Emzirme Döneminde Uygulayabileceğiniz Beslenme İpuçları

Yapılan araştırmalar emzirme döneminde beslenmenin hem annenin sağlığını uzun süre koruyabilmesi hem de bebeğin sağlıklı gelişmesi için önemli olduğunu göstermektedir. Emzirme döneminde hem annenin hem de bebeğin sağlığı için beslenme düzeninin önemi oldukça fazladır. Normal kadın bireylere kıyasla emziren annenin kalori ihtiyacı günlük 300-500 kalori daha yüksektir ve günde 1800 kalorinin altında beslenilmemesi gerekir. Bu yazımızda emziren annelerin nasıl beslenmesi ve beslenmemesine dair bilgi verip, sütü artıran gıdalara değineceğiz.

İlgini çekebilir: Şişkinlik ve Hazımsızlığa FODMAP Diyeti: Nasıl Uygulanır? Faydaları Nelerdir?

Emzirme döneminde tüketilmesi gereken en faydalı besinler

Emziren her anne için tek bir diyet belirlemek mümkün değildir fakat amaç sağlıklı ve farklı çeşitler içeren bir diyetle beslenmek olmalıdır. Emzirirken her gün beslenme düzeninize aşağıdaki yiyecekleri dahil etmek en fazla faydayı almanızı sağlar.

Meyveler: Meyveler birçok besin maddesinin zengin bir kaynağıdır. Ayrıca bazı annelerin doğumdan sonra yaşadığı kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilirler. Günde yaklaşık 2 porsiyon meyve tüketmek hedeflenmelidir.

Önerilebilecek en iyi meyveler: Tatlı ve sulu kavun, muz, mango, kayısı, kuru erik, portakal, kırmızı veya pembe greyfurt

Sebzeler: Sebzeler vitamin ve antioksidan bakımından zengindir. Yeterli miktarda tüketmek, vücudun süt yapmak için ihtiyaç duyduğu hücreleri yenilemesine yardımcı olacaktır.

Önerilebilecek en iyi sebzeler: Ispanak, lahana gibi pişmiş yeşillikler, havuç, tatlı patates, kabak, domates, kırmızı tatlı biber

Tahıllar: Özellikle esmer pirinç ve tam tahıllı buğday ekmeği, kinoa gibi tahıllar içerisinde hayati besin ögeleri barındırır. Kinoa gibi bazı tahıllar da emzirirken yemek için gerekli bir besin olan protein bakımından yüksektir. İlave şeker içermeyen tam taneli tahıllara yönelmek en iyisidir.

Protein:

•  Fasulye ve bezelye, fındık ve kabuklu tohumlar, yağsız sığır veya kuzu eti

•  Deniz ürünleri, bebekte sağlıklı beyin gelişimini destekleyebilen omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Somon, sardalya ve alabalık mükemmel seçimlerdir çünkü omega-3 bakımından yüksek ancak cıva bakımından düşüktür.

•  Emziren insanlar, cıva bakımından yüksek olan ton balığı, kılıç balığı, köpek balığı ve uskumru gibi balıklardan kaçınmalıdır.

Süt ve süt ürünleri:

Hem hamilelik hem de emzirme, kemiklerden kalsiyumu eksiltebilir. Bu, anneleri yeterli kalsiyum ve D vitamini almadıkları takdirde osteoporoz riski altına sokar. Süt ürünleri mükemmel kalsiyum kaynaklarıdır. Güneş birincil D vitamini kaynağıdır ancak mantar ve yağlı balık tüketmek alımı artırabilir. Takviyeler de faydalı olabilir.

İlginizi çekebilir: Sindirime Yardımcı Olan En İyi Besinler

Kaçınılması gereken besinler

Aslında emziren insanların tamamen kaçınmaları gereken yiyeceklerin bir listesi yoktur. Kişisel olarak mutlaka uzmana danışılması gereken bir konudur. Anneler sağlıklı olan yiyecekleri yemeli ve sağlıklı beslenme ipuçlarına dikkat etmelidirler.

  •  Salam, sosis, sucuk ve pastırma gibi şarküteri ürünleri tüketilmemelidir.

  •  Katkı maddesi bulunan besinler tercih edilmemelidir.

  •  Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.

  •  Soğan, sarımsak, acı baharatlar, karnabahar, kabak ve brokoli sütün tadını değiştirebilir. Bu besinler denenerek tüketilmelidir.

  •  Kızartma gibi aşırı yağlı besinlerden uzak durulmalıdır.

  •  Kafeinli ve asitli içecekler tüketilmemelidir.

İlgini çekebilir: Sürdürülebilir Detoks: Toksinleri Bedeninizden Atmak İçin 9 Basit Öneri

Bazı gıdalar anne sütünü artırabilir mi?

Anne sütünü artıran gıdalar üzerine araştırmalar halen devam etmektedir. Bazı araştırmalar aşağıdaki gıdaların daha yüksek bir süt üretimini destekleyebileceğini göstermektedir.

•  Çemen tohumu

•  Keçisedefi bitkisi

•  Yulaf ezmesi

•  Dereotu ve yeşil soğan gibi taze yeşillikler

•  Tahıl grubunda yer alan bulgur, kinoa ve karabuğday

•  Süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum kaynağı besinler

•  Rezene, anason ve ısırganotu çayı

Unutulmamalıdır ki, emzirme dönemi anneler için çok kişisel bir dönemdir. Uzmandan yardım alınması elzemdir. Özellikle de kişilerin rahatsızlıkları varsa ya da herhangi bir teşhis almışlarsa mutlaka doktor veya diyetisyene danışılması gerekir.

Yardımcı Kaynak: Foods to eat and avoid while breastfeeding, www.medicalnewstoday.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Saint-Joseph Fransız Lisesinden 2018 yılında mezun olmasının ardından Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümüne giren Eda Hayta, 2022 yılında Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek bir ortalamayla mezun olarak Diyetisyen unvanını aldı. Eğitim hayatı boyunca hastane ve özel kliniklerde staj yaptı ve birçok mesleki kongre ve eğitimlere katıldı. 2022 Haziran ayında da “Uygulamalı Sporcu Beslenmesi” eğitimini de başarıyla tamamladı. Şimdilerde online beslenme danışmanlığı veriyor ve Acıbadem Üniversitesi Psikoloji çift-anadal programına devam ediyor. Eğitim hayatının dışında yoga ve pilates alanında dersler alarak kendini geliştirmeye çalışıyor. Seyahat etmeyi, kültürel tadımlar yapmayı, dil öğrenmeyi ve keşfe çıkmayı çok seviyor. Onun için günün en güzel aktivitesi ise; sabahın erken saatlerinde sessizce kahvesini yudumlarken yaptığı 5 dakikalık meditasyon. Mutluluğu ve huzuru daima içimizde keşfedebileceğimizi ama sabırlı olmamız gerektiğini düşünen her zaman çocuk kalacak birisi.