Düşük Şeker İçeriğine Sahip Meyveler ve 3 Leziz Smoothie Tarifi

Tüm meyveler şeker içerir, ancak bazı meyveler diğerlerinden daha yüksek şeker içeriğine sahiptir.

Bu yazımızda, tat ve besin değerinden ödün vermeden günlük şeker alımını azaltmak isteyen herkes için en iyi düşük şekerli meyvelere göz atıyor ve 3 adet leziz smoothie tarifini sizlerle paylaşıyoruz!

Çilek

Çilek, lif bakımından yüksek bir içeriğe sahipken çok az miktarda şeker içerir. Sekiz orta boy çilekte yaklaşık 7-8 gram (g) şeker vardır. Ayrıca iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Şeftali

Yazın en sevilen meyvelerinden biri olan şeftali hoş kokulu ve lezzetli bir meyve olmasının yanı sıra  sadece 13 g şeker içerir. İçerdiği yüksek miktardaki beta karoten ile göz sağlığında büyük bir katkı sağlar. Ayrıca beta karoten içeriğindeki A vitamini gece körlüğü ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi durumlarla mücadele eder.

Böğürtlen

Çilek gibi, böğürtlen de 100 g başına 4 ila 5 g şeker, 5.3 g lif ve 1.39 g protein içerir. Ayrıca iyi bir antioksidan kaynağıdır. Kanser, kalp hastalıkları, alerjik reaksiyonlardan korunmada ve iyileştirilmesinde etkilidir.

İlgini çekebilir: Güne Sağlıklı Bir Başlangıç İçin Pratik ve Lezzetli 6 Kahvaltı Tarifi

Limon ve misket limonu

Meyve başına 2 g’dan fazla şeker ve bol miktarda C vitamini içeren limon bir adet tüketildiğinde, vücudun ihtiyaç duyduğu C vitamininin yarısını tek başına karşılayabilmektedir. Aynı zamanda A vitamini, potasyum, bakır ve kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca yüksek tansiyon, diş problemleri, solunum bozuklukları, kemik erimesi, hazımsızlık ve boğaz enfeksiyonlarının tedavilerinde de zaman zaman kullanılabilir.

Portakal

Orta boy bir portakal yaklaşık 10 g sindirilebilir şekere sahiptir ve aynı zamanda mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Portakal suyu ve süpermarketten satın alınan diğer tüm meyve suları ilave şekerler içerebilir. Bu yüzden etiket okumak önemlidir.

Serinletici smoothie tarifi:

 • 150 ml süt
 • 250 ml su
 • Yarım donmuş muz
 • 7-8 adet donmuş çilek veya böğürtlen

Ekşi tat severlere özel smoothie tarifi:

 • 200 ml süt
 • 100 ml su
 • 1 adet donmuş muz
 • 2 Y.K misket limonu suyu

Tatlı severlere özel smoothie tarifi:

 • 150 ml süt
 • 250 ml su
 • 1 adet donmuş muz
 • 1 silme Çorba Kaşığı Kakako
 • 1 Tatlı Kaşığı Hurma Özütü veya bal

Tüm malzemeleri blender’dan geçiriyoruz. Daha doyurucu olması için yulaf, ceviz, badem veya fındığı da blenderize etmeyi deneyebilirsiniz. Afiyet olsun! 🙂

İlgini çekebilir: Bağışıklık Sistemini Destekleyen 3 Sağlıklı Atıştırmalık Tarifi

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Saint-Joseph Fransız Lisesinden 2018 yılında mezun olmasının ardından Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümüne giren Eda Hayta, 2022 yılında Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek bir ortalamayla mezun olarak Diyetisyen unvanını aldı. Eğitim hayatı boyunca hastane ve özel kliniklerde staj yaptı ve birçok mesleki kongre ve eğitimlere katıldı. 2022 Haziran ayında da “Uygulamalı Sporcu Beslenmesi” eğitimini de başarıyla tamamladı. Şimdilerde online beslenme danışmanlığı veriyor ve Acıbadem Üniversitesi Psikoloji çift-anadal programına devam ediyor. Eğitim hayatının dışında yoga ve pilates alanında dersler alarak kendini geliştirmeye çalışıyor. Seyahat etmeyi, kültürel tadımlar yapmayı, dil öğrenmeyi ve keşfe çıkmayı çok seviyor. Onun için günün en güzel aktivitesi ise; sabahın erken saatlerinde sessizce kahvesini yudumlarken yaptığı 5 dakikalık meditasyon. Mutluluğu ve huzuru daima içimizde keşfedebileceğimizi ama sabırlı olmamız gerektiğini düşünen her zaman çocuk kalacak birisi.