fbpx

İlişki Uzmanının Gözünden: Sevgi Arayışında Düştüğümüz Hatalar

Bize sevgiyi tattıran şey nedir?

Kaygısının temelinde bu sorunun yattığı Brandy adlı bir kadın, bu kaygısına çözüm bulmak için ilişki uzmanı Margaret Paul’a gider. Ara sıra eşinden ve diğer yakınlarından gördüğü sevgi dışında, sevgi diye adlandırdığımız o sıcak duyguyu kalbinde hissedemediğini söyler.

“Eşime karşı duyduğum sevgiyi hissedemiyorum. Çocuk sahibi olmak istiyorum ama beslemem gereken sevgiyi çocuklarıma karşı da duyamayacağımdan korkuyorum. O kalbimdeki sıcak hissi sadece başka biri bana sevgisini gösterdiğinde hissediyorum ama bu sevgiyi başkalarına karşı kendim besleyemiyorum, buna eşim de dahil. Onu sevdiğimi biliyorum ama bunu hissedemiyorum. Benim sorunum nedir?”

Birçok insanın buna benzer farklı varyasyonlarda sorunları vardır. İnsanlar bizim sevgi diye nitelendirdiğimiz o sıcak hissiyatı arıyorlar ve genellikle partnerlerine baştan aşağı delicesine aşık olmak ve aynı duygusal yakınlığı karşı taraftan da görmenin sevgi olduğuna inanıyorlar. Ama sevgi demek bu değil ya da en azından böyle hissettirmiyor. Hatta bu sevgi tanımı, o çok arzuladığımız gerçek aşkı deneyimlememizde bir engel olarak bile karşımıza çıkabilir.

İlgini çekebilir: İlişkide Yapabileceğin En Güzel Şey: Kendine Dön!

Sevgiyi yanlış yorumlamak

Brandy’nin probleminin temelinde sevginin nereden geldiğine dair bir yanlış anlama yatıyor. 

Margaret Paul, Brandy ile çalıştıkça anlıyor ki Brandy hayatı boyunca ailesinden ya da başkalarından sevgi görmek ve bu sevginin üzerinde kontrol sağlamak için birçok yöntem geliştirmiş ve şimdi ise aynısını eşine uyguluyor. Eşi, Brandy’nin istediğini yapmadığında Brandy’nin öfkelenmesi ve onu cezalandırmak için kendi içine kapanması bu yöntemlerden birkaçı. Brandy kendi duygularının sorumluluğundan kaçmayı öğrenmiş ve kendi güven ve değer duyguları için başkalarını sorumlu tutuyor. Sürekli başkalarından sevgi ihtiyacı duyuyor ama o sevgiyi başkalarıyla asla paylaşamıyor. Bu iki problem ise birbirleriyle derinden bağlı.

İlişkideki tek amaç başkaları tarafından sevilmek ve bu sevginin üzerinde hakimiyet kurmak olduğunda, kalp sevginin gerçek sihrini hiçbir zaman tadamıyor.

İlgini çekebilir: En Büyük Özgürlüğün: Özgüvenin

Biz sevgiyi yaratamayız, biz ona kalbimizi açabiliriz.

İranlı şair Hâfız-ı Şirâzî’nin dediği gibi: “Biz sevginin kendisi değil, Tanrı’nın sevgisini içinde akıttığı Ney’in gözleriyiz.”

Dini referansları bir kenara koyarsak, sevgiye bu gözle bakmak bize daha bilgece bir bakış açısı sağlar. Sevgi kendini yoktan var etmez. O zaten vardır, biz sadece kendimizi ona açabilir ya da ona yakınlaşabiliriz.

Sevgiyi paylaşmak deneyimleyebileceğimiz en mükemmel tecrübedir ama amaç sadece diğerlerinden sevgi görmek olduğunda, kalbinde başkalarıyla paylaşabileceğin bir sevgi barındırmak mümkün değildir. Bu sevgi muhtaçlığından kurtulmanın tek yolu ise kendini sevmeyi öğrenmektir. Başkalarından ihtiyaç duyduğun o şefkati, ilgiyi ve saygıyı kendine göstermeyi öğrenip kendinin en iyi versiyonuna ulaşmaktır.

Kendini sevmenin bencil olduğunu düşünenlerin aksine, kendini sevmek öz sorumluluktur. Kendini sevmek kendi içsel sevgi kaynağınla bağlantı içinde olmanı sağlayarak sadece başkalarının sevgisiyle beslenmek yerine sevgiyi paylaşabilmeni sağlar.

İlgini çekebilir: Sen Kimsin ve Kim Olmak İstiyorsun?

Kalbini sevgiye açmayı öğrenmek

Kalbin senin niyetine göre hareket eder. Bilinçli olarak kendini sevmeyi öğrenmeye karar verdiğinde, kalbin sevgiyi içinde barındıran o içsel kaynağa kendini açar ve böylece sevgini başkalarıyla paylaşabilmene izin verir.

Brandy, başkalarının ilgisini kontrol etmekten vazgeçip kendini sevmeyi öğrenmeyi tercih ettiğinde, eşine ve başkalarına karşı uzun zaman sonra ilk defa deneyimlediği kalbindeki o sevginin sıcak hissi karşısında büyülendi. Bu amacının bilincine ulaşmak için çok çabaladı çünkü onun için başkalarının sevgisi üzerinde hakimiyet kurma isteği bir bağımlılık haline gelmişti. Hisleriyle, bedeninde ve anda kalmayı öğrenerek Brandy farketti ki kendini yargılayarak, duygularını görmezden gelerek ve diğerlerinden sürekli sevgi isteyerek kendine ihanet ediyor; kaygılı, yalnız ve içten içe değersiz hissediyordu. Halbuki kendini sevmeyi öğrendiğinde Brandy mutlu, güvende ve sevgi dolu hissetmeye başladı ve artık içindeki o sevgiyi eşi ve diğer insanlarla da paylaşabilmeyi öğrendi.

Sevgiyi yayalım! Paylaş: