Alışılmışın Dışına Yolculuk: İspanyol Sinemasına Damgasını Vurmuş 7 Film

Hepimiz yıllardır Hollywood filmlerine ve onların tarzına alışkınız. Biraz alışkanlıkların dışına çıkmaya ne dersin?

Son zamanlarda Netflix sayesinde İspanyol dizileri dilimize pelesenk oldu. Peki ya hiç filmlerini izlemeyi denedin mi? Unutamayacağın gizem filmlerinin ev sahibi, İspanyol sinemasından 7 film seçtim. İyi seyirler!

Hogar (Konut)

IMDb: 6,3

Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: David Pastor, Alex Pastor

Oyuncular: Javier Gutierrez, Mario Casas, Bruna Cusi

Javier Muñoz, başarılı bir reklamcıdır ancak bir anda işsiz kalması hayatının tepetaklak olmasına neden olur. Ailesi ile birlikte kaldıkları evin masraflarını karşılayamayacak durumda olan Javier’in evini satmaktan başka çaresi yoktur. Evini sattıktan sonra ise hala eski evinin anahtarlarına sahip olduğunu fark eder ve eski yaşamını geri kazanabilmek için harekete geçer. Durum çok geçmeden saplantılı bir hal almaya başlar.

El Hoyo (Platform)

IMDb: 7,0

Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Galder Gaztelu-Urrutia

Oyuncular: Ivan Massague, Zorion Eguileor, Antonia San Juan

Film, dikey şekilde konumlandırılmış bir hapishanede geçiyor. Her hücrede iki mahkumun kaldığı hapishanede, yemek günde sadece bir kere üst kattan aşağıya doğru gönderilmektedir. Üst kattaki mahkumlar yiyeceğe ulaşmak için çabalarken, alt katta bulunan mahkumlar, her gün biraz daha vahşileşerek açlıkla baş etmeye çalışır. Bir gün gözünü hapishanenin 48. katında açan Goreng, hapishanenin kurallarını iyi bilen Trimagasi ile birlikte yiyeceğe ulaşabilmek için zorlu bir mücadeleye girişir.

La Cara Oculta (Gizli Oda)

IMDb: 7,4

Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Andres Baiz

Oyuncular: Quim Gutierrez, Martina Garcia, Clara Lago

Adrian yetenekli bir orkestra şefidir. Sevgilisi Belen ile birlikte yaşayan Adrian, Belen’den gelen bir video mesajıyla yıkılır. Belen, artık onunla birlikte olamayacağını söyleyerek Adrian’ı terk etmiştir. Belen, bıraktığı mesaj sonrasında gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Adrian terk edilmenin acısını yaşarken, bir yandan da Belen’i aramaya koyulur. Fakat tüm uğraşları boşunadır. Zaman geçtikçe Belen’in yokluğuna alışır. Bir süre sonra hayatına yeni birini alan Adrian yeniden mutluluğu yakalamıştır. Tam hayatını yoluna koyduğunu düşündüğü anda gizemli kayboluşun ardındaki gerçekler ortaya çıkacaktır.

Film “Öteki Taraf” adıyla Türkiye’de uyarlandı ve ben onu da çok beğendim. Özcan Deniz’in yönetmenliğindeki filmin başrollerini yine Özcan Deniz ve Aslı Enver paylaşıyor. Netflix’ten ulaşabilirsiniz. 

Dolor y Gloria (Acı ve Zafer)

IMDb: 7,6

Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Pedro Almodovar

Oyuncular: Antonio Banderas, Penelope Cruz, Asier Etxeandia, Leonardo Sbaraglia

Filmde yönetmen Salvador Mallo’nın geçmişten bugüne yaptığı seçimleri ve yaşamında iz bırakan olayları konu ediyor. Filmde, Mallo’nun çocukluğunu yaşadığı 60’lı yıllara, doğup çocukluğunu geçirdiği yerden ayrılıp ailesi ile birlikte Valencia’da bir köye göç etmesine, refah arayışına, 80’lerin Madrid’inde kalbinin hızla çarpmasına neden olan ilk aşkına, terapi aracı olan yazı ve sinema ile tanışmasına, kendisini tanımasına yol açan olaylara değiniliyor. 

Almodovar’ın kendi hayatından biyografik izler taşıyan yapım, 2019’da En İyi Yabancı Film kategorisinde Parazit’e karşı yarışmıştı.

La Piel Que Habito (İçinde Yaşadığım Deri)

IMDb: 7,6

Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Pedro Almodovar

Oyuncular: Antonio Banderas, Elena Anaya, Jan Cornet

Bir araba kazasında yanarak ölmekten son anda kurtulan eşini, yanıklardan oluşan görüntüsünden kurtarmak için yeni bir deri yaratmak üzerine çalışmalar yapan estetik cerrahı Dr. Robert Ledgard, on iki yıl boyunca evindeki laboratuvarında çalışmaya devam eder ve domuz-insan kanı karışımıyla elde ettiği bir deri üretir. Eşinin yanmış vücudunu gördükten sonra intihar etmesi ve küçük kızlarının da buna şahit olmasından sonra büyük depresyon geçiren aile iyice hassaslaşmıştır. Küçük kız büyüdüğünde de psikolojisini bozan bir olay yaşayacak, bu olayın üzerine Dr. Ledgard, yaptığı deneyleri büyüterek neredeyse bir Dr. Frankenstein haline gelecektir.

Todo Sobre Mi Madre (Annem Hakkında Her Şey)

IMDb: 7,8

Yapım Yılı: 1999

Yönetmen: Pedro Almodovar

Oyuncular: Cecilia Marisa Paredes, Candela Pena, Penelope Cruz

Madrid’te yaşayan ve yalnız bir anne olan Manuela, henüz 17 yaşındaki oğlunun doğum gününde hayatını kaybetmesine tanık olur. Genç Esteban, başarılı bir yazar olmayı ve bir gün babasının kim olduğunu öğrenebilmeyi umarak yaşamıştır. Oğlunun günlüğünü okuduktan sonra Manuela, Barcelona’ya gidip oğlunun babasını aramaya koyulur. Bu süreç yaşayacakları aşk, dostluk ve keder dolu anlara sebep olur. 

Contratiempo (Görünmeyen Misafir)

IMDb: 8,1

Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Oriol Paulo

Oyuncular: Mario Casas, Barbara Lennie, Ana Wagener

Adrian Doria kariyerinde hızla yükselen bir iş adamıdır. Evli bir adam olan Adrian, fotoğrafçı olan sevgilisi Laura’yı öldürmekle suçlanmaktadır. Adrian, kendisine güvenilir bir savunma yaratmak için tanık hazırlama ve adli bildirimlerde uzman deneyimli bir avukat olan Virginia Goodman ile tanışır. Adrian, Virgina’ya yaşanan olayları en başından anlatmaya başlar. Fakat Virginia hikayede bazı tutarsızlıklar fark eder ve onu hikayesinin karanlık noktalarını açığa çıkarması için zorlar.

Yardımcı Kaynaklar: imdb.com, beyazperde.com, kaanintavsiyesi.com, onedio.com, sinemalar.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Bu hayatta en sevdiği aktivite olan yorgan altında film izlemeyi mesleği haline getirmeye karar verip, Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümüne girdi. Çocukluğundan beri geliştirmeye çalıştığı yazı dilini 7.sanat için kullandı. Sinema haricinde hayatının diğer vakitlerinde tam bir İzmir kızı olarak kordon boyunda iyot kokusunu içine çekmeyi, arkadaşlarıyla saçma şeylere gülmeyi ve müzik dinleyerek yürümeyi seviyor. Şu sıralar eğitimi için gittiği Kuzey Amerika’da geyik kovalıyor.