Hafta Sonu Etkinliği: 5 Yıldızlı 5 Dönem Filmi

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağının hızından ve şehrin karmaşasından biraz olsun çıkıp nefeslenmeye ve yavaşlamaya ne dersin? Eğer şu an tam da ihtiyacım olan şey buydu diyorsan eski dönemlerin adeta bir sanat eseri izlenimi veren romantik atmosferine yolculuk etmeni sağlayacak film önerilerimiz seni bekliyor! Dönem filmi seven film severlere 5 etkileyici öneri…

Parlak Yıldız (Bright Star)

IMDb: 6,9

Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Jane Campion

Oyuncular: Abbie Cornish, Ben Whishaw, Paul Schneider

Her bir karesi incelikle hazırlanmış birer fotoğraf karesi gibi görüntüler, aşkın her harfinde hissedilebildiği sözcükler, 2000’lerin postmodern dünyasında pek sık görülmeyen naif bir aşk öyküsü. Her birinin inanılmaz bir harmoni ile bir araya getirildiği bir film, Parlak Yıldız. Ünlü İngiliz şair John Keats ile onun gizemli genç aşkı Fanny Brawne arasında vuku buluyor. Kelimenin tam anlamıyla şiirsel bir aşkın, muhteşem pastoral karelerle bezendiği bir film… Kitap gibi okunup tablo gibi izlenecek bir film var karşımızda.

İlgini çekebilir: Kadınlar İçin İlham Verici 5 Film Önerisi

Anna Karenina

IMDb: 6,6

Yapım Yılı: 2012

Yönetmen: Joe Wright

Oyuncular: Keira Knightley, Jude Law, Aaron Taylor-Johnson

Devasa şamdanları, kabarık etekleri, büyük topuzları, ışıltılı ötesi mücevherleri ve tabii ki sarayları, trenleri ile tam bir dönem filmi. Hem de klasik bir edebiyat eserinin uyarlaması… Öyle ki 1800 tarihli olup 14 kez sinemaya aktarılmış bir eser nasıl olur da hala yepyeni bir güzellik olarak beyazperdeye tekrardan aktarılabiliyor ve de şahane bir şekilde hayata geçirilmişliğin bir örneği olarak arz-ı endam ediyor karşımızda. Müzikleri, sahneleri, kostümleri derken öyle bir içine çekiliyorsunuz ki filmin, kendinizi kitab-ı perdede(!) yaşarken buluveriyorsunuz.

Görünmeyen Kadın (The Invisible Woman)

IMDb: 6,1

Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Ralph Fiennes

Oyuncular: Ralph Fiennes, Felicity Jones, Kristin Scott Thomas

Bir diğer ünlü İngiliz yazar Charles Dickens’ın kariyerinin en yüksek dönemlerinde yaşadığı bir aşkın öyküsü diyor ve konusuna dair başka bir tüyo vermekten imtina ederek sizi bu filmi izlemeye davet ediyorum. Bir dönem filmi hayranıysanız vakti zamanında mutlaka izlemişsinizdir diye düşünüyorum. Ancak zamanında kostümleriyle Oscar adaylığı da kazanmış olan ve Ralph Fiennes’ın Dickens karakterini canlandırdığı bu uyarlamayı atlamışsanız da sıcak yaz günlerinde bu İngiliz aşk rüzgarında serinlemenizi tavsiye ediyorum.

İlgini çekebilir: Dikkat Çeken Hikayeleriyle Gerçek Hayattan Uyarlanmış 5 Film Önerisi

Genç Victoria (The Young Victoria)

IMDb: 7,3

Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Jean-Marc Vallée

Oyuncular: Emily Blunt, Rupert Friend, Paul Bettany

Belki de dönem filmi konseptinin en keyifli örneklerini veren Kraliçe Victoria dönemine ait, hem de Kraliçe Victoria’nın kendi gençlik döneminin anlatıldığı bir film desek gözlerinin ışıldamaması mümkün değil sanırım. Büyük ötesi saray salonlarında verilen keyifli partiler, şıklık ötesi yemek takımlarıyla bezenmiş her biri ziyafet tadında sofralar ve birbirinden romantik ve rengarenk çiçeklerle donanmış gösterişli büyük bahçelerde ağır adım yürüyüşler dediğimizde bu ifadeler sizi de heyecanlandırıyorsa hislerinize tercüman olacak bir yapım var karşınızda. Kraliçe Victoria’yı hükümdarlığına hazırlayan süreci keskin bir bakış açısıyla ortaya koyan filmde aynı zamanda bir kadın olarak erkek egemen bir ortamda genç yaşında yüklendiği sorumlulukla olan mücadelesi ele alınıyor. Böylece de kadın-erkek ilişkilerine dair önemli atıfların da filmin etkisini arttırdığını rahatlıkla söylemek mümkün.

İlgini çekebilir: Ailesiyle Film Gecesi Yapmak İsteyenlere: Sıcacık ve Keyifli 5 Film Önerisi

Yasak Aşk (A Royal Affair)

IMDb: 7,5

Yapım Yılı: 2012

Yönetmen: Nikolaj Arcel

Oyuncular: Alicia Vikander, Mads Mikkelsen, Mikkel Boe Følsgaard

Genelde alışkın olduğumuz dönem filmlerinin İngiltere’de geçmesinden farklı olarak Danimarka topraklarında geçen ve oldukça hüzünlü gerçek bir hikayeyi anlatan A Royal Affair… Hannibal dizisinden tanıdığımız ve farklı tarzıyla etkisinde kaldığımız Mads Mikkelsen’i başrolde izlediğimiz yapımda, tam da afişinde denildiği gibi, bir ulusu sonsuza kadar değiştiren ve bir ülkeyi aydınlığa ulaştıran hüzünlü bir ilişki anlatılıyor. Bir kasaba doktorunun sadece bir görev değişikliyle neleri başarabildiğini, neler yaşadığı ve yaşattırdığını çok şaşırtıcı bir şekilde perdeye yansıtıyor ve büyüleyici dönemsel atmosferiyle bizlere aktararak yüzyıllar sonra o hissin bize de aktarımına vesile oluyor.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

İzmir'li, PhD... Eskinin metin yazarı, şimdinin blog yazarı... Yeğenlerinin biricik teyzesi, scrapbook, yoga, kahve, çay, limonata, kitap ve kırtasiye düşkünü. Kar küresi, momiji bebekler ve doğal mum hayranı. Postcrossing’cilerden ve Harry Potter severlerden. Gündelik yaşamı -kendi çapında- estetikleştirmeye çalışarak küçük anların ve küçük mutlulukların tadını uygulamaya itina gösteren İtalya aşığı. Balık burcu ve gururla koyu bir Beşiktaşlı. İyi bir sinefil ve dizifil. Ex-Erasmus kontenjanından nam-ı diğer âlem Jale...