Kitap Okumanın Fiziksel ve Zihinsel Sağlığınıza 8 Faydası

İnsanlar neden başkalarının yazdıklarını okuma gereği hisseder? Kitap okumak bize ne kazandırır? Okumak sadece bir zevk mi yoksa bunun ötesinde faydaları var mı? Bu sorulara bilimsel bir cevap arıyorsanız, işte kitap okumanın fiziksel ve zihinsel sağlığınıza faydaları ve bu faydaların ömür boyunca hayatınıza ve kişiliğinize yansımalarının kısa bir özeti.

Okumak beyninizi güçlendirir

Yapılan bir araştırmaya göre okumak tam anlamıyla zihninizi değiştiriyor. Araştırmacılar, MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme) taramalarını kullanarak, okumanın beyindeki karmaşık bulguları ilintili olanlarla bağlayarak beyin içi fonksiyonlarını düzenlediğini doğruladı. Okuma alışkanlığınız ilerledikçe, bu bağlantılar da daha güçlü hale geliyor. 2013 yılında yapılan araştırmada, araştırmacılar, bir roman okumanın beyin üzerindeki etkisini ölçmek için MRI taramaları kullandılar. Katılımcılar 9 gün boyunca Pompeii isimli romanı okudu. Hikayede gerilim arttıkça, beynin gittikçe daha fazla alanda faaliyet gösterdiği görüldü. Beyin taramaları, okuma süresi boyunca ve sonraki günlerde, özellikle beynin hareket ve acı gibi fiziksel duyumlara yanıt veren kısmı olan somato-sensori korteksteki beyin aktivitelerinin arttığını gösterdi.

İlgini çekebilir: Beyin Sisi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Gidermek İçin Neler Yapılabilir?

Empati yeteneğinizi geliştirir

Acıyı hissetmekten bahsetmişken, araştırmalar, edebi kurgu roman okuyan insanların – karakterlerin iç yaşamlarını keşfeden hikayeler – başkalarının duygularını ve inançlarını anlama konusunda daha yüksek bir bilinç gösterdiğini kanıtlamıştır. Araştırmacılar bu yeteneği, sosyal ilişki kurmak, yönlendirmek ve sürdürmek için gerekli olan bir dizi beceri olan “zihin teorisi” olarak adlandırıyorlar. Sadece bir tek edebi kurgu romanı okuma seansının bu duyguyu tetiklemesi muhtemel olmasa da, araştırma, uzun vadeli kurgu okuyucularının daha gelişmiş bir zihin teorisine sahip olma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Kelime dağarcığınızı geliştirir

Araştırmacılar, genç yaşlardan itibaren düzenli olarak kitap okuyan kişilerin kelime dağarcıklarının diğer kişilere oranla daha fazla geliştiğini tespit ettiler. Kelime bilgisi; test sınavlarından, üniversitelere kabullere ve iş fırsatlarına kadar hayatınızın birçok alanında sizi öne çıkarabilir. Cengage tarafından 2019 yılında yapılan ankette, işverenlerin yüzde 69’unun etkili iletişim kurma yeteneğine sahip kişileri işe almak istediğini gösterdi. Kitap okumak, kelime dağarcığınızı geliştirmenin en etkili yoludur çünkü bir metin içerisinde öğrendiğiniz kelimeleri günlük yaşantınıza daha kolay şekilde adapte edebilirsiniz.

Yaşlanmaya bağlı bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olur

Ulusal Yaşlanma Enstitüsü, yaşınız ilerledikçe zihninizi aktif tutmanın bir yolu olarak kitap ve dergi okumanızı öneriyor. Araştırmalar kitap okumanın Alzheimer gibi hastalıkları önlediğini kesin olarak kanıtlamasa da, her gün matematiksel işlem çözen yaşlıların bilişsel işlevlerini sürdürdüklerini ve geliştirdiklerini göstermektedir. Okuma alışkanlığını ne kadar erken kazanırsanız o kadar iyi. Rush Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından 2013 yılında yürütülen bir araştırmada, tüm hayatları boyunca zihinsel olarak uyarıcı faaliyetlerde bulunan kişilerin, bunama hastalarının beyinlerinde bulunan plakları, lezyonları ve tau-proteinleri taşıma olasılıklarının daha düşük olduğu sonucuna vardı.

İlgini çekebilir: Duygusal Zeka Nedir? Neden Önemlidir? Nasıl Geliştirilir?

Stresi azaltır

2009 yılında, ABD’de bir grup araştırmacı, yoga yapmanın ve kitap okumanın öğrencilerin stres seviyeleri üzerindeki etkilerini ölçtü. Çalışma kişiler üzerinde yarım saat boyunca yapıldı. Yoga yapıldığında tespit edilen kan basıncı ve kalp atış hızının dengelenerek stresi azaltma durumunun, kitap okunduğunda da aynı şekilde ortaya çıktığı tespit edildi.

Uykunuzun kalitesini arttırır

Mayo Clinic’teki doktorlar, düzenli bir uyku için kitap okumayı öneriyorlar. Etkili bir sonuç için ise dijital ekrandan okumak yerine basılı bir kitabın daha etkili olabileceğini söylüyorlar. Doktorlar ayrıca uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, yatak odanız dışında bir yerde okumanızı tavsiye ediyor.

Depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur

Depresyondan muzdarip insanlar genellikle kendilerini herkesten izole ve yabancılaşmış hissederler. Kurgu kitap okumak, kendi dünyanızdan geçici olarak kaçmanıza ve karakterlerin hayali deneyimleri arasında kaybolmanıza imkan verebilir. Kurgusal olmayan psikoloji kitapları ise size semptomları yönetmenize yardımcı olabilecek stratejiler öğretebilir.

İlgini çekebilir: Ruh, Beden, Zihin Dengesini Şifalandırmaya Yardımcı 5 Kitap Önerisi

Daha uzun yaşamanıza bile yardımcı olabilir

Uzun vadeli bir sağlık ve emeklilik çalışması Trusted Source, 3.635 yetişkin katılımcıdan oluşan bir topluluğu 12 yıl boyunca izledi ve kitap okuyanların, okumayalardan yaklaşık 2 yıl daha uzun süre hayatta kaldığını tespit etti. Çalışma ayrıca her hafta 3,5 saatten fazla okuyanların, hiç okumayanlara göre yüzde 23 daha uzun yaşama olasılığının olduğu sonucuna varmıştır.

Peki kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?

Kitap okumanın hem ruhsal hem de zihinsel olarak faydaları göz önünde bulundurulunca, bunun kendimize yapabileceğimiz en iyi yatırım ve hayatımıza kolaylıkla entegre edebileceğimiz en değerli alışkanlıklardan biri olduğunu kabul etmeliyiz. Ne derler bilirsiniz: “Kitap okumayı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız sevdiğiniz kitapları okumakla başlayın.” Bu çok doğru, çünkü eğer ilginizi çekmeyen bir şey hakkında okuyorsanız bu sizi kitap okumaktan soğutabilir. Başlangıçta ilgi alanınız dahilinde olan bir kitap ile başlarsanız, sonrası çorap söküğü gibi gelir.

İlgini çekebilir: Keyifle Okuyacağınız 5 Kişisel Gelişim Kitabı

İşte kitap okuma alışkanlığı kazanmak için uygulayabileceğiniz bazı adımlar:

1. Tüm kitaplarınızı raftan indirin, rafa sadece şimdiye kadar okuduğunuz ve sizin için anlam ifade eden kitapları geri kaldırın.
2. Okumak istemediğiniz kitapları da bir kütüphaneye hediye etmek için ayırın.
3. Okunmamış olan kitaplarınızı farklı bir alana yerleştirin.
4. Aylık okuma listeleri hazırlayın.
5. Her ay 5 kitap seçerek işe başlayın. İlk ay seçtiğiniz kitapların sayfa sayısının fazla olmamasına özen gösterin.
6. Hafta içi minimum 50 sayfa, hafta sonu ise minimum 100 sayfa olacak şekilde kendinize gün içinde kitap okumak için zaman ayırın.
7. Ay sonunda hedeflerinizi gerçekleştirdikten sonra bu işlemi her ay başı tekrar edeceğiniz bir rutine dönüştürün.

İlgini çekebilir: Tatilde Bir Çırpıda Okunabilecek 5 Stefan Zweig Kitabı

Bu noktada en önemlisi, hedeflerinizin ulaşılabilir olması. Ay sonunda hedeflerinize ulaştığınız zaman bu sizin motivasyonunuzu arttıracak ve bir sonraki ay için size yardımcı olacak.

Küçük bir sadeleştirme adımının nasıl değerli bir kazanıma dönüştüğüne şahit olun. Bu ufak değişikliğin hayatınızda olumlu dönüşümlere sebep olduğunu kısa sürede farkedecek ve bu zincirin halkasını çoğaltmak isteyeceksiniz. Kitap okumanın faydaları azımsanmayacak kadar çok. Bu yüzden, kitap okumak bir boş zaman aktivitesi olmaktan ziyade okumak için vaktinizi planladığınız bir rutin olsun.

Yardımcı kaynak: Benefits of Reading Books: How It Can Positively Affect Your Life, healthline.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Merve Bozkuş, İnteraktif Pazarlama yüksek lisansı yapıp, e-ticaret alanında uzmanlaştı. 7 yıldır kurumsal bir perakende şirketinde e-ticaret yöneticisi olarak çalışıyor. Pilates yapıyor, kitap okuyor, geziyor. Hoşgörünün ve sınırlarını bilmenin insan ilişkilerindeki önemine inanıyor.