Kaygılı Ruh Halinizi Yatıştırmanıza Yardımcı Olacak 10 Hobi Önerisi

Bazı günler kendimizi, tekrar eden rahatsız edici düşünceler içerisinde bulduğumuz olur. Böyle zamanlarda dikkatimizi farklı bir alana yönlendirmek, o an odağımızı değiştirmek bize iyi gelebilir. Her şeyi bir bütün olarak düşünürsek, kesin olarak bize faydası olmayan düşüncelere düştüğümüz durumlarda, eylemlerimizi bize iyi gelen farklı bir uğraşa yöneltip bu oranı istediğimiz kadar düşürebiliriz. Hayatımızdan olumsuzu çıkarmak için olumlulara yer açmamız gerekir. Bir hobiye sahip olmak kafamızın içerisinde dönüp duran gereksiz ve toksik düşünceleri azaltıp, bizi bu alandan uzaklaştırarak endişelerimize son verebilir.

Peki hangi hobiler kaygılarımıza iyi gelir?

Fotoğraf çekmek

Fotoğraf çekmenin en güzel yanı kendi bakış açınızı keşfetmeniz. Bunu yapmak için bir profesyonel olmanız ve profesyonel bir fotoğraf makinesine sahip olmanız da gerekmez. Kendi bakış açınızla, elinizde olan imkanlar dahilinde hemen başlayabilirsiniz. İstediğiniz her şeyi fotoğraflayabilirsiniz. Evden çıkıp belki hiç gitmediğiniz yerlere gidip, yeni keşifler yapmanız için de size motivasyon sağlayabilir.

Bitki yetiştirmek

Eğer bir bahçeniz varsa kendi besinlerinizi yetiştirmek harika olur. Eğer bir bahçeniz yoksa kendinize bitkiler alıp, onlarla ilgilenebilirsiniz. Bitkilerle ilgilenmek boş verebileceğiniz bir şey olmadığı için, bu durum sorumluluk duygusunun güçlenmesini de beraberinde getirir.

Yürüyüş yapmak

Yürüyüş yapmak hem fiziksel hem de zihinsel olarak sizi zinde tutar. Aynı zamanda düşüncelerinizin berraklaşmasına da yardımcı olur. Uzmanlar günde 10.000 adım atmanın gerekli olduğunu söylüyor. Her gün yürüyüş yaptığınızda bağışıklık sisteminizi güçlendirmiş olursunuz. Ayrıca gün içerisinde yüksek efor sarfettiğiniz için uykularınızın kalitesinin de arttığına şahit olacaksınız.

İlgini çekebilir: Gününün En Az 20 Dakikasını Dışarıda Geçirmen İçin 5 Güçlü Sebep

Kendin yap aktiviteleri

Yaygın olarak DIY (Do It Yourself) söylemi ile kullanılan, kendinizin sıfırdan bir şey üretmesi, dikkat dağıtıcı ve rahatlatıcı olabilir. Örgü yapmak, kanaviçe, takı tasarlamak gibi aktiviteler size iyi gelebilecek kendin yap aktivitelerinden sadece birkaçı!

İlgini çekebilir: Evdeki Vaktinizi Üretken Geçirmenizi Sağlayacak 4 Kendin Yap Projesi

Enstrüman çalmak

Tamamen ona odaklanmanız ve konsantre olmanızı gerektirdiğinden, bir müzik aleti çalarken sizi rahatsız eden düşüncelerinizden uzaklaşabilirsiniz.

Yazmak

Günlük tutmak duygu ve düşüncelerinizi gözlemlemenizde size yardımcı olur. Düşüncelerinizi yazıya döktükçe, onların kaleminizden kağıda dökülüp sizi rahat bıraktığını hissedeceksiniz. Belki de kafanıza takıp bu kadar düşündüğünüz şeyler size “Bunun için mi bu kadar kaygılandım?” dedirtecek. İsterseniz bu yazdıklarınızı bir blog aracılığı ile insanlarla da paylaşabilirsiniz. Sizinle aynı durumda olan herhangi bir kişiye belki de yazdıklarınızla yardımcı olabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Kafa Dağıtıp Mutlu Eden 4 Eğlenceli Dizi Önerisi

Okumak

Kitap okumak sizi içinde bulunduğunuz durumdan uzaklaştırarak başka dünyalara götürür ve sizi yeni insanlarla tanıştırır. Düşüncelerinizin düzenlenmesini ve düşündüklerinizin yazıya aktarılmasını kolaylaştırır. Ayrıca bilimsel olarak stresi azalttığı ve beyin fonksiyonlarının daha iyi işlemesini sağladığı kanıtlanmıştır.

İlgini çekebilir: Hayata Bakışını Tamamen Değiştirecek 3 Kitap Önerisi

Sanat

Seramik, heykelcilik, makrome, yağlı boya… İlgi duyduğunuz bir sanat dalını eğer şimdiye kadar deneme şansınız olmadıysa denemenin tam zamanı olabilir. Düzenlenen workshoplardan sosyal medya sayesinde haberdar olabilir ve katılım sağlayabilirsiniz. Üretmek size iyi gelir.

Egzersiz yapmak

Hem beden sağlığınıza hem de ruhunuza iyi gelir. Egzersiz yapmak vücudunuzun nefes alması gibidir. Her bir hücrenizin farkında olmanızı sağlar. Kendinize verdiğiniz değer artar ve olumsuz düşüncelerin beyninizden ve tüm hücrelerinizden uzaklaştığını hissedersiniz. Yürüyüş yapmak gibi, egzersiz yapmak da uyku kalitenizi arttırır.

İlgini çekebilir: Sakinleşmek ve Kaygıları Gidermek İçin 5 Basit Yoga Duruşu

Yemek pişirmek

Kendi beslenme alışkanlığınıza göre yeni yemek tarifleri denemek size iyi gelebilir. Yeni bir şeyler üretmenin verdiği psikolojik doyum ile günün sonunda sadece karnınızı değil ruhunuzu da doyurmuş olursunuz. Yeni tariflerle denenmiş sevgiyle hazırladığınız yemekler, sevdiklerinizle güzel zamanlar geçirmenize de aracı olmuş olur.

İlgini çekebilir: Evde Kolayca Yetiştirebileceğiniz Bu Sebzelerle Kendi Farm-Ville’inizi Oluşturun

Yardımcı kaynak: 10 Hobbies That Are Good For Anxiety, anxiouslass.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Merve Bozkuş, İnteraktif Pazarlama yüksek lisansı yapıp, e-ticaret alanında uzmanlaştı. 7 yıldır kurumsal bir perakende şirketinde e-ticaret yöneticisi olarak çalışıyor. Pilates yapıyor, kitap okuyor, geziyor. Hoşgörünün ve sınırlarını bilmenin insan ilişkilerindeki önemine inanıyor.