Sağlıklı Bir Cilt İçin 5 Temel İpucu

Yoğun bir cilt bakımı için yeterince zamanın yok mu? Hiç endişelenme, birkaç temel bakım uygulamasıyla da mükemmel bir sonuç alabilirsin. İyi bir cilt bakımı ve sağlıklı bir yaşam tarzı, çeşitli cilt sorunlarının önüne geçer ve yaşlanmayı geciktirir. Öyleyse gelin sağlıklı bir cilt için yola bu 5 ipucu ile başlayalım!

1. Cildini güneşten koru

Cildine bakmak için en önemli yollardan biri onu güneşten korumaktır. Ömür boyu güneş ışığına maruz bırakılmış bir cilt, cilt kanseri riskini artırmasının yanı sıra; kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve diğer cilt problemlerine de neden olur.

Tam bir güneş koruması için:

Güneş kremi kullan. En az 15 faktör olacak şekilde geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Kremi yüzünüze bolca ve her iki saatte bir uygulamalısınız, hatta eğer yüzüyorsanız veya terliyorsanız kremi daha sık uygulamalısınız.

Gölgede kal. Güneş ışınlarının en güçlü olduğu saatler olan sabah 10.00 ile akşam üstü 16.00 saatleri arasında güneşe çıkmaktan kaçının. 

Koruyucu kıyafetler giy. Cildinizi uzun kollu dokuma tişörtlerle, uzun pantolonlarla ve geniş şapkalarla koruyun. Bunlardan ayrı olarak, mor ötesi ışınlarını engellemek için özellikle dizayn edilmiş özel güneş koruyucu kıyafetler de tercih edebilirsiniz.

İlgini çekebilir: Yüzümüzün Davetsiz Misafiri Aknenin Oluşumunu Tetikleyen Gıdalar

2. Eğer sigara içiyorsan sigarayı bırak

Sigara içmek cildi yaşlandırır ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Sigara içmek, cilt tabakasının en dışındaki küçük kan damarlarını daraltır ve bundan dolayı da kan akışı azalarak cilt daha solgun gözükür. Bu durum aynı zamanda cilt sağlığı için çok önemli olan ciltteki oksijeni ve besleyici maddeleri de tüketerek, cildi bunlardan yoksun bırakır.

Sigara içmek, aynı zamanda cilde gücünü ve elastikiyetini veren kollajen ve elastin dokularına da zarar verir. Buna ek olarak, sigara içerken sürekli tekrarladığın yüz ifadeleri de (dumanı gözlerinden uzak tutmak için gözlerini kısmak ya da sigara dumanını içine çekerken dudaklarını sıkmak gibi)  kırışıklıklara neden olabilir. 

Sigara içmek cilt kanserine yakalanma olasılığını artırdığı için, eğer sigara içiyorsan cildini korumak için yapabileceğin en iyi şey sigarayı bırakmak olur. Doktoruna sigara içmeyi bırakmana yardımcı olacak ipuçları veya tedaviler için danışabilirsin.

İlgini çekebilir: Saç Uzmanından: Saçınızı Sağlıklı ve Hızlı Uzatmak İçin 5 İpucu 

3. Cildine nazikçe bakım yap

Günlük temizleme ve tıraş olma cildi tahriş edebilir. Bu bakımı nazikçe uygulamak için:

Banyo yapma sıklığına bir limit koy. Sıcak su ve uzun duşlar ciltteki gerekli yağı yok eder. Bu yüzden banyo veya duş yaptığın zamanları sınırlandır ve sıcak su yerine ılık su kullan.

Güçlü sabunları kullanmaktan kaçın. Aynı şekilde güçlü sabunlar da cildindeki yağı yok eder. Bu tür sabunlar yerine daha hafif sabunlar tercih edebilirsin.

Özenli bir şekilde tıraş ol. Tıraş olmadan önce cildini korumak ve kayganlaştırmak için, tıraş köpüğü veya jeli ile temiz ve keskin bir jilet kullan. Bunlara ek, tıraş yönü olarak tüylere zıt yönde değil, tüyün uzadığı yöne doğru tıraş ol.

Cildine hafifçe vurarak kurulan. Yüzünü yıkadıktan veya duş aldıktan sonra nazikçe cildine havluyla vurarak kurulanırsan cildinden bütün nemi almamış olursun.

Kuru cildi nemlendir. Eğer cildin kuruysa cilt tipine uygun bir nemlendirici ile nemlendir. Günlük kullanım için, içinde güneş koruyucusu olan nemlendiricileri tercih edebilirsin.

4. Sağlıklı beslen

Sağlıklı bir beslenme düzeni iyi hissetmene ve iyi görünmene yardımcı olur. Bol bol sebze, meyve, tahıl ve protein tüket. Sivilce ile beslenme düzeni arasındaki bağ tam olarak kesin olmasa da bazı araştırmalar; sağlıksız yağlar ve işlenmiş karbonhidratların az tüketildiği ve balık yağı açısından zengin bir beslenme düzeninin daha genç gözüken bir cildi desteklediğini öne sürüyor. Aynı zamanda bol su içmek de cildin nemli kalmasına yardımcı oluyor.

İlgini çekebilir: Her Uyku Güzellik Uykusu Değildir! Verimli Uyku İçin İpuçları

5. Stresi yönet

Kontrol edilemeyen stres, cildinin hassaslaşmasına, akne oluşumuna ve diğer cilt problemlerine neden olabilir. Daha sağlıklı bir cilt ve ruh sağlığı için stresin üstesinden gelmene yardımcı olacak gerekli adımları at. Yeterli uyku al, makul sınırlar koy, yapılacaklar listenin kapsamını azalt ve yapmaktan zevk aldığın şeyler için zaman yarat. Sonuç beklediğinden daha etkileyici olabilir.

Yardımcı Kaynak: Skin care: 5 tips for healthy skin, mayoclinic.org

Sevgiyi yayalım! Paylaş: