fbpx

Hafta Sonu Etkinliği: Bilim ve Sinemayı Buluşturan 5 Film

Bazı filmler var ki bizi geleceğe taşır, aklımızın bir köşesine “Acaba?” sorusunu bırakır ve ağzımızda güzel bir tat bırakarak film arşivimizdeki yerini alır. Bugün sizin için izlediğinizde daha önce üzerine düşünmediğiniz bir sürü şeyi sorgulamanıza neden olacak, bilimi ve sinemayı buluşturan 5 film seçtim! Şimdiden iyi seyirler…

OtherLife

Yapım Yılı: 2017

IMDb: 6,3

Yönetmen: Ben C. Lucas

Oyuncular: Jessica De Gouw, Thomas Cocquerel, Shalom Brune-Franklin

OtherLife, insan zihninde sanal bir gerçeklik oluşturup zaman algısını değiştiren bir ilaç üreten bir adamın hikayesini konu ediyor. Ren Amari, devrim niteliğindeki bir ilacın mucididir. OtherLife adı verilen ilaç, beynin zaman duygusunun genişlemesini sağlayarak kullanıcının zihninde sanal bir gerçeklik yaratır. İlacı kullananlar, birkaç dakika içinde birkaç saat yaşayabileceklerdir. Ren ve meslektaşları, ilacı piyasaya sürmek için zamanla yarışırken, hükümet de ilacın hapishanelerin aşırı kalabalıklaşmasına karşı radikal bir çözüm amacıyla kullanmasına karar verir. İlaç, suçlulara sadece birkaç saniye içerisinde sanal hücreler yaratacaktır. Bu sayede suçlular, sanal hapishanelerde birkaç dakika içerisinde cezalarını çekip ıslah olabilecektir. Ancak bu durum sanıldığı kadar iyi sonuçlar doğurmaz.

İlgini çekebilir: Hafta Sonunu Evde Film İzleyerek Geçirecekleri Buraya Alalım: Korku Seansı Başlıyor!

Transcendence

Yapım Yılı: 2014

IMDb: 6,3

Yönetmen: Wally Pfister

Oyuncular: Johnny Depp, Rebecca Hall, Paul Bettany

Dr. Will Caster, büyük buluşlar yapmış, şimdilerde ise önemli bir yapay zeka projesini yürüten bir bilim insanıdır ve bu nedenle teknoloji karşıtı bir takım radikal grupların tepkisini çekmektedir. Nihayetinde bu kişilerin istedikleri teknolojik yardımı yapmadığı için bir terörist grubunun saldırısına uğrar ve cinayete kurban gider. Kendisi gibi bilim insanı olan eşi Evelyn, Will’in beynini gelişmiş bir süper bilgisayara entegre eder. Will’in bedeni ölmüştür ama beyni eşiyle yeniden iletişime geçer. Dahası Will, bağlı olduğu bilgisayardan internet aracılığı ile tüm dünyayı yaklaşan terörist tehlikesine karşı uyarmaya başlar. Fakat terörist grup Will’in hala hayatta olduğunu fark edince süper-bilgisayarı yok etmek için harekete geçerler…

Ex Machina

Yapım Yılı: 2014

IMDb: 7,7

Yönetmen: Alex Garland

Oyuncular: Domhnall Gleeson, Alicia Vikander, Oscar Isaac

Henüz 24 yaşındaki Caleb, sadece Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir yarışmada, Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık bir “ödül” kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden habersizdir. Ava adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb’i beklemektedir. 

İlgini çekebilir: Bu Hafta Sonu İzleyebileceğiniz 2 Queer Film ve Bir Netflix Programı

Her

Yapım Yılı: 2013

IMDb: 8,0

Yönetmen: Spike Jonze

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Amy Adams, Scarlett Johansson

Theodore Twombly, hayatını yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. İçinde bulunduğu zamanda ise insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.

Interstellar

Yapım Yılı: 2014

IMDb: 8,6

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine

Teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir. Amacı ise iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Henüz 10 yaşındaki kızı Murph ise şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı bilim insanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir.

İlgini çekebilir: Keyifli Bir Gün İçin Sana Eşlik Edecek 9 Netflix Yapımı

BONUS !

I Origins

Yapım Yılı: 2014

IMDb: 7,4

Yönetmen: Mike Cahill

Oyuncular: Michael Pitt, Brit Marling, Astrid Berges-Frisbey

Moleküler biyolog Ian Gray ve laboratuvarda birlikte çalıştığı arkadaşları Karen ve Kenny, insan gözünün evrimine dair bir araştırma yapmaktadırlar. Bu araştırma, insanoğlunun kaderini etkileyecek sonuçlar doğurma potansiyeline sahiptir. Ian bu sırada oldukça farklı gözleri olan Sofi ile tanışır ve ona ilk görüşte aşık olur. Bu, hayatının dönüm noktası olacaktır. 

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Bu hayatta en sevdiği aktivite olan yorgan altında film izlemeyi mesleği haline getirmeye karar verip, Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümüne girdi. Çocukluğundan beri geliştirmeye çalıştığı yazı dilini 7.sanat için kullandı. Sinema haricinde hayatının diğer vakitlerinde tam bir İzmir kızı olarak kordon boyunda iyot kokusunu içine çekmeyi, arkadaşlarıyla saçma şeylere gülmeyi ve müzik dinleyerek yürümeyi seviyor. Şu sıralar eğitimi için gittiği Kuzey Amerika’da geyik kovalıyor.