzluğun basitçe yanınızdan geçip gitmesine izin verin. Ardından evinize, yani kendinize gelin.

İlgini çekebilir: Öz-imge (Self-image) Nedir? 4 Adımda Kendine Olan Bakışını Değiştir!

Tarot aracılığıyla sembolleri kullanarak yüksek benlik ile iletişime geçmek

Eğer bu bağlantıyı kurmak için daha aktif bir araç arıyorsan tarot, kişiliğin ile yüksek benliğinin birbiriyle etkileşim haline geçmesine yardımcı olabilir. Tarot, imge ve sembolü kullanarak dünyevi ile metafizikseli bir araya getirir. Benliğimiz ilk olarak karttaki imgelere reaksiyon gösterir, daha sonra yüksek benlik karttaki sembolün içsel anlamı üzerinden bize rehberlik etmek için harekete geçer. Bu görünen ile görünmeyen arasında gerçekleşen bir danstır.

Diyelim ki tarot destesinden bir kılıç onlusunu çektiniz. Bu kart sırtına on kılıç saplanmış bir halde ölmüş bir adamın yerde yattığının tasviridir. Vücudunun alt kısmını örtmüş kırmızı bir pelerin adamın akan kanı ile yerde birleşir. Kartın arka planında ise sakin, solgun bir mavi denizin üzerinde gün doğumu ile birlikte siyah bir ufuk görürüz.

Bu çağrışımcı imge üzerine oluşan ilk düşüncen psikolojik olarak sana birçok mesaj verir. Bu betimleyici tasviri hayal ettiğinde veya gördüğünde aklına ilk olarak ne geldi veya nasıl hissettin? Huzursuzluk, korku, mutlak içsel bilge, belki de tamamen farklı bir şey? Adam mı, deniz mi yoksa kılıç üzerine mi odaklandın?

Bu yöneldiğin imgeler, içsel dünyanla gerçekleştirdiğin sohbetlerdir. Örnek olarak, bu on kılıcı gördüğünde, o an rastgele senelerdir görüşmediğin eski sevgilin aklına gelmiş olabilir. Yüksek benliğin bilir ki hayat gelip geçicidir ve ortada daha büyük bir resim ve oyunda daha büyük güçler vardır.

Bu yüklendiğin duygusal yük hala tutunmaya değer mi? Belki de kendin ve başkaları için affetmenin zamanı gelmiştir? Sembolik olarak arkadan bıçaklanmış olabilirsin ama aynı zamanda karttaki imgelerdeki gibi hayat sana yeniden doğuş, bir gün doğumu vaat ediyor olabilir. Sonuç olarak, tarot kartı seçmek o anki tepkilerini analiz etmene ve içsel bilgeni ortaya çıkarmana yardımcı olabilir. 

En nihayetinde sen ve yüksek benliğinin arasında sizi ayıran bir çizgi yoktur. Sen bir bütünsün, değişmezsin ve her daim onunla bağlantıdasın. Bunun farkına varmak birçok dışsal fayda sağlayabilir, ama bizi asıl ödüllendiren içsel yolculuğumuzdur. 

Yardımcı Kaynak: What Actually Is A “Higher Self” & How Do I Connect To Mine?, mindbodygreen.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş: