Astrolojide Doğru Bilinen 5 Yanlış

Astroloji öğrenmeye başladığınızı etrafınıza ilan ettiğiniz andan itibaren çoğu insandan falcı muamelesi görmeye başlıyorsunuz. Bu durum kimi astrologların gücüne gider, kiminin hoşuna gider ve bundan yararlanır, kimisi ise doğrusunu öğretmek için canla başla çalışır. O yüzden de bu işin içinde olmayan insanların kafasındaki yanlış yargıları yadırgamamak gerek. Diğer taraftan da doğrusunu öğretmeye vesile olmak gibi bir sorumluluğumuz var. İşte bu yazıyı o yüzden yazmak istedim. Doğru bilinen ve sürekli gündeme gelen yanlışları naçizane düzeltmek için…

Her bilginin açılması için bir zaman vardır. Rivayet odur ki, çook uzun zaman öncesinde, tufandan önce, insanoğlu şimdi gelinen seviyeden çok ama çok daha ilerideydi. Ezoterizm’de Evolüsyon yasasına göre insanoğlu önce aşağı iniş sonra ise yükselişi yaşayacaktır. İnsanlığın düşüş zamanında, kadim bilgiler yükseliş zamanı ortaya çıkarılmak üzere sembolizmin arkasına saklanmıştır. Gizlenen bilgilerin bir kısmı da astrolojik bilgilerdir. Bir başka deyişle günümüzde yeni yeni ortaya çıkan kadim bilgiler eski zamanlarda herkese açıktı ve insanlığın yararı için kullanılırdı. Bizler uyanış dönemine, o geçişe şahit olmak için bu zamanda dünyaya gelmeyi seçmiş ruhlar olarak astrolojik bilgilerin doğru bir şekilde kullanılmasına ve tekrar gerçek değerinin verilmeye başlanmasına vesile olmaya çalışıyoruz.

Her neyse bu kadar ciddiyet yeter. Şimdi gelelim herkesin diline sakız olan hatalı bilgilere…

İlgini çekebilir: Kimdir Bu Teraziler? Terazi Burcunun Özellikleri Nelerdir?

“NASA açıklama yapmış: 13. Burç çıkmış!”

Hayır efendim öyle bir şey yok. Bu haberi her sene itina ile tekrar gündeme getiren çıksın ortaya, bir çift lafımız olacak. Her sene bu haber hortluyor, biz de her sene açıklama yapıyoruz. Böyle bir şey söz konusu değil. Peki, nereden çıkıyor bu haber? Hemen anlatalım.

Ekliptik üzerine yerleşen takımyıldızlarına baktığınızda Akrep’in üzerinde Ophiuchus’u görürsünüz. Eskiler Ophiuchus’u Akrep’in içinde sayarlar. Akrep arketipinin üç aşaması vardır. İlki henüz kendini geliştirememiş Akrepler, spiritüelliği sığ seviyededir. İkinci arketip ise kendini geliştirmiş olan Yılandır. Yılan bilgedir. Üçüncü ve en gelişmiş Akrep arketipi ise Kartaldır. Kartal artık toplumun şifacısıdır. Ophiuchus, ikinci Akrep arketipi olan Yılan’dır. O yüzden Akrep’ten ayrı düşünülüp 13. Burç olarak adlandırılmaz. Umarım sizi “Burcum mu değişti?” endişesinden kurtarmışımdır.

“30 yaşından sonra yükselen burca dönülüyor.”

Hayır efendim öyle bir şey yok. Yükselen burç bizim maskemizdir. Dışarıdan insanların bizi nasıl gördüğünü, fiziksel özelliklerimizi, sağlığımızı gösterir. Temel motivasyonlarımızı anlatır. Harita, yükselen burç ile başlar ve yapılan tüm yorumlar yükselene göre yapılır.

Ufak bir tüyo vereyim: Herhangi bir yerde burç yorumu okursanız, yükselen burcunuzu okuyun.

İlgini çekebilir: Evrenin Muhteşem Matematiği ve Astroloji ile İlişkisi

“Eyvah Merkür Retrosu başlıyor!”

Evet, böyle bir şey var. Retrolar hakkında genel bilgi vermek isterim: Bir gezegen gerçekten geri hareket etmiyor ama biz dünyadan gökyüzüne bakıyoruz ve bir gezegen dünyadan daha yavaş hareket ettiğinde geri gidiyormuş gibi görünür. Astroloji, astronomik hareketlerin yorumudur. Dolayısıyla bu hareketin de sembolize ettiği bir anlam vardır. Retro hareketi, içsel yolculuğu ön plana çıkartır. Herhangi bir gezegenin retro hareketi sırasında, o gezegenin ifade ettiği konularda içe dönüş yaşayıp eksik olan tamamlanmamış konuların tamamlanması ve o konuları tekrar gözden geçirip emin olmak için bir fırsattır. O yüzden retrolardan korkmayın, değerlendirin. Ayrıca her Merkür retrosunda telefonunuz kırılsaydı bir yılda 3-4 kez telefon değiştirmek zorunda kalırdınız!

“Astrolojik öngörünün faldan bir farkı yoktur.”

Teessüf ederim. Fal herhangi bir bilgiye dayanmaksızın tamamen spiritüel güçlere dayanırken astrolojik öngörüler ilk günden bu yana gökyüzü ile yeryüzünün günlük incelenmesi ile elde edilen istatistiki bilgilere dayanmaktadır. Unutulmamalıdır ki, bir gökyüzü konumunun birebir aynı konuma gelmesi 25.920 yıl almaktadır ve eldeki bilgiler bu kadar eski olmadığı için yapılan öngörüler 100%  doğru çıkacak diye bir şey yoktur. Öyle bile olsa kişinin kendi özgür iradesi her zaman oluşacak olayların seyrini değiştirmektedir. Sonuç olarak bir astrolog potansiyel olaylardan bahsetmektedir.

İlgini çekebilir: Burçların Tahammül Edemediği Davranışlar: Hangi Burcu Ne Çileden Çıkarır?

“Gökyüzünde sert etkiler varmış, başıma kötü şeyler gelecek.”

Yine başka yanlış bir bilgi… Bir doğum haritası, doğduğunuz anın gökyüzü konumudur. Dolayısı ile değişmez. Haritada vaat edilen olaylar 7/24 yaşanacak anlamına elbette ki gelmiyor. Her kişinin haritasında belli dönemlerde belli gezegenler aktif olur ve o gezegenler etkilenirse vaat edilen olaylar gerçekleşebilir.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Bahçeşehir Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, ikinci ana dal olarak da Ekonomi okumuştu. Mezun oldu. Çalışıyordu ama eksik bir şey olduğunu da biliyordu. Gördüğü bir rüyadan sonra ise Astroloji eğitimlerine başladı. 1988 Aralığında Güneş, tam Galaktik Merkez’deyken dünyaya geldi. Merkezden gelecek evrenin fısıltılarını insanlara aktaracaktı. Unuttu. Astroloji ile hatırladı. Şimdi iş başında. Hem Astrolog, hem Reiki Master. Eğitimleri devam ediyor. Ömür boyu öğrenci kalacaklardan çünkü o. İnsanları motive etmeyi, içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarmayı hedefledi. Her öğrendiğini, diğer bilgileri ile birleştirerek işini yapıyor ve bundan muhteşem keyif alıyor.